Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
152
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Кога бев да поднесам апликација за происход, кај нотарот со мене имаше лик кој што немаше сопствен email...коа бев на интервју имаше еден косовар на околу 55-56 години кој врска немаше од бугарски, а таа “црвената“ службеничка буквално се дереше ко луда по него “разбираш ли какво говорам“...зборот ми е, Бугаррија дава можности кажи-речи на секого, ваше е дали ќе бидете метлари, кувари, шовери, продавачи, програмери или лекари... не го трујте форумот со непотребни конверзации
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
Да прашам за син ми има 16 години .јас и сопругот имаме бугарски пасоши .каква е процедурата сега за син ми да добие пасош .Дали може тука нешто да се заврши во амбасада и кои документи што е се потребно

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Да прашам за син ми има 16 години .јас и сопругот имаме бугарски пасоши .каква е процедурата сега за син ми да добие пасош .Дали може тука нешто да се заврши во амбасада и кои документи што е се потребно

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Ke si podnesi kako i site nie i ke si ceka 3-3.5 godini pa ke si go zemi drzavjanstvoto.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ubavo kazano. Nekoi mislat ke zemat BG pasos i odma ruzi ke im cvetaat. Jas sum ziveel so MK pasos 7 meseci vo Germanija, bez poznavanje na jazik, i e pretesko koga ne znaes jazik. Mnogu od ovie sto cekaat BG pasosi ni makedonski ne znaat kao sho treba, a da ne zboruvame za stranski jazici.


Токму така. Мои комшии земаа Бугарски пасоши, ама тие имаат и тетка која е во Германија замината во 90-тите години и таму живее 20 и кусур години. Комшиите откако земаа пасоши отидоа и ден денес живеат и работат баш во истиот град каде и нивната тетка живее преку 20 години.
Нивната тетка им среди полесна и подобро платена работа, жената пуштила корења и стекнала контакти во тој град.

Инаку да не им беше тетката, тие со нивните Бугарски пасоши ќе можеа да работат тешки и ниско платени работи во Германија од типот на чистење клозети.

Во Австрија и Германија туристи кога одат туристички, келнерите во ресторани не се настроени пријателски кога некој на Англиски ќе сака да нарача во ресторан, а камоли некој да сака да работи без знаење Германски јазик. Да може да се работи и без знаење Германски, ама или на црно, или со средени документи ако се има роднини таму да средат работа во некој шпајз во магацин каде нема контакт со луѓе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom