Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Добар ден на сите.
Од пред некое време читам во темата, но не сум напишал ништо до сега. :)
Јас ја почнав постапката за бугарско државјанство некаде во март 2016, а интервјуто ми беше во декември 2017 (додека да добијам произход од ДАБЧ, да се закаже за интервју итн). Произходот го добив врз основа на предец роден во периодот од 1900-1918 (мојот прадедо). Во министерството за правосудие исто така ги доставив изводите, произходот и потврда од Бугарскиот клуб од Струмица (само не се сеќавам дали беше кога го закажував интервјуто или за време на интервјуто). Во април 2019 статусот ми се смени на дополнително, па само повторно го доставив документот од Бугарскиот клуб од Струмица издаден на ново. Од 12ти август 2019 сум на положително (може да ме вметнете до списокот). Целата постапка ја водам во Софија.
Не сакам да спамам во темава, читав по претходните страни, но не успеав да најдам конкретен одговор на следните прашања:
 1. Дали е можно кога ќе биде потпишан указот, да побарам да ми го пратат во амбасадата во Скопје / конзулатот во Битола или во амбасадата во Будимпешта, доколку вонредната состојба биде укината и границите се отворени, бидејќи целата постапка ја водам во Софија? Колку што знам, доколку се е нормално, не дозволуваат праќања на укази по амбасади (освен ако не ја водиш постапката преку амбасада).
 2. Дали службената (општа) адреса Леге бр. 6 има некаков временски лимит на користење? Дали евентуално ќе мора да се најде приватна адреса?
 3. Доколку го подигнам указот од амбасада, и таму се пријавам на адреса Леге бр. 6 (или било која друга адреса), а во меѓувреме границите се отворат, дали е можно лично да одам во наведената општина и да се пријавам на таа адреса за да ме внесат во адресниот регистар (па потоа да добијам и ЕГН), или мора да чекам од амбасадата да пратат писмо до општината?
 4. Дали се закажува термин во МВР за сликање за лични документи како и во Македонија, или се оди директно и се чека на ред?
 5. Дали е уште можно да се смени возачката дозвола и за колку време се завршува тоа?
Ги поставувам сите овие прашања, бидејќи не живеам во Македонија, а моментално сум овде. Па, би ми било во корист доколку ги завршам сите овие работи во оптимално време, додека сум овде. Затоа, би сакал да се подготвам што е можно повеќе пред да го добијам потписот (дај Боже :)). Мојата замисла беше: да го подигнам указот во амбасада (за да не чекам за подигање од Софија дури до декември-јануари), за време на подигање да пријавам адреса, потоа лично да одам до таа општина (во случајот Рајон "Средец", Софија), за да не чекам 2 месеци за писмото од амбасадата да стигне до општината, па да вадам документи по брза постапка од кога ќе го добијам ЕГН-то. Дали звучи изводливо, или е преамбициозно?

Ви благодарам однапред на сите одговори. Посебна благодарност до администраторката @palekrstic и до сите кои што помагаат во одржувањето на оваа тема, бидејќи е извор на многу информации и е од голема помош за сите. Една пријателска сугестија: доколку е можно, би ви препорачал користење на некаков друг формат за одржување на списоците (Google docs, Online Excel), а линкот до тој документ да биде закачен на врвот на темата.
Поздрав и се' најубаво.
Здраво,
Подолу одговорите:
 1. Дали е можно кога ќе биде потпишан указот, да побарам да ми го пратат во амбасадата во Скопје / конзулатот во Битола или во амбасадата во Будимпешта, доколку вонредната состојба биде укината и границите се отворени, бидејќи целата постапка ја водам во Софија? Колку што знам, доколку се е нормално, не дозволуваат праќања на укази по амбасади (освен ако не ја водиш постапката преку амбасада).Здравје кога ќе ти го потпишат државјанството,не закажувај термин онлајн туку побарај преку емаил да ти го испратат во амбасада каде имаш постојан престој,со образложение дека поради состојбата со КОВИД неможеш да патуваш и сл.....Може и во Будимпешта.
 2. Дали службената (општа) адреса Леге бр. 6 има некаков временски лимит на користење? Дали евентуално ќе мора да се најде приватна адреса?Не,нма лимит,и немаш потреба за приватна адреса,впрочем приватната може да ти ја откаже газдата ако сака.Преку конзулат Битола во моментов е најбрзо.
 3. Доколку го подигнам указот од амбасада, и таму се пријавам на адреса Леге бр. 6 (или било која друга адреса), а во меѓувреме границите се отворат, дали е можно лично да одам во наведената општина и да се пријавам на таа адреса за да ме внесат во адресниот регистар (па потоа да добијам и ЕГН), или мора да чекам од амбасадата да пратат писмо до општината?Ти може да појдеш во општина,но од таму ќе ти кажат дека мора да го добијат писмото прво ,за после да ти издадат.
 4. Дали се закажува термин во МВР за сликање за лични документи како и во Македонија, или се оди директно и се чека на ред?Термини не се закажува,си одиш дирекно.
 5. Дали е уште можно да се смени возачката дозвола и за колку време се завршува тоа?Возачка е сеуште можно доколку си со адреса во Софија,и процедура е околу 1 месец.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Здраво,
Подолу одговорите:
 1. Дали е можно кога ќе биде потпишан указот, да побарам да ми го пратат во амбасадата во Скопје / конзулатот во Битола или во амбасадата во Будимпешта, доколку вонредната состојба биде укината и границите се отворени, бидејќи целата постапка ја водам во Софија? Колку што знам, доколку се е нормално, не дозволуваат праќања на укази по амбасади (освен ако не ја водиш постапката преку амбасада).Здравје кога ќе ти го потпишат државјанството,не закажувај термин онлајн туку побарај преку емаил да ти го испратат во амбасада каде имаш постојан престој,со образложение дека поради состојбата со КОВИД неможеш да патуваш и сл.....Може и во Будимпешта.
 2. Дали службената (општа) адреса Леге бр. 6 има некаков временски лимит на користење? Дали евентуално ќе мора да се најде приватна адреса?Не,нма лимит,и немаш потреба за приватна адреса,впрочем приватната може да ти ја откаже газдата ако сака.Преку конзулат Битола во моментов е најбрзо.
 3. Доколку го подигнам указот од амбасада, и таму се пријавам на адреса Леге бр. 6 (или било која друга адреса), а во меѓувреме границите се отворат, дали е можно лично да одам во наведената општина и да се пријавам на таа адреса за да ме внесат во адресниот регистар (па потоа да добијам и ЕГН), или мора да чекам од амбасадата да пратат писмо до општината?Ти може да појдеш во општина,но од таму ќе ти кажат дека мора да го добијат писмото прво ,за после да ти издадат.
 4. Дали се закажува термин во МВР за сликање за лични документи како и во Македонија, или се оди директно и се чека на ред?Термини не се закажува,си одиш дирекно.
 5. Дали е уште можно да се смени возачката дозвола и за колку време се завршува тоа?Возачка е сеуште можно доколку си со адреса во Софија,и процедура е околу 1 месец.
Pale ti si carica :)
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Apel do site clenovi , kazete si go statusot taka ke mozeme polesno da pratime do kade sme site i ke si pomogneme mnogu vo iscekuvanjata, zaboravete na malerot ne postoi napravete dobro delo pomognete.
Site sto se od finalna nagore bidite fer prama site nas.

Da se drzime i bodrime zaedno .
Pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2020
Мислења
25
Поени од реакции
46
Pale te molam dodaj me i menw vo spisokot, intervju vo skopje vo ambasada na 12.07.2018, dobiv finalna na pochetokot na april 2020, seushte chekam za polozhitelno
Soprugata e na polozhitelno od 25ti Juli 2019 seushte nema ukaz
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Уште "задолжителна" статус.
Интервју средина на мај 2019та.
Документи: мој извод => извод татко => умреница дедо (роден измеѓу 1900 - 1918) и потврда од БГ клуб Струмица.

*едит* (пред да почне кризава со корона) Во март доставени преку посредник дополнителни документи во "министерство за правосудие"
(оригинали мој извод + извод од татко + умреница од дедо + потврда од БГ клуб Струмица).

Кога ќе се смени статусот пуштам абер :)
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Јас бев на интервју во Битола, септември 2017та, на положително од април 2019. Ако ви треба како инфо за ориентација до кај се стигнати со укази, ако веќе се оди по некој редослед. Документ ништо друго освен потврда од клубот.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
32
тие што се јули 2019 положително до крај на месец треба да ги објават, јас мислам до септемри се стигнати само не се објавени

Sent from my AMN-LX9 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Цела процедура во СОФИЈА


2012 - Октомври - Започната процедура (заедно со татко ми поднесовме, документи од негова родена внука, мене братучетка)

2013 - Март Интервју - (во исти ден со татко ми)

2016 - Март промена во Положително, во исти ден со татко ми. После неколку дена, отказ на мене (на татко ми УКАЗ) ВО ИСТИ ДЕН

2016 - Јуни - Отидов сама во Правосудие да ги замолам да ме вратат во процедура, да дополнам документи од родител. Ми рекоа грешка во системот и нема враќање назад. Освен ако сакам наново да започнам се. Прашав како мисли грешка во системот? Ми удри господинот еден ладнокрвен поглед и ми рече ако сакам да поднесам наново добро ако не да ја напуштам просторијата

2016 - Октомври - Наново поднесов, документи од татко ми

2018 - 26 Фебруари - Интервју

2019 - 25 Септември - Промена во Финална.

2019 - 10 Декември - Промена во Положително.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Што е работа бе денес толку укази има а ниеден не се пофали пвде на форум?
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
14
Поени од реакции
29
Некои што биле после мене на интервју веќе се на положително а јас веќе и над 6 месеци финална со родител никаква промена..
 
Член од
30 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
30
Ima li nekoj informacija tija sto sa vrateni na dopolnitelna do kade sa. Brat mi bese vraten i trebase da gi odnese dokumenti do 1.12.2019 i se uste taka stoi nema promena.
 
Член од
17 јуни 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Do kade se so promeni od zadolzhitelna vo finalna?
Автоматски споено мислење:

Ima li nekoj informacija tija sto sa vrateni na dopolnitelna do kade sa. Brat mi bese vraten i trebase da gi odnese dokumenti do 1.12.2019 i se uste taka stoi nema promena.
Neka se jave tamu direktno vo bg vo ministerstvoto ima tel. broj na internet može da pomogne i telefonski povik !!!
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom