Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
na vreme li odnesovte dopolnitelni dokumenti tie sto cekate podolgo vreme? Jas oti so posreduvacot so bev mi kaza deka dokolku na vreme se odnese dokument dopolnitelen se ceka 1-2 meseci.... a ovde kako so citam site cekaat podolgo vreme... jas veke 20tina dena sum na dopolnitelna :D odnesov uste prviotsledniot den od koga iskoci vo protokolot..
razlicno e za site izgleda
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ... sto znaci ova?
Тоа значи - ај четито нека ти е! ;)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
I, pokraj tolku strucnjaci da nema nikoj ova da mi go odgovori? :)

Колку време е валиден происходот? Мене ми го издадоа и типов што ми брка работа ми се јави вчера да ми каже и да ме праша кога да ми закаже интерју. Ама бидејки не сум во државава до крај на Јануар 2015 а може и почеток на Февруар 2015 дали може интервјуто да се закаже за неколку месеца?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
I, pokraj tolku strucnjaci da nema nikoj ova da mi go odgovori? :)
Произходот штом еднаш ти го издадиле е безвременски,ти важи засекогаш(ако е од новите,на кои пишува на основа на што ти е издаден(стар бугарски документ:воена книшка,свидетество,крштеница од баба,дедо и сл.).
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Blagodaram na odgovorot. znaci mozam da zakazam intervju koga sakam, t.e. po 2-3 meseca, taka?

Inace ako na nekoj nesto mu pomogne i deka proishodot e od novite, mi go dadoa so dokazuvanje na bugarsko poteklo preku dedo mi koj bil 7 godini vo bugarska vojska i identifikaciona karta (nesto kako licna karta) vo koja sto mu pisuva mesto na ziveenje vo Sofija dodeka sluzel vo bugarija, adresa i sl.....

Произходот штом еднаш ти го издадиле е безвременски,ти важи засекогаш(ако е од новите,на кои пишува на основа на што ти е издаден(стар бугарски документ:воена книшка,свидетество,крштеница од баба,дедо и сл.).
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Epa vakva e rabotata... klubot vo strumica BKK pocna da raboti i so aplikanti koi NEMAAT rodnini znaci kako dopolnitelen dok se nosat clenstvo od BKK i deklaracijata od BKK na bugarski i na MKD jazik zavereno na notar. Mozi da se dobie dok samo ako ste makedonci znaci albanci,turci,vlasi itn nema da dobivaat potvrda.

Potrebni dokumenti za BKK;

Izvod originalen (ne kopija)
Kopija od pasos (MKD)
Kopija od brojce so vi davaat vo pravosudie (ne mora to ako si go znajs)
Popolnuvanje na deklaracija na MKD (se zaveruva na notar)
Popolnuvanje na deklaracija na BG (ne mora na notar posto ja imas predhodnata)
Uste eden list so licni podatoci (ime-tatkovo-prezime,adresa,broj domasen,br mob itn)
Slika presna ne od pred 10 god (so golemina kako za pasos so se)
Isto vo deklaracijata se potvrduva deka vasite roditeli se so bugarska narodnost
Tamu ke kosta 30 eu po posrednici cenite ke se 50-80 eu

Dokumentot se nosi vo pravosudie i se prilozuva kako dopolnitelen (zaedno so molbata) mozi licno mozi preku posrednik ne e bitno. To so pocna so BKK ne znaci deka ke se zema za 2 dena pasos od sigurni inf po baranje na VMRO-BND pocna so rabota i za tie BEZ rodnini momentalno se cekaat novite komisii, DABC vo celost mu pripadna na Patrioticniot front. I oladete malce ne mozi za 5 dena se da se sredi se nadevam deka do nova god ke se pocni poleka-poleka
Bev denes poddadov preku BKK ne pisam od pamet ponedelnik-vtornik nosam vo pravosudie
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
od BKK sluzi za proishod ili i za tie so se na dopolnitelna...

Oti se vrtese muabet deka od bkk toa ke bilo samo za tie sto se vo pocetna faza... ili gresno sum informiran
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Blagodaram na odgovorot. znaci mozam da zakazam intervju koga sakam, t.e. po 2-3 meseca, taka?

Inace ako na nekoj nesto mu pomogne i deka proishodot e od novite, mi go dadoa so dokazuvanje na bugarsko poteklo preku dedo mi koj bil 7 godini vo bugarska vojska i identifikaciona karta (nesto kako licna karta) vo koja sto mu pisuva mesto na ziveenje vo Sofija dodeka sluzel vo bugarija, adresa i sl.....
Нема да имаш никаков проблем.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
ne si gi davajte parite djabe za dokumenti za poteklo od klubot vo strumica BKK najdobronameren sovet , potrosete si gi za nesto drugo.....
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Zna4i vidi marko toa 6to ne stavam link ili ne objasnuvam 6to kako i od kade nema mn golemo zna4enje , 90 % od linkovite mn 6to gi imat staveno se bez vrska i ne tvrdat ni6to .... zna4i ne mora da ima link ili referat pi6ano za sekoja informacija ...
koj saka moze da veruva koj nejke ne mora .. toa e toa
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Ќе те замолам кога пишуваш да не изгледаш како 10 годишно дете кое го открило тоа па му е интересно или како 30 годишен човек со интелегенција колку моменталната температура во Маврово, затоа едно појаснување:
Буквата Ш можеш да ја напишеш како „ш“, „s" или „sh"
Буквата Ч можеш да ја напишеш како „ч“, „c" или „ch"

Ќе те замолам и тебе и сите кои сеуште користат бројки како замена на букви да престанат затоа што без оглед на тоа што ќе напишете никој не ве сфаќа сериозно и изгледате смотано. Нема потреба од замена на букви со 4 и 6. Освен ако не пишуваш текст со бинарни бројки но тогаш би користел 0 и 1. Како и да е, сфати го советов со најдобра намера.
Поздрав
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Лидерот на ВМРО Красимир Каракачанов припомни вчера, че иска да биде создадено министерство на социјалната политика, демографските проблеми и блгарите в чужбина. А хората от историските блгарски области в чужбина да получават паспорти без бирокрација. “При подавање на документите кандидатите за граѓанство треба да получават учебник по историја и устав, а след тоа да држат тест за нив. След тоа на официјална церемонија да полагат клетва”, добави Каракачанов.

Ова е изјава на Красимир од пред месец дена. Подобар доказ дека максимално ќе се заложи за решавање на проблемот - здравје!
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Ќе те замолам кога пишуваш да не изгледаш како 10 годишно дете кое го открило тоа па му е интересно или како 30 годишен човек со интелегенција колку моменталната температура во Маврово, затоа едно појаснување:
Буквата Ш можеш да ја напишеш како „ш“, „s" или „sh"
Буквата Ч можеш да ја напишеш како „ч“, „c" или „ch"

Ќе те замолам и тебе и сите кои сеуште користат бројки како замена на букви да престанат затоа што без оглед на тоа што ќе напишете никој не ве сфаќа сериозно и изгледате смотано. Нема потреба од замена на букви со 4 и 6. Освен ако не пишуваш текст со бинарни бројки но тогаш би користел 0 и 1. Како и да е, сфати го советов со најдобра намера.
Поздрав
Mladi4u moj najubav , se gleda kolku ti e pametot na tebe :facepalm: ...
Slobodno plati si vo klubot izvadi si dokumenti, podnesi gi vo sofija i 4ekaj da te prekratat ...
Ne si ti kriv tie 6to te imat napraveno si krivi ...
Pozdrav :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom