Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 септември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
43
Здраво,
Преку посредник вадам бг пасош, кога ги давав документите, му дадов оригинали за судски превод, од крштениче од дедо ми, посмртница, извод на родените од татко ми и мене. Пред некој месец се јави пак да сум ги вадел истите документи требале да одат на превод повторно. Незнам зошто пак ми ги бара истите и да плакам за превод повторно, одговорот беше дека се сменил законот и требало оригинали, оригинали кои што ги имам дадено уште при вадење на происход. Инаку интервјутото го имам поминато и сум на задолжителносум веке година и 5 месеци. Дали некој има информација дека законот се сменил па пак треба да ги давам документите или да чекам да ми се смени статусот или некој предлог од ваша страна?
Da trebit da nosish pak dokumentite,inaku qe ti izgorit pasporton
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
23
Поени од реакции
27
sakam da prasam koja e starosnata granica za podnesuvanje bg pass
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Zdr, mi treba pomos od vas. vadam bg pasos preku posrednik, dadeni se proishodot od dabc, licna karta od dedo mi kopija zaverena na notar bg, izvodi od mene i tatko mi orig prevedeni na notar bg, intervju 2018 vo noemvri status zadolzitelno, sega posrednikot mi veli deka zakonot se smenal i treba da dostavam originali i seto toa pak so se izvodite od mene i tatko mi da se zaverva povtirno so povtorno bi me kostalo pari, bidejki ednas se e preveduvano i zavereno ba notar, dali znaete da mi kazete za kakvi originali stanuva zbor, dali posrednikit me maslosva?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Zdr, mi treba pomos od vas. vadam bg pasos preku posrednik, dadeni se proishodot od dabc, licna karta od dedo mi kopija zaverena na notar bg, izvodi od mene i tatko mi orig prevedeni na notar bg, intervju 2018 vo noemvri status zadolzitelno, sega posrednikot mi veli deka zakonot se smenal i treba da dostavam originali i seto toa pak so se izvodite od mene i tatko mi da se zaverva povtirno so povtorno bi me kostalo pari, bidejki ednas se e preveduvano i zavereno ba notar, dali znaete da mi kazete za kakvi originali stanuva zbor, dali posrednikit me maslosva?
Nosi original ili ke te odbiet sovetot nema pojke dopolnitelna odi so vreme dodeka imas dostavigi originalite i za sekoj slucaj izvadi potvrda od strumica ili id drugoto zdruzenie od bilo koe dasi na sigurno.
Автоматски споено мислење:

Денес промена во финална
Интервју 19.11.2018
Документи од дедо книшка работничка од царство Бугарија
Dali dostavi potvrda od strumica? na forumov imase clen odbien pred mesec dena so dokument mislam bese izvod od carstvo bugarija neznam vrz koj osnov ama dobi otkaz od viceprezident, posto si taze na finalna najdobro bi ti bilo da dostavis i potvrda od strumica za sekoj slucaj.
Автоматски споено мислење:


@vojkan88 za clenov zboruvav.

Денес Отказ
Документи оригинал лична карта од Царство Бугарија поврзана со изводи
Преку конзулат.
 
Последно уредено:
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Nekoj da se pofali so ukaz sto ceka od mart 2019?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Nosi original ili ke te odbiet sovetot nema pojke dopolnitelna odi so vreme dodeka imas dostavigi originalite i za sekoj slucaj izvadi potvrda od strumica ili id drugoto zdruzenie od bilo koe dasi na sigurno.
Автоматски споено мислење:



Dali dostavi potvrda od strumica? na forumov imase clen odbien pred mesec dena so dokument mislam bese izvod od carstvo bugarija neznam vrz koj osnov ama dobi otkaz od viceprezident, posto si taze na finalna najdobro bi ti bilo da dostavis i potvrda od strumica za sekoj slucaj.
Автоматски споено мислење:


@vojkan88 za clenov zboruvav.
Od dabc daden e originalot i izvodite se dadeni original, samo licnata karta od dedo mi e na notar zaverena, sto treba da nosam samo licnata karta ili nanovo pak izvodi? Fala ti
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
76
Zdr, mi treba pomos od vas. vadam bg pasos preku posrednik, dadeni se proishodot od dabc, licna karta od dedo mi kopija zaverena na notar bg, izvodi od mene i tatko mi orig prevedeni na notar bg, intervju 2018 vo noemvri status zadolzitelno, sega posrednikot mi veli deka zakonot se smenal i treba da dostavam originali i seto toa pak so se izvodite od mene i tatko mi da se zaverva povtirno so povtorno bi me kostalo pari, bidejki ednas se e preveduvano i zavereno ba notar, dali znaete da mi kazete za kakvi originali stanuva zbor, dali posrednikit me maslosva?
Da treba povtorno da se podnesat istite dokumenti kako i vo pocetokot ama sekako treba i potvrda od zdruzenie obavezno
Автоматски споено мислење:

Da treba povtorno da se podnesat istite dokumenti kako i vo pocetokot ama sekako treba i potvrda od zdruzenie obavezno posto i mene posrednikot mi gi pobara uste pred 2 meseci da mu gi pratam dokumentite
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Od dabc daden e originalot i izvodite se dadeni original, samo licnata karta od dedo mi e na notar zaverena, sto treba da nosam samo licnata karta ili nanovo pak izvodi? Fala ti
Kako sto rece clenot pred mene, nanovo istite dokumenti izvodite i ovoj pat original licnata karta od dedoti, ako sakas mozis i potvrda od strumica da dostavis ako imas predok od 1900-1918 roden, nema dati nasteti tuku ke ti bide od korist.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Kako sto rece clenot pred mene, nanovo istite dokumenti izvodite i ovoj pat original licnata karta od dedoti, ako sakas mozis i potvrda od strumica da dostavis ako imas predok od 1900-1918 roden, nema dati nasteti tuku ke ti bide od korist.
Znaci zaradi licnata karta moram nanovo pak da plakam za dokumentite, neznam zosto posrednikot ne ja podnese originalot na pocetokot site dokumenti mmu bea dadeni, se podnese original osven licnata karta,a kaj soprugata so i
Krstenice od dedo isto i kaj nea, sega mi veli posrednikov originali barale... Fala vi na site
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
126
Nosi original ili ke te odbiet sovetot nema pojke dopolnitelna odi so vreme dodeka imas dostavigi originalite i za sekoj slucaj izvadi potvrda od strumica ili id drugoto zdruzenie od bilo koe dasi na sigurno.
Автоматски споено мислење:



Dali dostavi potvrda od strumica? na forumov imase clen odbien pred mesec dena so dokument mislam bese izvod od carstvo bugarija neznam vrz koj osnov ama dobi otkaz od viceprezident, posto si taze na finalna najdobro bi ti bilo da dostavis i potvrda od strumica za sekoj slucaj.
Автоматски споено мислење:


@vojkan88 za clenov zboruvav.
Ne nemam potvrda od zdruzenie
Na samiot dokument izricito pisuva podanost Blgarin plus dostaveni pp vtorpat so orginalot vo pravosudije
Btw 3 drugari dobija pasosi samo so orginal dokument bez potvrda jbg zdravje Kako gospod sakavtaka neka bide pozdrav.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom