Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 септември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
3
здраво до сите, нов сум на форумов , и сега почнав да собирам документи за да поднесам за пасош, не сум гледал напред по форумов , па ако сака некој да ми каже подетално кои се документи треба да ги соберам, вујко ми има бугарско државјанство па од него дали ке можам да земам како од роднина ??
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Информативно, ако на некој би му користело. Вчера подадов документи во министерстовот, интервју ми закажаа дури за 26.10.2016, Произходот ми излезе за неполни 2 месеци.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Информативно, ако на некој би му користело. Вчера подадов документи во министерстовот, интервју ми закажаа дури за 26.10.2016, Произходот ми излезе за неполни 2 месеци.
Mnogu dolgo se ceka za intervju :/ a za proizhod kakvi dokumenti dade vo dabc za poteklo?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
здраво до сите, нов сум на форумов , и сега почнав да собирам документи за да поднесам за пасош, не сум гледал напред по форумов , па ако сака некој да ми каже подетално кои се документи треба да ги соберам, вујко ми има бугарско државјанство па од него дали ке можам да земам како од роднина ??
@paparak e strucen po toa prasanje a i flexibilen toj najdobro ke ti odgovori :)
 
Член од
11 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
Информативно, ако на некој би му користело. Вчера подадов документи во министерстовот, интервју ми закажаа дури за 26.10.2016, Произходот ми излезе за неполни 2 месеци.
sam odish ili nekoj ti posreduva. ili pak preku zdruzenie si???
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Duri, od koga ce bide izglasan zakonot i ti, i onie so prv bratuced, i so cicko, tetka, vujko, kako i onie so bkk deklaracija, pa i onie koi dobile nov proizhod od DABC so deklaracija ali nemaat drugi dokumenti za poteklo baba i dedo b'gari, ce imaat zakonsko pravo da dobijat BG drzavjanstvo, pasos i licna karta.

Do togas, dali na star ili na nov sistem, site gore navedeni, edinstveno ce imaat status -vrateni na doponitelna, so nastavka MVR ili MP, osven onie koi sto vo momentot gi zapazuvaat zakonskite normativi na zakonot koj vo ovoj moment e na sila i imaat podneseno takvi dokumenti.
Awe ti mnogu pameten majcin, eve i potpis nacekav so prv bratuced uste drzavjanstvoto da go zemam treba, neznam sto te tera tolku da bidesh pameten da sirish dezinformacii!
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
здраво до сите, нов сум на форумов , и сега почнав да собирам документи за да поднесам за пасош, не сум гледал напред по форумов , па ако сака некој да ми каже подетално кои се документи треба да ги соберам, вујко ми има бугарско државјанство па од него дали ке можам да земам како од роднина ??
Значи господине вашето време е многу драгоцено за да одвоите неколку минути и да прочитате низ форумот кои документи се потребни, па затоа некој друг треба по стоти пат да го пишува истото.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Duri, od koga ce bide izglasan zakonot i ti, i onie so prv bratuced, i so cicko, tetka, vujko, kako i onie so bkk deklaracija, pa i onie koi dobile nov proizhod od DABC so deklaracija ali nemaat drugi dokumenti za poteklo baba i dedo b'gari, ce imaat zakonsko pravo da dobijat BG drzavjanstvo, pasos i licna karta.

Do togas, dali na star ili na nov sistem, site gore navedeni, edinstveno ce imaat status -vrateni na doponitelna, so nastavka MVR ili MP, osven onie koi sto vo momentot gi zapazuvaat zakonskite normativi na zakonot koj vo ovoj moment e na sila i imaat podneseno takvi dokumenti.
Od kaj vakvi informacii jas pred edna godina so prv bratuced zedov.Da ne rabotis slucajno vo pravosudie ti????
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
2 прашања:

- Дали САМО со потврда од Струмица/Битола, 100% се добива происход?
- И дали добивањето на происход значи и добивање на државјанство? (со оглед на тоа што бугарските корени се докажани на основ на потрврдата од Струмица/Битола)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
2 прашања:

- Дали САМО со потврда од Струмица/Битола, 100% се добива происход?
- И дали добивањето на происход значи и добивање на државјанство? (со оглед на тоа што бугарските корени се докажани на основ на потрврдата од Струмица/Битола)
I da i ne se zavisi od tie od pravosudie
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
I da i ne se zavisi od tie od pravosudie
E Bogami nema pravila tuka Eve jas odnesov 3 stvari za poteklo para dedo cicko i prv bratuced pa sum na novijot sitem neredovna prepiska ,Bugarive počna da ne zezav i preku sistemi da ne maltetirav koje nema objasnuvanje sto dukomenti da nosime zašto sme zakočeni uzas ne preciznost od niv !! Da sum znaj vaka ne bi predaval za drzaljastvo !!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom