Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Dobar den.se javiv I mi kazaa deka e potrebno dopolnitelen dokument.e sega imam svidetelstvo od na majka mi tatko.dali e potrebno izvod od majka mi da prevedam na bugarski?pozdrav
Drugar sigurno i nesto drugo ne e vo red vo molbata ili nekoj dokumnet ne e vo red ili nekoj potpis fali cim pisi deka prepiskata e neredovna. Vie izgleda ne se imate razbrano dobro preku telefon. Mu go kaza brojcero i od koja godina si ? A da koga ke gi podnesuvas dopolnitelnite dok ke treba izvod od majkati i od dedo ti istio i sveditestvoto a izvodite se razbira prevedeni i legalizirani i molba zaedno so niv
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
На интервју бев лани крај на мај или почеток на јули, немаме роднини со БГ пасош а во моментот на интервјуто имавме уште статус на студенти во македонија. Ваљда срека е, а можеби и врски бидејки пред да аплицирам 2-3 години барав луге сигурни ми беше страв да не ме зафркне некој а реално ни еден посредник не те зафркнува сите истата процедура ја вршат.
2468 Фала ти на одговорот и сега според ова излегува дека указ може да се добие и без поднесување на дополнителни документи со малку среќа но не е за сите така Позз
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Немам никој од фамилија со бугарски пасош, ниту пак некој од фамилија ми е бугарин. Има ли начин да се извади бугарски пасош? Колку чини апликацијата? Колку време се чека да се добие? Ај некој ако може да ми објасни, благодарам однапред!
 
S

simpleman

Гостин
Од Бугарскиот културен клуб чекаат дозвола од правосудство од каде би требало да биде одобрено во текот на септември или октомври, за да можат да издаваат уверенија за произход и врз основа на декларации заверени на нотар,значи да можат да земаат потврди и тие што немаат роднини со бг пасоши.Уште еднаш ќе напоменам дека уверението од БКК врши работа за добивање на државјанство,бидејќи клубот е организација која го издава документот за докажување на произход согласно законот за бугарите кои живеат надвор од Бугарија,регистрирана е во ДАБЧ.И на крај сите што се во постапка за државјанство,што се вратени на дополнителна,што имаат аплицирано за произход а немаат никаков документ како доказ,а имаат роднина до втор братучед со бг пасош нека појдат во Бугарскиот клуб во Струмица да си извадат уверение,со кое ќе завршат работа.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
Drugar sigurno i nesto drugo ne e vo red vo molbata ili nekoj dokumnet ne e vo red ili nekoj potpis fali cim pisi deka prepiskata e neredovna. Vie izgleda ne se imate razbrano dobro preku telefon. Mu go kaza brojcero i od koja godina si ? A da koga ke gi podnesuvas dopolnitelnite dok ke treba izvod od majkati i od dedo ti istio i sveditestvoto a izvodite se razbira prevedeni i legalizirani i molba zaedno so niv
Zdravo,dva pati se javuvav i dva pati pod toj broj mi kazuva moe ime i prezime.i mi kaza deka treba dokument za bugarsko poteklo,prasav dali moze svidetelstvo mi kaza deka moze ako tamu pisuva bugarski graganin.slednata nedela ke gi podnesam dokumentite,za kolku vreme posl toa se vraka mojot broj vo redovna procedura?blagodaram
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Zdravo,dva pati se javuvav i dva pati pod toj broj mi kazuva moe ime i prezime.i mi kaza deka treba dokument za bugarsko poteklo,prasav dali moze svidetelstvo mi kaza deka moze ako tamu pisuva bugarski graganin.slednata nedela ke gi podnesam dokumentite,za kolku vreme posl toa se vraka mojot broj vo redovna procedura?blagodaram
Za eden mesec od prilika.... sega so tehnickata vlada moze i podolgo
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Zdravo,dva pati se javuvav i dva pati pod toj broj mi kazuva moe ime i prezime.i mi kaza deka treba dokument za bugarsko poteklo,prasav dali moze svidetelstvo mi kaza deka moze ako tamu pisuva bugarski graganin.slednata nedela ke gi podnesam dokumentite,za kolku vreme posl toa se vraka mojot broj vo redovna procedura?blagodaram
на кој број се јавувате и дали може да се зборува на македонски
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Од Бугарскиот културен клуб чекаат дозвола од правосудство од каде би требало да биде одобрено во текот на септември или октомври, за да можат да издаваат уверенија за произход и врз основа на декларации заверени на нотар,значи да можат да земаат потврди и тие што немаат роднини со бг пасоши.Уште еднаш ќе напоменам дека уверението од БКК врши работа за добивање на државјанство,бидејќи клубот е организација која го издава документот за докажување на произход согласно законот за бугарите кои живеат надвор од Бугарија,регистрирана е во ДАБЧ.И на крај сите што се во постапка за државјанство,што се вратени на дополнителна,што имаат аплицирано за произход а немаат никаков документ како доказ,а имаат роднина до втор братучед со бг пасош нека појдат во Бугарскиот клуб во Струмица да си извадат уверение,со кое ќе завршат работа.

Drugar jas imam podneseno dokumenti za proizhod oktomvri mesec vo bugarskiot konzulat vo bitola,no seuste proizhodot nee stasan.poveke pati gi imam kontaktirano i mi vikaat prasaj sleden mesec za dva meseci nemame nisto dobieno,posledno mi rekoa deka ocekuvale posta da dobijat septemvri mesec prasaj .mi nemaat nisto receno pobarano da dostavam nekoj dopolnitelen dok,a veke 11meseci cekam.
sto ke treba da prevzemam da napravam ako ne dojde i sledniov mesec proizhodot?,da vakam potvrda od klubot i sam da ja dostavam ili...?a familija nemam sto imat bg pasos.
ako mozes da mi dades nekoj sovet sto da pravam odnapred ti blagodaram.
oti mnogu vreme cekam nisto nemam dobieno neznam sto da pravam kako da e ubrzam procedurava
 
S

simpleman

Гостин
Drugar jas imam podneseno dokumenti za proizhod oktomvri mesec vo bugarskiot konzulat vo bitola,no seuste proizhodot nee stasan.poveke pati gi imam kontaktirano i mi vikaat prasaj sleden mesec za dva meseci nemame nisto dobieno,posledno mi rekoa deka ocekuvale posta da dobijat septemvri mesec prasaj .mi nemaat nisto receno pobarano da dostavam nekoj dopolnitelen dok,a veke 11meseci cekam.
sto ke treba da prevzemam da napravam ako ne dojde i sledniov mesec proizhodot?,da vakam potvrda od klubot i sam da ja dostavam ili...?a familija nemam sto imat bg pasos.
ako mozes da mi dades nekoj sovet sto da pravam odnapred ti blagodaram.
oti mnogu vreme cekam nisto nemam dobieno neznam sto da pravam kako da e ubrzam procedurava
Од февруари и за произход бараат документ како доказ,е сега директно во ДАБЧ во Софија побрзо оди работата ако имаш поднесено таму.Најдобро ти е ако немаш во фамилијата со бг пасош,да почекаш да почнат да издаваат потврди од клубот со изјави само.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo / pasos, ve molam ke mozite li da mi ja objasnite cela procedura po detalno, sto dokumenti treba za pocetok, dali nekoj bugarski dokumenti od baba ili dedo pomagaat vo procedurata, i za kolku vreme od prilika mozi da se dobie drzavjanstvo ?
ve molam za podetalen odgovor okolu dokumentite, i izvinete ne sum bas informiran za bg pasos zatoa prasuvam, dokolku mozite da mi objasnite.
P.S. dali e podobro preku agent ili sam vo bugarska ambasada vo MKD? dokolku e podobro preku agent ve molam kazete nekoj sto vi svrsil rabota i ste zadovolni od negovata rabota

fala
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Од февруари и за произход бараат документ како доказ,е сега директно во ДАБЧ во Софија побрзо оди работата ако имаш поднесено таму.Најдобро ти е ако немаш во фамилијата со бг пасош,да почекаш да почнат да издаваат потврди од клубот со изјави само.
Од февруари и за произход бараат документ како доказ,е сега директно во ДАБЧ во Софија побрзо оди работата ако имаш поднесено таму.Најдобро ти е ако немаш во фамилијата со бг пасош,да почекаш да почнат да издаваат потврди од клубот со изјави само.
podneseno imam vo generalnoto konzulatstvo vo Bitola,mozebi i zatoa posporo odi procedurata so postata primanje isprakanje,bez da se dostavi potvrda od klubot tesko deka ke stasa proizhodot znaci?
a koja bi bila procedurata?
da izvadam potvrda od klubot i ke treba da ja dostavam vo konzulatot i da cekam da mi go izdadat proizhodot ili ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
podneseno imam vo generalnoto konzulatstvo vo Bitola,mozebi i zatoa posporo odi procedurata so postata primanje isprakanje,bez da se dostavi potvrda od klubot tesko deka ke stasa proizhodot znaci?
a koja bi bila procedurata?
da izvadam potvrda od klubot i ke treba da ja dostavam vo konzulatot i da cekam da mi go izdadat proizhodot ili ?
site vie so imate podneseno dokumenti preku konzulatot, znaci so nemate direkno vo sofija dokumentot od bugarskiot klub ne vi brka rabota ne go zemaat tamu dzabe ne go vadete... provereno ! pozz
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
site vie so imate podneseno dokumenti preku konzulatot, znaci so nemate direkno vo sofija dokumentot od bugarskiot klub ne vi brka rabota ne go zemaat tamu dzabe ne go vadete... provereno ! pozz
pa togas sto treba da napravime sto e potrebno da se dostavit za da zememe proizhod?
,a kako moze od klubot dokumentot da ne go zemaat?neznam sto kako ali mnogu vreme ima pominato a uste nikakov odgovor nemat.
 
Член од
16 август 2014
Мислења
13
Поени од реакции
16
Епа извини дечко ама за да не дојдам да бидам на твое место, јас си имам а и многу други си имаат посредник и тој ти ги брка сите работи а не вака како тебе не знајш кај се наоѓаш. Е сега има и некои кои сами си ја бркаат работата ама тие знаат што треба и како треба]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom