Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.760
Поени од реакции
2.975
Hi, Jedah
Ako si gi odnel pri zakazuvanje na intervju, toa znaci si gi odnes vo DABC, sto automatski znaci deka treba pak da gi odneses dokumentite koi ti gi bara posrednikot,
bidejki spored odgovorot od Pale, na denot na zakazuvanje intervju (podnesuvanje na dokumenti) vo DABC, potrebno e povtorno da gi odneses
Врска нема тоа што го збориш


Мислам дека само еднаш има однесено, на интервју, НО не уште еднаш (сега за дополнителна).
Најверојатно посредникот е во право.

@Jedah друже преиспитај се уште еднаш и јбг не ги жали уште 100 евра брате пошто 5 години чекање vs 100eur е пичкин дим.

Се обидувам да помогнам, ваљда не се разбираме погрешно... :)))
Како да се преиспитам човече кога два пати поднесував документи. Еднаш во ДАБЧ тоа големата зграда со ископините и црквата во средина. Од таму го зимав Произходот
И година дена после тоа во друга зграда на шалтер друг комплет документи заедно со добиениот Произход каде што добив број и шифра со кој следам ебан статус до ден денес...
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Врска нема тоа што го зборишКако да се преиспитам човече кога два пати поднесував документи. Еднаш во ДАБЧ тоа големата зграда со ископините и црквата во средина. Од таму го зимав Произходот
И година дена после тоа во друга зграда на шалтер друг комплет документи заедно со добиениот Произход каде што добив број и шифра со кој следам ебан статус до ден денес...
Изгледа не го прочита делот кај што ти напишав дека само се обидувам да ти помогнам со мислењето?

Разбирам дека си нервозен што можеби од други причини, што заради ситуацијата конкретна која ја имаш, но не сум јас директен виновник за тоа. Можеби и погрешно сум те разбрал од тоа што го напиша, но истото не е доволна причина да реагираш на тој начин.

Како и да е, со среќа и среди си ги нервите пошто ќе ти требаат додека го следиш секој ебан статус. Долга процедура е.

Биди си поздравен
 
Член од
23 март 2019
Мислења
24
Поени од реакции
48
Zdravo na site dragi luge sakam da prasam so terminive za podiganje na ukaz do kade se stignati bidejki situacijava ne dozvoluva da si go podignam ukazot terminot mi e za utre
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
93
Поени од реакции
86
Dali ima nekoj sto e bil noemvri posle 15 2018 god na intervju i da e na polozitelno
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Dobro vecer konecno preraboti stranata...inace da vi se pofalam vcera sabalje Jotova konecno mi potpisa ukas ..posrednikot mi zakaza termin za 16.10 porano nema data ..ako ne bese ovde da dobivam info 100%ke bev odbiena ..fala mnogu do site sto bevte prisutni a najnmnogu na @palekrstic
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
intervju 2feb 2018,na proverka od VP od 27 maj 2019 na 10juni potpisan .. ukaz 68 /2020 so sreka na site sto cekate
Автоматски споено мислење:

intervju 1feb 2018,na proverka od VP od 27 maj 2019 na 10juni potpisan .. ukaz 68 /2020 so sreka na site sto cekate
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
84
Поени од реакции
23
До каде се стигнати со промена од задолжителна во финална?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.657
Поени од реакции
668
Jas sum sredina na januari 2018 intervju preku roditel uste sum na proverka od vice president.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
122
Да однесени се, ама не се при интервју, него при закажување на интервју. Од ко беа поднесени документите нели добив датум за интервју кој беше скоро година дена од поднесувањето на документите и го обавив истото... Се сеќавам баш документите што ги доставив, значи папката со документи беше пред таа госпоѓата што ме интервјуираше. Листот од резултатот на интервјуто го вметна во папката и тоа беше се.

Инаку се сеќавам посредникот не носеше кај некој преведувач нотар незнам што ли беше.. некој пола саат чекавме за превод ваљда.. и отидовме и земавме документите изводи, потврда од бг клуб, произходот, лекарското, потврдата за неосудуваност, фотокопија од Пасош, Биографија....

Затоа и мислам дека е некој обид за да се извлече дополнително пари...
Другар кога беше на интервју?
јас бев 11.03.2019 и уште сум на задолжителна, се двоумам сега ги извадив изводите и умреници и потврда да ги пратам како дополнителни документи.
Исто и јас се сеќавам во папката беа потврдата од здружение, изводите, происход и др. заедно ги доставив во мин за правосудие, и за време на интервјуто само го додаде листот во папката што ме интервјуираше.
А за ова што викаш посредникот бара 100 еур, јас одам преку адвокатка од Софија, и ја прашував колку чини превод и легализација за извод, ми кажа 20 лева по документ.

Адвокатката цело време ми викаше не треба дополнителни документи ги имаат во папката ги имаме доставено, меѓутоа другарка што беше на итервју ноември 2018, 4 месеци пред мене, сега статусот од март и беше на финална доби отказ.
Автоматски споено мислење:

Очигледно е ова ИГРА НА СРЕЌА, кој на кого како ќе е погоди, како на интервјуто, на некој 40 минути ќе го интервјуираат, а некој 3 минути.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom