Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Se soglasuvam I jas isto I jas zemam proizhod vrz krstenica od pra dedomi I znam deka pisuva kako e izdaden proizhodot nekoj clenovi me ubeduvaa deka nema da ima problem samo ke si napram trosok ama jas se odluciv sepak da ja dostavam I original krstenicata kako dopolnitelen dok po sigurno mie nekako taka so znam pa sega so bide neka bide :) kon krajot na januar ili pocetok n februar ke vi kazam so bidelo :)
чекај,чекај, зар и ти чекаш јаноар/феброар ко мене но за што ако може да знам за происхот или дупликат??????
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
чекај,чекај, зар и ти чекаш јаноар/феброар ко мене но за што ако може да знам за происхот или дупликат??????
Ne ne jas sum brojce od 2014 1018* a stignati se do 10.000 od 2014 uste malce ostana do mene za da mi go razgledat brojot zatoa rekov deka krajot na januar ili pocetoko na februari ocekuvam da mi bide razgledeno brojceto vo pozitivno sekako zosto imam site dok so gi nalaga zakonot no zdravje uste malce ostana :)
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Здраво дечки, едно прашање. Дали знае некој ПРОВЕРЕНА информација каде треба да ги преведам и заверам документите кои ќе ги носам на дополнителна проверка, во мк или бг? Од прилеп сум. Документите се -копија од пасош, лична карта и извод од вујко ми, и извод од мајка ми и мој. И каде точно треба да ги доставам, веднаш после нова година планирам да ги носам. Ќе ве молам само за проверени информации, секоја дополнителна информација што би ми помогнала во врска со ова е добредојдена.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Бугарски национални празници. - треба да ги кажиш..
Што си по националност - бугарин
Зошто сакаш бг пасош- не е правилен одоговор ако речиш да одам британија или германија или дека е од економски побуди.. туку ќе кажеш дека ќе се осеќаш послодбоно во поглед на политички слободи и дека останува секогаш опцијата да отидеш да живееш во бугарија каде што мислиш дека ќе ти биде подобро
Дали имаш пари ? - никој неќи голтари така де ќе кажеш дека имаш (имаше еден му рече "Абе јас да имав пари не барав бг пасош.,."--нормално го одбија..
Твоите родители што се по народност? - Бугари[DOUBLEPOST=1450959143][/DOUBLEPOST]Ај сега јас да прашам нешто...

Колку време од уважување на моблата до печат од Вицепрезидотот на БГ... односно одпрлика на колку време ги потпишува државјанствата прецетадтелот на БГ...
Го одбиле ?! не зафркавај :eek:, јас мислев не одбиваат на интервју тоа е само формалност. зарем има такви случаи што ги одбиле на интервју.?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Го одбиле ?! не зафркавај :eek:, јас мислев не одбиваат на интервју тоа е само формалност. зарем има такви случаи што ги одбиле на интервју.?
Интервјуто не е никаква формалност туку еден вид испит. Многу е важно каков впечаток ќе оставиш, од тие чиновници кои многу ги потценуваат даваат првична оценка за кандидатот. Се бара сериозност и одлучност дека навистина се чувствувате како блгари и дека ќе сте горди да добиете државјанство. Затоа никаво потценување зашто скапо ќе ве чини
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne ne jas sum brojce od 2014 1018* a stignati se do 10.000 od 2014 uste malce ostana do mene za da mi go razgledat brojot zatoa rekov deka krajot na januar ili pocetoko na februari ocekuvam da mi bide razgledeno brojceto vo pozitivno sekako zosto imam site dok so gi nalaga zakonot no zdravje uste malce ostana :)
i koj mesec bese na intevju ??
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ne ne jas sum brojce od 2014 1018* a stignati se do 10.000 od 2014 uste malce ostana do mene za da mi go razgledat brojot zatoa rekov deka krajot na januar ili pocetoko na februari ocekuvam da mi bide razgledeno brojceto vo pozitivno sekako zosto imam site dok so gi nalaga zakonot no zdravje uste malce ostana :)
Ајде со среќа па да ни се враќа со арно, и со среќа да си го користиш, кај планираш да одиш?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ајде со среќа па да ни се враќа со арно, и со среќа да си го користиш, кај планираш да одиш?
Seuste sum vo zadolzitelna procedura, no januar ili februar ocekuvam da mi bide uvazena molbata seuste e rano he he he pa ke vidime kako ke izleze januar februar mesec no koga ke go imam pasoso planiram za anglija no ima vreme uste do togas kako I da e neka ni e so sreka na site I Gospod da e so site nas :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
нека пуштат овие некој новогодишен протокол барем :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Се сеќавам дека и лани беше вака со списоците.. немаше ништо па на 30.12.2014 пуштија соопштение и потоа на наш бадник пуштија 6 7 протоколи со укази.
Да така да се надеваме од другата недела на нешто позитивно..
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Се сеќавам дека и лани беше вака со списоците.. немаше ништо па на 30.12.2014 пуштија соопштение и потоа на наш бадник пуштија 6 7 протоколи со укази.
Да така да се надеваме од другата недела на нешто позитивно..
Daj boze da e taka, ama nesto ne mi vleva nadez deka ke ima nesto novo sega okolu praznicite,daj boze da e taka :)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Stranta na pravosudieto kaj so se proveruvaat brojcinata ne rabotti dali toa znaci deka ke ima nesto novo po s novata godina ili? :) ostanuva da vidime :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Е па другари помина уште една година за некого среќна, за некого помалку за повеќето од нас во усчекување на происходи, протоколи, закони. Поминавме многу заеднички радосни и тажни моменти, расправии, мислење а со една заедничка желба како да помогнеме во заедничката цел, добивање на блгарско гражданство. Нека оптимизмот не води во новата година дека конечно работата ќе си дојде на свое место. Ви посакувам многу здравје, весели моменти и убави вести. Нека господ ги чува братските Македонија и Блгарија. Среќна нова година и Божиќ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom