Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Искам да попитам нешто.Дали сега се поминува со документ од архивот за доброволец во македоно одринското ополчение за време на балканските војни?Знам минатата година се врвеше со таков документ.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@Конан1982 веќе ништо не е сигурно, одбиени има со свидетелства од бугарско, со крштеници и со лични карти на кои пишува бугарин, така да веќе ништо не ме чуди, јас сум во исчекување да го прашам посредникот дали сум одбиена, за некој ден ќе знам ќе пишам. се надевам не сум.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
@Конан1982 веќе ништо не е сигурно, одбиени има со свидетелства од бугарско, со крштеници и со лични карти на кои пишува бугарин, така да веќе ништо не ме чуди, јас сум во исчекување да го прашам посредникот дали сум одбиена, за некој ден ќе знам ќе пишам. се надевам не сум.
Па не е баш така,според мене секој што однел документ од егзархиски,воени документи до училишни и мајсторски свидетелства и лични карти,добиваат државјанства,само што сега е успорена премногу работата.И затоа мислам дека на форумов се шират многу дезинформации за ова,го одбиле со ваков,го одбиле со онаков документ......познавам еден куп луѓе што добиле државјанства скоро со сите можни документи,а ако некого прекратиле со документ најверојатно има нешто околу докажувањето на роднинската врска,пошто од министерство ако нешто не е во ред откако ќе го доставиш документот,најуредно те известуваат да доставиш дополнително извод како доказ.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Беспотребно се крева паника помеѓу членовите поради тоа што некој го одбиле. Од кај знаете што документ доставил, и дали навремено го доставил.. Не знаете? Епа тогаш не кревајте беспотребно паника !
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
  • Адрес:
    Софија 1000, бул."Дондуков" 2А
  • Телефони:
00359 2/ 935 06 50 - за справки и информација

00359 2/ 935 06 74 - председател
00359 2/ 935 06 52 - зам.-председател
00359 2/ 935 06 53 - главен секретар

Ima nekoj vrteno na ovie telefoni ??? Na e mailot im pisav i ne odgovaraat
Fipili i tamu e ludnica veruvaj ne se znae nisto jas i ti sto imame dokumenti moze i da ne zememe proizhod drugi zimaat taka... ludnica veruvaj
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Здраво другари,
Преку посредник којшто се занимава со вадењето БГ пасоши долг период и живее во БГ, имам информација дека очекуваните олеснувања за добивање БГ државјанство и пасош а за кои се зборуваше и тука стапиле на сила. Овие олеснувања се однесуваат за оние лица коишто имаат први братучеди со БГ пасош и сл. да можат врз основа на нив да извадат пасош за себе. Има некој слична информација ? Или информација да го потврди ова?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Како може да стапиле на сила кога не се поминати на собраниска расправа?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Затоа прашав, дали некој следи како што се случува ... Пошо немам инфо од друго место, а никој не спомнал овде до сега.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
само разни верзии овака онака, така, јас мислам зависи кој ќе ти го гледа предмето, и какво и е расположението веќе се се случува во последно време, да дека почнале да одобруват со браќа и братучети мислам дека не е пошто јас сум заглавен од декември и неможам да мрднам, треба јавно да се објаве за новите законски измени, а не само да си нагаѓаме па и дел од посредниците така велат демек олеснето, но мојот ми кажа, нема никакви измени ако има нешо ќе бидеш информиран така да не лупајте и што треба и што не треба
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Затоа прашав, дали некој следи како што се случува ... Пошо немам инфо од друго место, а никој не спомнал овде до сега.
Не е гласан законот. На www.lex.bg редовно ги ажурираат измените во законите
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134916612

Исто и на http://www.parliament.bg/bg/laws/period/2015-5 можеш да следиш по месеци и години кои закони се изгласани. Како што можеш да видиш во мај месец не е изгласан, а на првата страна си е стариот закон.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
само разни верзии овака онака, така, јас мислам зависи кој ќе ти го гледа предмето, и какво и е расположението веќе се се случува во последно време, да дека почнале да одобруват со браќа и братучети мислам дека не е пошто јас сум заглавен од декември и неможам да мрднам, треба јавно да се објаве за новите законски измени, а не само да си нагаѓаме па и дел од посредниците така велат демек олеснето, но мојот ми кажа, нема никакви измени ако има нешо ќе бидеш информиран така да не лупајте и што треба и што не треба
Значи ако немаш нешо паметно да кажеш, немаш соодветен одговор на прашањето и сл. потроши го времето на нешо шо те прави среќен, место да мудруваш тука и да пишуваш сосема ирелеватни работи, па ја да мора да реплицирам на идиотски постови.

За другите, благодарам за одговорите.
Моето прашање беше од аспект на тоа дали информацијата за олеснување на условите за добивање пасош е сигурна. Посредник ко посредник ќе ти каже се за да извлече пари. А сите знаеме дека оваа постапка на вадење пасош кошта доста пари, кои малку кој сака да ги фрли особено во денешно време и ситуација. Мене, единствената врска со БГ корени ми е прв братучед кој има БГ пасош. Па ги чекам овие олеснувања за да почнам постапка.
Затоа и го поставив прашањето дали се излезени олеснувањата.
Сепак, доколку има било кој друг информација поврзана со моето прашање, би бил благодарен ако ја сподели.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Do site pametnjakovci koi sto ste vraboteni vo DABC i MVR vo BG, i sto gi znaete i vo son da ve skornat mozete da odgovorite do kade se stasani i koi zakoni se glasaat. E sea prasanjeto mi e: neli glasese zakonot deka dokolku roditel ima moze i deteto avtomacki da dobie drzavjanstvo ili pa drugiot nacin bese samo so dopolnitelni dokumenti: krstenici, svidetelstva, voeni kniski itn. Mozese samo da dobiesh drzavjanstvo ili proishod,. E sega GLAVNOTO sto site serete i plukate nekoj ako kaze deka i ako ne e izglasan zakonot sepak e olesnata procedurata da moze od brat na brat i od prv bratuced na bratuced, licno poznavam najmalku 4 primeri koi veke zele drzavjanstva na tie nacini, sega ne mi e jasno dali tajno go izglasaa pa od vas ekspertite tajno go krijat jas pojma nemam ! Pozz i gledajte si go patot a ne samo da plukate ako nekoj si go kaze svoeto mislenje bidejki vie ste eksperti i seznajkovci!!!
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Do site pametnjakovci koi sto ste vraboteni vo DABC i MVR vo BG, i sto gi znaete i vo son da ve skornat mozete da odgovorite do kade se stasani i koi zakoni se glasaat. E sea prasanjeto mi e: neli glasese zakonot deka dokolku roditel ima moze i deteto avtomacki da dobie drzavjanstvo ili pa drugiot nacin bese samo so dopolnitelni dokumenti: krstenici, svidetelstva, voeni kniski itn. Mozese samo da dobiesh drzavjanstvo ili proishod,. E sega GLAVNOTO sto site serete i plukate nekoj ako kaze deka i ako ne e izglasan zakonot sepak e olesnata procedurata da moze od brat na brat i od prv bratuced na bratuced, licno poznavam najmalku 4 primeri koi veke zele drzavjanstva na tie nacini, sega ne mi e jasno dali tajno go izglasaa pa od vas ekspertite tajno go krijat jas pojma nemam ! Pozz i gledajte si go patot a ne samo da plukate ako nekoj si go kaze svoeto mislenje bidejki vie ste eksperti i seznajkovci!!!
кога поднеле тие... одамна
сега во дабч не ти ги прима ни на шалтер од брачед или брат бараат стари документи или права линија татко мајка бабс дедо
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
кога поднеле тие... одамна
сега во дабч не ти ги прима ни на шалтер од брачед или брат бараат стари документи или права линија татко мајка бабс дедо
Aпсолутно не е точно.....на дечко ми, ги примија документите од чичко ( прв братучед на татко му ) поткрепено со плус документ од БКК......моментално сменет му е стаутсот што апсолутно не е гаранција дека ќе добие происход. Али моето искуство, кажува дека секако примаат за примање во ДАБЧ
 
Член од
28 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Мене бројот ми е од 2013,вратена сум на дополнителна проверка лани во септември. Бидејќи неможам да најдам никакви документи во декември доставив само пасош и извод од брат ми(ниту тој нема документ). Денеска гледам бројот ми е вратен во задолжителна постапка.. Многу не сум во тек а и немам време да читам назад во форумот може ли некој да ми каже дали тоа значи дека сигурно ке добијам државјанство или можеби повторно ќе ме вратат или прекратат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom