Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
a ti del Bay ako mislas deka ima vreme zakonot treba brzo da se smene zaradi toa sto ima rok na na dopolnitelnata proverka i gi prekratuvat prepiskite golem den od kadidatite od 2012 im se prekratenii ke se raduvam samo koga ke go smenat zakonot ![DOUBLEPOST=1415979231][/DOUBLEPOST]
Кога е донесен закон во парламентот? Не сум слушнал за тоа. Донесена е одлука, да се бараат дополнителни документи. А одлука може да се смени со нова одлука, без гласање во парламент. Во дополнителни документи влегува и уверение од лиценциран клуб. Прашање е дали ќе биде прифатен во пракса тој документ, а не се работи за менување на закони.
Еве кога го сменија на Народно с'брание 09/01/2013 https://www.youtube.com/watch?v=Zfg6bTl3EBs
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.861
a ti del Bay ako mislas deka ima vreme zakonot treba brzo da se smene zaradi toa sto ima rok na na dopolnitelnata proverka i gi prekratuvat prepiskite golem den od kadidatite od 2012 im se prekratenii ke se raduvam samo koga ke go smenat zakonot
Специјално за тебе уште утре ќе го сменат , немаш гајле. Ова е нова влада и има еден куп работа , тешко македонците со бугарските пасоши да им се единствена грижа сега. Ако немаш војничка книшка од дедо/прадедо , или било каков документ што покажува бугарски корени од личности кои се во крвно сродство со тебе , немаш теоретски шанси да добиеш. Зборувам според правилата на овој закон што моментално е во функција.
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Специјално за тебе уште утре ќе го сменат , немаш гајле. Ова е нова влада и има еден куп работа , тешко македонците со бугарските пасоши да им се единствена грижа сега. Ако немаш војничка книшка од дедо/прадедо , или било каков документ што покажува бугарски корени од личности кои се во крвно сродство со тебе , немаш теоретски шанси да добиеш. Зборувам според правилата на овој закон што моментално е во функција.
Ако не го сменат аз пак си оставам блгарин а сигурен сам дека ке го сменат затоа сто тоа закон го дискримините блгарите зад граница вистинските блгари а не тези блгари които се антички македонци
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Sekoj zakon ima dupka nekoja praznina sto e ostavena da se upotrebe u pravilem moment pa taka i ovoj zakon so dopolnitelen dokument.ako sakaat mozat da go iskoristat toa.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.861
Ако не го сменат аз пак си оставам блгарин а сигурен сам дека ке го сменат затоа сто тоа закон го дискримините блгарите зад граница вистинските блгари а не тези блгари които се антички македонци
:pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Па ако ти мислис дека не се единствена грижа некој од тие и ке гласат и се гласиле нивните родители а не се заминавали в чузбина и не се гласиле на изборите има корист од издавање на пасошите заради гласови на изборите :)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ако не го сменат аз пак си оставам блгарин а сигурен сам дека ке го сменат затоа сто тоа закон го дискримините блгарите зад граница вистинските блгари а не тези блгари които се антички македонци
Koj anticki makedonci koj vistinski bugari koj lepi oci kaj ojde ti sega?:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Sekoj zakon ima dupka nekoja praznina sto e ostavena da se upotrebe u pravilem moment pa taka i ovoj zakon so dopolnitelen dokument.ako sakaat mozat da go iskoristat toa.
га барав ја дупката поднесов и дукументи од 1 братчет дукументи и удостоверениет од бугарскиот клуб во Струмица веке 3 месеца не ми е сменета процедурата !
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
га барав ја дупката поднесов и дукументи од 1 братчет дукументи и удостоверениет од бугарскиот клуб во Струмица веке 3 месеца не ми е сменета процедурата !
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Druze jas so dupkata od zakono so prv bratucet zedov bez da me vratat na dopolnitelna.
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Koj anticki makedonci koj vistinski bugari koj lepi oci kaj ojde ti sega?:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
па има такви кој се изјавува дека е бугарин по националност и народност и после кога ке го зема пашошост вика дека он бил Македонец и заминува во европа и тама го откажува блгарското гразданство и за тоава сега е този проблем оти македонците се ного паметни[DOUBLEPOST=1415980540][/DOUBLEPOST]
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Druze jas so dupkata od zakono so prv bratucet zedov bez da me vratat na dopolnitelna.
тоа кажи го на некој кој нема појма ја веке чекам 3 месеца усте не е сменето и не ги лажи лјугето само !
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
па има такви кој се изјавува дека е бугарин по националност и народност и после кога ке го зема пашошост вика дека он бил Македонец и заминува во европа и тама го откажува блгарското гразданство и за тоава сега е този проблем оти македонците се ного паметни[DOUBLEPOST=1415980540][/DOUBLEPOST]
тоа кажи го на некој кој нема појма ја веке чекам 3 месеца усте не е сменето и не ги лажи лјугето само !
Vidi sekoj znae za sto mi u kako mu e i drugo jas nemam nikakva korist da te lazam tebe ili nekoj drug tuka i treto sestra mi ceka so istiot dokument i nema nisto i kaj nea brojceto ne i e izlezeno uste.Znaci ako kaj tebe ne upalila dupkata kaj mene da samo sto jas reagirav na vreme ne cekav da me vratat na dopolnitelna tuku pred vreme gi dopolniv dokumentite.
 
S

simpleman

Гостин
Хахаха!Тие клипчињата погоре хахаха се распрсва во парламентот за измени и дополнувања во ЗБГ предложени од ДПС турците со кои пред се бараат да се взстанјови врати државјанството на протераните турци од Бугарија во Турција за време на претходниот систем во 1989 г. со кој измени би се овозможило на околу 350000 турци да се здобијат со бг државјанство,кои после протерувањето морале да се откажат од бг. Државјанството бидејќи турскиот закон дозволувал само едно државјанство.Затоа се бунеа тие во клипчињата демек македонци земале со декларации а а овие имале државјансѕва а сега не можеле да си ги вратат,што може да е една од причините поради кој се стегна постапката.Е ова го објаснив пошироко за да разбијам некои дезинформации .Законот бара документ но не мора да се менува за да се даваат државјанства,си има опции како организација овластена и то.
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
ја чекам усте ке видам дали ке опали од 1 братучет али чим до сега не опали значи ништо ке е здравје нека има !
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
a ti del Bay ako mislas deka ima vreme zakonot treba brzo da se smene zaradi toa sto ima rok na na dopolnitelnata proverka i gi prekratuvat prepiskite golem den od kadidatite od 2012 im se prekratenii ke se raduvam samo koga ke go smenat zakonot ![DOUBLEPOST=1415979231][/DOUBLEPOST]
Еве кога го сменија на Народно с'брание 09/01/2013 https://www.youtube.com/watch?v=Zfg6bTl3EBs
Ова е говор на Четин Казак, пратеник од опозицијата, од ДПС (Дем. партија на Турците), од 13 јануари 2013 г. Значи, во време на владеењето на ГЕРБ, во кој бара олеснување на процедурата за враќање на БГ државјанство на Турците кои ја напуштиле Бугарија во осумдесетите, за времето на Тодор Живков. Тој бара процедурата да биде иста како за македонците и молдавците. Никаков закон, само барање на опозицијата, партија на Турците. Ставот на Каракачановза ова е кинески зид и насочување на боени глави кон Турција. Значи, овој предлог закон сигурно не поминал, а и нема никаква врска со нас.
 
Член од
26 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
па ако не е сменет законот ке излеваа пасошите немапше да не го признават проискодот кога дојдоа ови на власт и кога боико си даде оставка дојде оваа дополнителна проверка
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom