Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
31
Систина, 3950 ден. Резултатите излегуваат за 24 часа. Немам поима дали е назначено специфично дали преку крв или бриз.
Автоматски споено мислење:


Систина, 3950 ден. Резултатите излегуваат за 24 часа. Немам поима дали е назначено специфично дали преку крв или бриз.
Автоматски споено мислење:


Систина, 3950 ден. Резултатите излегуваат за 24 часа. Немам поима дали е назначено специфично дали преку крв или бриз.
Благодарам!
 
Член од
1 април 2020
Мислења
24
Поени од реакции
16
другари...јас сум во финален 2 месеци
одев преку братми а сега посредникот ми вели како истаде брати пасош,
преку дедоми кој има стар дукумент.л,к и му ги доставив ...дали се сменати законите,,
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
33
Izvini ama pogolema glupost nemam slusnato,posrednicive ve lazat kako nekoi mali decijna da ste,nepostoi brisejne statusi,sovetot po grazdanstvo nosi resenie odbien ili polozitelno i toa ke vi go pisuva na statusot,ke si cekate da ve izvadat od nekoja fioka da vi go resat predmetot i da go pratat na sovet,na dopolnitelna nekoi cekaat godini a vinovni za toa se bas tie nesposobni posrednici.
Mislam deka Janika ne mislese na toj nacin. Muabetot poveke bese deka site dopolnitelni dokumenti najverojatno se razgledani, i deka del od niv se odbieni. I as go imav toa pisano porano. Eve ovaa nedela od kolega moj, vnukata bila odbiena samo 20tina posle istekot na krajniot rok za podnesuvanje na dokumeti.
Od druga strana mozno e i deka slucaite koi planirale da gi pustat da gi ostavat za na kraj na godina i jurisno da gi pominat i niz sovet i za potpis.
Vo sekoj slucaj i jas ne veruvav bas ke ide po red procedurata i deka dopolnitelnata nema da ti pretstavuva dopolnitelen problem.
Ocekuvam deka ke kasne od normalnata procedura najmalku po 3-4 meseci ili kolku i da bese rokot za dostava na dokumenti.

Ova sto ne znaeme sto se slucuva i kakov e statusot e najlosata opcija.

Posto planiram da odam Sofija oktomvri, kade moze da se obratam vo ministerstvoto za pravosudie za da poglednam do kade se nasite slucai? Dali treba prethodno da se najavam, ili nesto slicno.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
2.038
Mislam deka Janika ne mislese na toj nacin. Muabetot poveke bese deka site dopolnitelni dokumenti najverojatno se razgledani, i deka del od niv se odbieni. I as go imav toa pisano porano. Eve ovaa nedela od kolega moj, vnukata bila odbiena samo 20tina posle istekot na krajniot rok za podnesuvanje na dokumeti.
Od druga strana mozno e i deka slucaite koi planirale da gi pustat da gi ostavat za na kraj na godina i jurisno da gi pominat i niz sovet i za potpis.
Vo sekoj slucaj i jas ne veruvav bas ke ide po red procedurata i deka dopolnitelnata nema da ti pretstavuva dopolnitelen problem.
Ocekuvam deka ke kasne od normalnata procedura najmalku po 3-4 meseci ili kolku i da bese rokot za dostava na dokumenti.

Ova sto ne znaeme sto se slucuva i kakov e statusot e najlosata opcija.

Posto planiram da odam Sofija oktomvri, kade moze da se obratam vo ministerstvoto za pravosudie za da poglednam do kade se nasite slucai? Dali treba prethodno da se najavam, ili nesto slicno.
Dolgo se ceka na dopolnitelna,jas cekav 14 meseci,znam nekoi i 2 g bea,mozis da prasas na salter vo ministerstvoto no tie citaat vo kompjuterot i ke ti recat na dopolnitelna ti se,znaci djabe ke odis.
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
22
Nikoj ne spodeli iskustvo so pracanje Ukaz vo konzulat, pracaat, ne pracaat, odgovaraat na mejl ili ne?
Kakvo iskustvo imate so gospođa L. Stojanova?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
27
Поени од реакции
17
Мене малце ми е надреално дека сите посредници колективно се договориле истото да го кажуваат на тие што се на дополнителна. Можеби има некоја промена, сепак времето ќе покаже
 
Член од
27 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
24
Kazejte nekoj dobar posrednik za pasos . Preku roditel sum u brat
Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
Автоматски споено мислење:

Kazejte nekoj dobar posrednik za pasos . Preku roditel sum u brat
Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
Автоматски споено мислење:

Kazejte nekoj dobar posrednik za pasos . Preku roditel sum u brat
Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
 
Член од
8 август 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
Автоматски споено мислење:


Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
Автоматски споено мислење:


Ne ti treba posrednik tebe samo da sredisdokumenti fotokopiii neosuduvanost potvrda od bkk lekarsko i pravec ambasada pred ambasadaima za legalizacija kamelija pobaraj ja se ke ti napise sto ti treba i ke ti legalizira dokumentite
ima sansi da zemam pasos znaci . Preku konzulat po bavno odi ili
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
68
Поени од реакции
54
Добар ден,

Дали некој има инфо колку пари се тестовите за ковид 19,каде ги има во Скопје и дали треба преку крв или бриз за на граница Бугарија?
Колку се чека за резултати?

Благодарам,
Пријатен ден!
Автоматски споено мислење:

Добар ден,

Дали некој има инфо колку пари се тестовите за ковид 19,каде ги има во Скопје и дали треба преку крв или бриз за на граница Бугарија?
Колку се чека за резултати?

Благодарам,
Пријатен ден!
Правев во Жан Митрев 3950 денари за 24 часа имаш резилтати, ти земаат бриз од грло и нос. Бев на интервју на 07.08.2020. Обавезно направи копија на Covid тестот когa ќе то го дадат затоа што на граница ти го земаат оргиналот а при влегување во министерство ми бараа дали имам тест и ти мерат температура. Доколи треба да одиш овие денови врти уште утре и закажи си термин за тестирање за датумот кога ти треба затоа што немаат слободни термини.

Исто така да ви кажам дека пред да направам интервју пополнував нов образец кој бил сменет пред месец дена во кој се наведени нови членови од закони и стариот образец веќе не важи ми го земаа и ми дадоа нов да пополнам за да можам да направам интервју.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
2.038
Мене малце ми е надреално дека сите посредници колективно се договориле истото да го кажуваат на тие што се на дополнителна. Можеби има некоја промена, сепак времето ќе покаже
E ako de,posrednicite malce kuraz vi davaat ,nadez,i taka mozite samo da cekate,bez gajle ako ste odnesle dopolnitelni dokumenti ke dobiete drzavjanstvo,samo cekajneto ubiva.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
27
Поени од реакции
17
E ako de,posrednicite malce kuraz vi davaat ,nadez,i taka mozite samo da cekate,bez gajle ako ste odnesle dopolnitelni dokumenti ke dobiete drzavjanstvo,samo cekajneto ubiva.
Секако чекањето не ни бега но ќе се види кој ќе биде следниот статус
 
Член од
19 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
5
Zdravo da prasam za lekarskoto uverenie za na intervju sto treba da se nosi,kakvo treba da bide so sida test ili najobichno?
 
Член од
11 февруари 2018
Мислења
55
Поени од реакции
44
Denes bev da se testiram vo istitut na javno jadavje vo drzava bolnica tamu e bez zakazuvanja od 7:30 pocnuvaat so rabota cenata za testot e 3500 denari i mi kazaa deka REZULTATI KE BIDAT GOTOVI POSLEM 19h
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom