Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Bev do bugarski klub tuka vo strumica, mi vika so 1919 ke me odbijat za proishod, imam i vencanica i krstenica
Dali ima zemeno nekoj vo skoro vreme ili da vadam preku mama 1908 godina samo so potvrda
Batka jas izvadiv potvrda od selo 100 posto na vremeto bugarsko , dedo mi 1920 god roden minav sovet i sega sum na potpis od 5 maj , znaci pominav so dedo 1920 ,
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Имам закажано за подигање на државјанство дури во декември. Дали мозе да го префрлам за подигање во амбасада за побргу?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Luge sega slusnav se so posrednikot da vidam dali ima novosti za mojata situacija (na dopolnitelna sum, so rok za dostava na dokumenti do mislam januari 2020, dokumentite gi dostaviv dekemvri 2019).
Vele deka imalo nova procedura za doplnitelna, dokumentite se razgleduvale pred potpis i moze direktno na ukaz da se idelo.

Pisete broj od nekoj dobar posrednik za da se konsultiram, ako moze da proveri do kade e rabotata, pa i ako moze da je potturne. Ovaj veke gi pomina site granici. Ako navistina e taka poveke od polovina od ovie sto cekaat do sega veke treba da bidat so pasosot vo raka.

Dali ako jas odam vo pravosudie ke moze da dobijam informacii za slucajot do kade e i koga ke mozam da ocekuvam promeni,
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Luge sega slusnav se so posrednikot da vidam dali ima novosti za mojata situacija (na dopolnitelna sum, so rok za dostava na dokumenti do mislam januari 2020, dokumentite gi dostaviv dekemvri 2019).
Vele deka imalo nova procedura za doplnitelna, dokumentite se razgleduvale pred potpis i moze direktno na ukaz da se idelo.

Pisete broj od nekoj dobar posrednik za da se konsultiram, ako moze da proveri do kade e rabotata, pa i ako moze da je potturne. Ovaj veke gi pomina site granici. Ako navistina e taka poveke od polovina od ovie sto cekaat do sega veke treba da bidat so pasosot vo raka.

Dali ako jas odam vo pravosudie ke moze da dobijam informacii za slucajot do kade e i koga ke mozam da ocekuvam promeni,
И мојот сопруг е на дополнителна со рок за доставување на документи до 27.09.2019. Посредникот вели дека се доставени во рок ама промена нема до ден денес.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Luge sega slusnav se so posrednikot da vidam dali ima novosti za mojata situacija (na dopolnitelna sum, so rok za dostava na dokumenti do mislam januari 2020, dokumentite gi dostaviv dekemvri 2019).
Vele deka imalo nova procedura za doplnitelna, dokumentite se razgleduvale pred potpis i moze direktno na ukaz da se idelo.

Pisete broj od nekoj dobar posrednik za da se konsultiram, ako moze da proveri do kade e rabotata, pa i ako moze da je potturne. Ovaj veke gi pomina site granici. Ako navistina e taka poveke od polovina od ovie sto cekaat do sega veke treba da bidat so pasosot vo raka.

Dali ako jas odam vo pravosudie ke moze da dobijam informacii za slucajot do kade e i koga ke mozam da ocekuvam promeni,
Prvo nema nikakva nova procedura ocigledno posrednikot ti e lazgo,normalno e uste sto cekas taka e na dopolnitelna no bidejki posrednikot ti e lazgo bi trebalo da se plasis dali tie dopolnitelnite dokumenti voopsto toj gi ima odneseno vo ministerstvoto,i da mozes da odis i prasas na salter dali se dostaveni dopolnitelnite dokumenti i do kade e postapkata.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Bev do bugarski klub tuka vo strumica, mi vika so 1919 ke me odbijat za proishod, imam i vencanica i krstenica
Dali ima zemeno nekoj vo skoro vreme ili da vadam preku mama 1908 godina samo so potvrda
Ако имаш венчаница или крштеница од бугарска егзархија со печат,без грешки во презимиња/имиња/дати на раѓање тогаш не би требало да има никаков проблем освен ако сега има некои нови правила по кои се раководат во ДАБЧ и за оние со документи од бугарска егзархија.А тоа дека не сака да ти издаде потврда Младенов со предок роден 1919 е во право пошто ќе те одбиат во ДАБЧ за произход.
Batka jas izvadiv potvrda od selo 100 posto na vremeto bugarsko , dedo mi 1920 god roden minav sovet i sega sum na potpis od 5 maj , znaci pominav so dedo 1920 ,
И мајка ми е со предок 1919 и пред 3 години кога вадев потврда од БККС немаше проблем и од ДАБЧ и издадоа произход и моментално е на финална.А сега ако сакаш да поднесиш со предок 1919,Младенов нема да ти издаде пошто одбиваат во ДАБЧ.
Јас го прашав што ќе биде за тие како мајка ми и ми рече дека до сега советот нема одбиено некој со предок роден пред 1900 или после 1918(но не многу после 1918) и дека се потпишуваат укази.Таков пример е и мој роднина со предок роден 1919 и сега пред 2-3 недели му потпишаа указ.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ne im ja sfakam poentava zosto odbivaat ako e roden posle 1918, demek tie sto se rodeni do 1918 se bugari, a tie sto se rodeni posle 1918 se anticki makedonci? Wtf.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
И за колку време е готов? Значи ти одлучи да заминеш. Ајде со среќа и чекаме вести.
Jas pravev vo Zan Mitrev vo vtornik vo 08:00. Deneska jas gi barav da mi gi kazat i pratat rezultatite na mail. Na testot pisuva deka e bil gotov 13:00 istiot den. Taka da stom napravite test posle nekolku saati zvonete i prasuvajte...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom