Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.995
so e rabota zosto odbivaat vo posledno mene trojca prijateli mi gi odbija
Kaжале нешто што не треба на интервју.
Што мислите чиста формалност е тоа и ќе поминеш со едно читање в кола додека се возиш до Софија?
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Знае некој дали ако влезам во Бугарија со БГ пасош ќе одам во карантин? И карантинот во Бугарија е државен како кај нас или можеш да престојуваш на твоја адреса?

И трето прашање, доколку неможе бидејќи влегувам од Македонија, дали ќе може да влезам преку Србија со БГ пасош?
Ne e ogranicuvanjeto vo drzavjanstvoto. Site patnici sto vlagaat od ili bile vo MK odat vo karantin. Na tvoja sovest e dali ke lazes deka ne si bil vo MK, so ogled na toa deka nema da imas pecat za vlez/izlez vo MK vo bugarskiot pasos ako vlezes preku Srbija
Автоматски споено мислење:
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Ako se osuduvani ako se preku vujko cicko tetka bratucedi ako ne gi dostavile original izvodi i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ako nemaat odneseno lekarsko ako imaat kriminalno dosie ... Samo tie gi odbivaat a se drugo sto e legalno i navremeno dostaveni dokumenti vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Potvrda od strumica so predok , roditel , ili star dokument od bugarska crkva ehzsrgija tie site ke si zemat drzavjanstvo
Nema vrska ova sto go pisuvas. Ja licno sum odbien samo preku vujko bez bg klub dopuna ppradi mojot posredni i toa e poradi koe odbivaat. Dokolku nekoj nema od klubovite dokumwnti pod itno nekq nosi. Zasto toa ja vrsi celata rabota. Inaku nema vrska so kriminalnost i dr. Znam lugje koi imaat debeli dosieja i zemaa, a jas vo mkd ne sum platil i ne sum prekrisl ama bas nisto.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Kaжале нешто што не треба на интервју.
Што мислите чиста формалност е тоа и ќе поминеш со едно читање в кола додека се возиш до Софија?
Pa mene intervjuto mi traese 3 min , 2 prasanja i vika sloboden si , eve od 5 maj sum na polozitelno
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Nema vrska ova sto go pisuvas. Ja licno sum odbien samo preku vujko bez bg klub dopuna ppradi mojot posredni i toa e poradi koe odbivaat. Dokolku nekoj nema od klubovite dokumwnti pod itno nekq nosi. Zasto toa ja vrsi celata rabota. Inaku nema vrska so kriminalnost i dr. Znam lugje koi imaat debeli dosieja i zemaa, a jas vo mkd ne sum platil i ne sum prekrisl ama bas nisto.
Ima vrska toa sto go pisuva, ne citas ubavo "POTVRDA OD STRUMICA so predok, RODITEL...".
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Kaжале нешто што не треба на интервју.
Што мислите чиста формалност е тоа и ќе поминеш со едно читање в кола додека се возиш до Софија?
I ova e dezinformacija bitno e samo na intervju da kazes deka si blgarin i kkao takov se cuatvivas i tvoite se. Toa e se proceduralno bitni se so kakvi dokumenti ides i da se potkrepeni so dopolnitelni dokumenti preku klubovi inajbitno od se e da posrednikot e kvaliteten i na vreme da te izveste za sekoja dopuna.
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj ima iskustvo so podnesuvanje po vtor pat za bg grazdanstvo i dali moze celata procedura da se napravi vo stranska ambasada pr. Bugarska ambasada vo geemanija
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Ima vrska toa sto go pisuva, ne citas ubavo "POTVRDA OD STRUMICA so predok, RODITEL...".
Ako se osuduvani ako se preku vujko cicko tetka bratucedi ako ne gi dostavile original izvodi i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ako nemaat odneseno lekarsko ako imaat kriminalno dosie ... Samo tie gi odbivaat a se drugo sto e legalno i navremeno dostaveni dokumenti vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Za ovoj del mu vrakjam deka nema vrska a za krajniot del e vistinskoto pa ako sakas i delikvent i bagabont bidi kje pomines
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Zdravo moze nekoj ako znae kako se peoceduri za zdravstveni karti i vozacki .. ako ima upateni .. fala mnogu odnapred ..
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Како иде процедурата за по втор пат да се поднесе барање за блгарско гражданство до дабч т.е дупликат произход од дабч како може да се земе
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ako se osuduvani ako se preku vujko cicko tetka bratucedi ako ne gi dostavile original izvodi i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ako nemaat odneseno lekarsko ako imaat kriminalno dosie ... Samo tie gi odbivaat a se drugo sto e legalno i navremeno dostaveni dokumenti vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Za ovoj del mu vrakjam deka nema vrska a za krajniot del e vistinskoto pa ako sakas i delikvent i bagabont bidi kje pomines
Od site sto se pravevte pamteni za toa otkazi ima eden kup od pust inat .... Bes potvrda roditel ili star dokument i odneseni original vo ministerstvoto i ako si osuduvan ke te odbijat kaj jotova a vo pogolem del i od sovetot ... Porano minea so vujkovci osuduvani bratucedi no sega veke nee
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Како иде процедурата за по втор пат да се поднесе барање за блгарско гражданство до дабч т.е дупликат произход од дабч како може да се земе
За дупликат произход ќе ти треба зајавление за дупликат произход симнато од страната на ДАБЧ https://www.aba.government.bg/pages/dokumenti/55 на кошто ќе треба да го внесеш архивскиот број од издадениот произход којшто си го добил првиот пат и евентуално копија ако имаш од него,копија од пасош(и копија од влез во Бугарија) и идеш воДАБЧ и си поднесуваш,секој работен ден освен петок(така беше порано сега незнам како е)од сабајле,значи нема потреба да се закажува.Има посредници коишто можат да ти го извадат произходот за неколку дена( се разбира ќе си платиш).Сега незнам како е темпото на издавење на дупликати.Порано беше многу,се чекаше и по една година.
 

Duh

Член од
13 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво.
Сакам да прашам во врска со подигање на указот.
На мојот сопруг му го потпишаа указот во Март месец. Поради ситуацијата и неможење да го добиеме посредникот сеуште не сме закажале термин за подигање на указ. И сега ме интересира
Како и што може да се направи за терминот дали може да се закаже например по брза постапка за да не чекаш термин до Октомври?
И уште едно прашање. Заедно поднесеме за пасош он преку тетка , а јас преку мој прв братучет.
На него кога му потпишаа на мене ми го пишува оваа
Па дали ќе треба цела процедура да ја започнам одново?
Се извинувам на долгиот пост.Ако може некој што знае да ми одговори.
Благодарам
 

Attachments

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво.
Сакам да прашам во врска со подигање на указот.
На мојот сопруг му го потпишаа указот во Март месец. Поради ситуацијата и неможење да го добиеме посредникот сеуште не сме закажале термин за подигање на указ. И сега ме интересира
Како и што може да се направи за терминот дали може да се закаже например по брза постапка за да не чекаш термин до Октомври?
И уште едно прашање. Заедно поднесеме за пасош он преку тетка , а јас преку мој прв братучет.
На него кога му потпишаа на мене ми го пишува оваа
Па дали ќе треба цела процедура да ја започнам одново?
Се извинувам на долгиот пост.Ако може некој што знае да ми одговори.
Благодарам
Ne postoi brza postapka za podigajne ukaz za zal. A ti si odbijana i treba od novo da pocnis postapka,ovoj pat da si izvadis potvrda od bugarsko zdruzenie i nemoj da si imas poveke rabota so dosegasniot posrednik ocigledno e nesposoben. A ako celta vi e rabota vo EU sega so soprugot bg drzavjanin ke mozes i ti da zamines iako nemas drzavjanstvo.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Здраво.
Сакам да прашам во врска со подигање на указот.
На мојот сопруг му го потпишаа указот во Март месец. Поради ситуацијата и неможење да го добиеме посредникот сеуште не сме закажале термин за подигање на указ. И сега ме интересира
Како и што може да се направи за терминот дали може да се закаже например по брза постапка за да не чекаш термин до Октомври?
И уште едно прашање. Заедно поднесеме за пасош он преку тетка , а јас преку мој прв братучет.
На него кога му потпишаа на мене ми го пишува оваа
Па дали ќе треба цела процедура да ја започнам одново?
Се извинувам на долгиот пост.Ако може некој што знае да ми одговори.
Благодарам
Тебе на ова ти се смени после финална или беше на потпис ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom