Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
сега ми кажаа некоја опција за вадење на лична карта ако имаш некој во бг за да гарантира за тебе демек седиш таму. Знае ли некој која е процедурата за вадење на истата и дали може да се работи и во еу со неа или е ссамо за во бг ( малце надвор од темава сум ама не најдов тема со оваа проблематика )
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
сега ми кажаа некоја опција за вадење на лична карта ако имаш некој во бг за да гарантира за тебе демек седиш таму. Знае ли некој која е процедурата за вадење на истата и дали може да се работи и во еу со неа или е ссамо за во бг ( малце надвор од темава сум ама не најдов тема со оваа проблематика )
ne e licna karta toa tuku za privremen prestoj. Za da izvadis licna karta i pasos treba prvo da stanes drzavjanin
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
па тоа би требало да биде лична карта за привремен престој....и кај нас го има истото....но дали со таа ќе може да се движи низ еу???
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
па тоа би требало да биде лична карта за привремен престој....и кај нас го има истото....но дали со таа ќе може да се движи низ еу???
Zosto vakvi gluposti postavuvate ne mi e jasno ti seuste ne si drzavjan na republika bugarija a sakas da patuvas niz evropa I da rabotis vklucete ja malce logikata logicki ne e mozno ne znaci ako ti izdadat bugarsko poteklo i ti veke gi imas pravata kako bugarite ako bese taka zar ke cekaaa druzite sto se ovde pasos??? ... NE nemase potreba da vagaa pasos ke si odea niz evropaaa znaci i ti i uste nekolku spomnavte razmislete malce pred da spodelite nesto...
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
јас прашувам бидејќи и мене не ми е логично сето ова но ме убедуваат дека е така. Сакав да слушнам и ваше размислување. Мое е да прашам - ваше е да одговорите.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Zosto vakvi gluposti postavuvate ne mi e jasno ti seuste ne si drzavjan na republika bugarija a sakas da patuvas niz evropa I da rabotis vklucete ja malce logikata logicki ne e mozno ne znaci ako ti izdadat bugarsko poteklo i ti veke gi imas pravata kako bugarite ako bese taka zar ke cekaaa druzite sto se ovde pasos??? ... NE nemase potreba da vagaa pasos ke si odea niz evropaaa znaci i ti i uste nekolku spomnavte razmislete malce pred da spodelite nesto...
Ова го коментиравме пред неколку дена...ама кој да чита.............
Не само логички да размислат малку и законски. Посреднициве уште што нема да им кажат за некоја пара плус па после ке си ја трескат главата а тие мистериозно исчезнуваат.
Јас лично со колку посредници праев муабет и уште што не ми изнакажаа за да земат пари жално...те прат глуп дека ништо не разбираш ...дај ми ти пари на мене!
АКО МОЖЕВМЕ ДА ЗЕМЕМЕ Л.К ДОСЕГА СИТЕ КЕ СЕ ИСЧИСТИВМЕ ОД ФОРУМОВ И НЕМАШЕ ГЛАТА ДА ЈА ТРЕСКАМЕ И ДА ЈА НАУЧИМЕ НА ПАМЕТ ПОЛИТИКАВА НА БУГАРИЈА И ДОСЕГА ТРОА ТРОДУПЛО КЕ ЗАМИНЕА ВО ЕУ! ЕХХ ЛОГИЧНО ..КАЈ СЕ ТОЛКУ БРЗО И ЛЕСНО ЗАМИСНУВА ВО ЕУ :tapp:
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
како прво ова не ми го кажа посредник и не ми бараат никакви пари. Ова ми го кажа еден пријател и како што реков погоре не ми е и мене логично. А за тоа дали сте коментирале пред неколку страни за истово не знам искрено не сум му дала на значење како и на многу други офф топик коментари. Како и да е сепак секој си го бара чарето на ваков или таков начин. Најбитно од се е да си помогнеме и да споделиме искуства и знаења.. Поздрсв до сите се надњвам дека нема да бидам погрешно сватена :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ова го коментиравме пред неколку дена...ама кој да чита.............
Не само логички да размислат малку и законски. Посреднициве уште што нема да им кажат за некоја пара плус па после ке си ја трескат главата а тие мистериозно исчезнуваат.
Јас лично со колку посредници праев муабет и уште што не ми изнакажаа за да земат пари жално...те прат глуп дека ништо не разбираш ...дај ми ти пари на мене!
АКО МОЖЕВМЕ ДА ЗЕМЕМЕ Л.К ДОСЕГА СИТЕ КЕ СЕ ИСЧИСТИВМЕ ОД ФОРУМОВ И НЕМАШЕ ГЛАТА ДА ЈА ТРЕСКАМЕ И ДА ЈА НАУЧИМЕ НА ПАМЕТ ПОЛИТИКАВА НА БУГАРИЈА И ДОСЕГА ТРОА ТРОДУПЛО КЕ ЗАМИНЕА ВО ЕУ! ЕХХ ЛОГИЧНО ..КАЈ СЕ ТОЛКУ БРЗО И ЛЕСНО ЗАМИСНУВА ВО ЕУ :tapp:
И не само тоа не ми е јасно како сеуште зборуваат скоро сите дека бараат Бугарски пасош. Абе луѓе Барате Бугарско државјанство а не пасош, Пасош Лична карта итн итн се патни исправи добиени од државата на кој сте граѓанин.
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
сите пишуваме " пасош " бидејки сите бараме пасош а не државјанство....на никој не му е дојдено до бг државјанство...барем на голем дел од нас. Тоа е само попатна станица н патот до подобар живот.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
abe lugje resenieto go ima,,ama vie zapnavte samo proishod pa proishod.....zada zemete dokument da rabotite vo evropa treba pari malce povekje da dadete..ama vie sakate so 500 evra odma se da zavrsite i odma po rabota....
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
zdravo ..

ima li nekoj od kumanovo ili okolo koj moze da mi ja zameni shoferska kniska od MK vo BG ,
adresa vo bugfarija - Kyustendil ....

pisete vo inbox detali - precizno ( kolko vreme , dokumentacija , cena ,uslovi ...)
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
сите пишуваме " пасош " бидејки сите бараме пасош а не државјанство....на никој не му е дојдено до бг државјанство...барем на голем дел од нас. Тоа е само попатна станица н патот до подобар живот.
Ti najubavo da se otkazes od ova... duso ti potpisuvas i deklariras deka ti i tvoite roditeli se bugari rodeni vo makedonija. Za da go drzis toj pasos vo raka ti treba da stanes bugarka vo drug slucaj bez da stanes bugarka mozes da go falsifikuvas pa ke te posetime vo zatvor :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
сите пишуваме " пасош " бидејки сите бараме пасош а не државјанство....на никој не му е дојдено до бг државјанство...барем на голем дел од нас. Тоа е само попатна станица н патот до подобар живот.
Е тука си грешка. Секако дека ми е дојдено до државјанство и јас молам и барам и сигурно нема вака да помислам а не па да се изјаснам дека ми дошло до пасош и крај. Овој став го имав го имам и ќе го имам. Тоа ме нервира сите се молите за државјанство се мачите..за да на крај да плукате по бугарија. Ова е друга тема но сакав да се изјаснам и не планирам да продолжам да дискутирам. Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom