Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Dečki vaka da spodelam na forum Denska Bev vo minsterstvo za pravosudije Bev da prasam sto znaci sto mi znaci prepiskata ne e redovna otidov na šalter so molba navedeno deka Bev vo zadozitelna pa sega vo neredovna koje imam dostaveno poreklo taa mi go zema pasosot i prepiskata i kazav proveri kase da cekam deka sigurno pominuvam posto imam kup dukomenti dopolntelni predadeno mi vika nema potreba povce molba da pisuvas.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Konecno dolgoocekuvanoto Blgarsko Grazdanstvo, nema guzvi vo ministerstvoto, za site sto odite da go zemete preporacuvam samo elektronsko zakazuvanje, pustaat i na nezakazano ama prednost imaa tie elektronsko zakazuvanje, koku sto videh nema mnogu guzvi i za intervju!
Ajde cestito :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Dečki vaka da spodelam na forum Denska Bev vo minsterstvo za pravosudije Bev da prasam sto znaci sto mi znaci prepiskata ne e redovna otidov na šalter so molba navedeno deka Bev vo zadozitelna pa sega vo neredovna koje imam dostaveno poreklo taa mi go zema pasosot i prepiskata i kazav proveri kase da cekam deka sigurno pominuvam posto imam kup dukomenti dopolntelni predadeno mi vika nema potreba povce molba da pisuvas.
Na vrata ti gi pregledaa dokumentite ili te pustija od obezbeduvanjeto da se kacis gore? na zakazano bese ili taka?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Zdravo decki, nova sum na forumov pa imam nekolku prasanja do poiskusnite
Iako gi procitav skoro site strani na temava koi se odnesuvaat na 2015god, sepak ne naidov na potrebnite odgovori..
Imeno, vo odnos na periodot za koj se dobiva tolku posakuvanoto Bugarsko drzavjanstvo, za sto se i najcesto postavuvanite prasanja, mene me interesira dali postoi ZAKONSKI UTVRDEN ROK, znaci zakon vo koj sto e toa uredeno.. Znaci od izdavanje na udostoverenie, do podnesuvanje dokumenti vo pravosudie, do intervju itn.
Isto, me interesira za kolku vreme go dobile drzavjanstvoto tie sto ne bile vrateni na dopolnitelna i se im bilo vo red so dokumentite.
Blagodaram odnapred, dokolku mozete da mi pomognete, dokolku ne-ne me napagjajte
Има според законот во рок од една година од издавањето на бројчето на преписката кога се кандирираш за бг граѓанин мораат да одлучат по преписката. Оваа информација ми е од прва рака лично прашав во министерство за правосудие...

Значи 1 година рок од датата на излегување на бројчето (пример јас бев преку амбасада и поминаа 3 месеци од интервјуто додека ми излезе бројчето затоа што документите требаше по дипломатска пошта да стигнат)

Секако како сите балканци така и бугарите немаат многу респект за закони и рокови... Така искуствата варираат... Можам да ти кажам за мене лично...

Се кандидрав во конзулатот во битола..
крајот на април 2014.. направив интервју и ги дадов док.
Документите стигнаја во софија крајот на јули 2014
Законскиот рок истече не крајот на јули 2015
Мене ми се смена статусот во одобрена преписка почеткот на Декември 2015... сега уште се чека да го потпише указот Вицепрезидентот на БГ.

Поздрав
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Me
Na vrata ti gi pregledaa dokumentite ili te pustija od obezbeduvanjeto da se kacis gore? na zakazano bese ili taka?
ne zakazav otidov samo taka da proveram sto e rabota sto mi smeni od zaduzitelna vo neredovna prepiska toa mi go kaza deka nemam da imam proglem mi go otvori brojceto na kompjuter mi vika ne ti teba sega molba nisto ke počekaš uste Malku da dobiješ drzaljastvo jas odavno predadov dop dukomenti
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Има според законот во рок од една година од издавањето на бројчето на преписката кога се кандирираш за бг граѓанин мораат да одлучат по преписката. Оваа информација ми е од прва рака лично прашав во министерство за правосудие...

Значи 1 година рок од датата на излегување на бројчето (пример јас бев преку амбасада и поминаа 3 месеци од интервјуто додека ми излезе бројчето затоа што документите требаше по дипломатска пошта да стигнат)

Секако како сите балканци така и бугарите немаат многу респект за закони и рокови... Така искуствата варираат... Можам да ти кажам за мене лично...

Се кандидрав во конзулатот во битола..
крајот на април 2014.. направив интервју и ги дадов док.
Документите стигнаја во софија крајот на јули 2014
Законскиот рок истече не крајот на јули 2015
Мене ми се смена статусот во одобрена преписка почеткот на Декември 2015... сега уште се чека да го потпише указот Вицепрезидентот на БГ.

Поздрав
Ova bi ti doslo godina i 5 meseci do razgleduvanje na brojceto tolku si cekal :)
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Me
ne zakazav otidov samo taka da proveram sto e rabota sto mi smeni od zaduzitelna vo neredovna prepiska toa mi go kaza deka nemam da imam proglem mi go otvori brojceto na kompjuter mi vika ne ti teba sega molba nisto ke počekaš uste Malku da dobiješ drzaljastvo jas odavno predadov dop dukomenti
Zdravo pred kolku vreme dostavi dopolnitelen dokument. i jas sum na dopolnitelna veke poveke od 3 meseci.
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
19
Поени од реакции
35
sto praime nie od 2013 c c c c ....jas pred 10 meseci im dostaviv dokument za poteklo originalen ete sega so noviot sistem otvaram toa kazuva Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП.......luge dali vie od 2013 veke zemate i vi odobruvaat jas sve citam unazad ali 2013 tesko ide ,vcera prasuvav covek koi dosta se razbira vo vadejnevo pasosi vika mnogu bile odbijani od 2013 znaci mnogu ,a za dva do max. 3 meseci trebalo 2013 navodno seta da se iscistela toa sto go razbrav toa vi go kazuvam daj kazete nesto i vie pozitivno :cuc::cuc::cujte:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom