Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Пишав мејл на aba@aba.government.bg да ми кажат уште колку ке ме мотат за произходот, ми вратија да се јавам на некои си телефони... Мамата нивна, 6 месеци произход неможе да се добие, па интервју до пасош 3 години ебаго. :(:place::place:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Пишав мејл на aba@aba.government.bg да ми кажат уште колку ке ме мотат за произходот, ми вратија да се јавам на некои си телефони... Мамата нивна, 6 месеци произход неможе да се добие, па интервју до пасош 3 години ебаго. :(:place::place:
Ke bide se vo red ne se razocaruvaj se vo svoe vreme ke dojdat I tvojte 5 minuti kako e piseno taka ke bide dr nez so da ti recam strpenie spasenie site se iznacekavme veke i site sme so nervite pri kraj ama to e nema beganje od ova ke se strpime koj ceka i ke doceka :)
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
здраво ,значи секој си има своја приказна и ми кажува различно па сакам да ве прашам ,односно некој или неколку што се аплицирале и ја знаат потребната документација и слично.....потекло преку кој можам да покажам (мајка/татко/брат/братучед/тетка/прапрадедо и слично) и доколку имам каков документ ми треба за да им го приложам тоа на нив ? мислам ако ја има целата процедура некаде да не ве мачам само пратите ми линк ...фала
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Imam 1 prasanje aj malku pomos go zedov proizhodot e sega me interesira postapkata za nosenje dokumenti vo Sofija bez posrednik vo ministerstvo za pravosudie dali ima nekoj sto gi odnel taka i kade da se obratam za prevodi i legalizacija i kolku bi me kostalo?
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Imam 1 prasanje aj malku pomos go zedov proizhodot e sega me interesira postapkata za nosenje dokumenti vo Sofija bez posrednik vo ministerstvo za pravosudie dali ima nekoj sto gi odnel taka i kade da se obratam za prevodi i legalizacija i kolku bi me kostalo?
Za prevodi imas I vo Skopje ovlasteni.koga zema proishod i koga podnese .preku ambasada li odese?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
koga velis vo skopje prevedeni,dali toa znaci i 'legalizirani'?
dali moes od skopje taka prevedeni da gi odneses vo ministerstvo za pravosudie?
Prevod I legalizacija na istite dokumenti se vrsi samo vo bugarija i nikade na drugo mesto edno da vi e jasno vo mkd mozate da gi prevedite i legalizirate samo vo konzulatite na Skopje i Bitola na dr mesto ne vi vazi nisto
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Prevod I legalizacija na istite dokumenti se vrsi samo vo bugarija i nikade na drugo mesto edno da vi e jasno vo mkd mozate da gi prevedite i legalizirate samo vo konzulatite na Skopje i Bitola na dr mesto ne vi vazi nisto
Дечко, тебе во конзултатот ти ги преведуваа документите, или си зборуваш на памет? Кога веќе си се нафатил да одговараш на прашање на луѓето, одговори прецизно! Само легализација се врши во амбасадата и конзулатот. Претходно документите се преведуваат кај преведувач, па потоа преведени се носат на легализација.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
9
Здраво, ја следам темава неколку дена, видов некој праша дали има овде некој да поминал интервју првата половина на 2014 а да има добиено државјанство но не наидов на одговор па и јас би го повторила истово прашање, има некој овде? Има некој информација одприлика за колку време од интервјуто се добива државјанство? Поздрав
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
dali nekoj znae covek sto moze od prekratena postapka da gi vrati vo zadolzitelna procedura
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Пишав мејл на aba@aba.government.bg да ми кажат уште колку ке ме мотат за произходот, ми вратија да се јавам на некои си телефони... Мамата нивна, 6 месеци произход неможе да се добие, па интервју до пасош 3 години ебаго. :(:place::place:
Додека кукаш и прашуваш на секое досега 100 пати ќе се јавеше во ДАБЧ,имаш тел., јас 3 и пол г. чекам, па што да правам,да туфкам на секое.
dali nekoj znae covek sto moze od prekratena postapka da gi vrati vo zadolzitelna procedura
Моментално само од почеток почнување.....и не чекајте,додека прашувате на форумов ако сте прекратени,искористете августов во ДАБЧ поднесете документи без резервација,додека нема гужви,бидејќи онлине термините се за во април 2016(се разбира ако сакаш од почеток процедура).
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Додека кукаш и прашуваш на секое досега 100 пати ќе се јавеше во ДАБЧ,имаш тел., јас 3 и пол г. чекам, па што да правам,да туфкам на секое.

Моментално само од почеток почнување.....и не чекајте,додека прашувате на форумов ако сте прекратени,искористете августов во ДАБЧ поднесете документи без резервација,додека нема гужви,бидејќи онлине термините се за во април 2016(се разбира ако сакаш од почеток процедура).
neli odat na kolektiven odmor DABCh vo avgust?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Дали некој знае колку кошта лекарското што треба да го доставиш откако происходот ќе излезе? И колку се наплаќа доколку ти го вади посредникот?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Ima li nekoj imformacija koga ke bide vtoroto glasanje na zakonot
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Додека кукаш и прашуваш на секое досега 100 пати ќе се јавеше во ДАБЧ,имаш тел., јас 3 и пол г. чекам, па што да правам,да туфкам на секое.

Моментално само од почеток почнување.....и не чекајте,додека прашувате на форумов ако сте прекратени,искористете августов во ДАБЧ поднесете документи без резервација,додека нема гужви,бидејќи онлине термините се за во април 2016(се разбира ако сакаш од почеток процедура).
Како виде дека термините се за април кога во полињата за онлине не може да се кликне или мене така ми прави? Ако и друг приметил исто нека каже.И кај статусот повеќе од месец ми стои финален и нема промени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom