Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Добро утро Пале. @palekrstic Ја имаш ли некаде како пример оваа "Молба за достава на дополнителни документи" овде на форумот да ја пуштиш или се пополнува на лице место во Министерство за праводудие? Ако ја имаш те замолувам ако сакаш да ми дадеш линк или било како за да може да ја пополнам и неа. Благодарам. Поздрав. :)
Да,ја постирав неколку пати претходно.Само ќе ја ископираш во вор,пошто не ми дава да прикачам ворд документ.

ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град ___________, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство _______/20__. ;Молба вх.номер _______/20___



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,




Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден/a____________________).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.

4.) Удостоверение за б'лгарски происход от Б'лгарски културен клуб_______________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Ја прикачив и во pdf зошто кога правам paste ми го менува фонтот.Испечатете па пополнете си или конвертирајте во ворд.
 

Attachments

Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Porano imase status dodeka si na zadolzitelna da donesete dopolnitelni dokumenti za potvrda..umrenica od pradedo,dedo i izvodi od maticni na majka ili tatko i od podnositelot na zet mi mu stigna da donese dopolnitelni dokumenti...sega bugarska rabota toj status ne go davaat vise izgleda nejkat i so toa da se zamaraat i ako sam ne odneses pri podnesuvanje na drzavjanstvo,ili dodeka si na zadolzitelna go jades!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Да,ја постирав неколку пати претходно.Само ќе ја ископираш во вор,пошто не ми дава да прикачам ворд документ.

ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И




От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град ___________, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство _______/20__. ;Молба вх.номер _______/20___



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,




Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден/a____________________).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.

4.) Удостоверение за б'лгарски происход от Б'лгарски културен клуб_______________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Ја прикачив и во pdf зошто кога правам paste ми го менува фонтот.Испечатете па пополнете си или конвертирајте во ворд.
Фала многу... Ке го средам :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали има нови укази денес? Кој знае?
Чекаме да излезе денес нов указ....сега сеуште нема......
Автоматски споено мислење:

Указ бр 2/2020 среќно на сите!!!!
Не е мое ,преписка која ја пратев 7803/2016
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Чекаме да излезе денес нов указ....сега сеуште нема......
Автоматски споено мислење:

Указ бр 2/2020 среќно на сите!!!!
Не е мое ,преписка која ја пратев 7803/2016
Polozitelno od koga e ?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Da ne znae nekoj do kade se so prepiskite,go zapocnaa Li feb?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
411
Поени од реакции
153
Луѓе дали има некој што е на дополнителна? Ако има колку месеци чека? После колку месеци му се сменал статусот на некој од дополнителна на финален преглед?
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
56
Поени од реакции
131
Положително некаде 15-20.02.2019
Док. од 1 братучетка поврзано се со потврда од БККС за ДАБЧ
На самото интервју во СК додадов и од предок дедо род. 1905 г. со статистика во 100 % село со блгари и се поврзано со оригинали изводи преведени лег. Од кај Лазар земав нова потврда како дополнение на првото уверение ( дека приложувам дополнителни документи ) Иако не сакаа да ги примат инсистирав им ги предадов.
Голем поздрав до Пале и сите други
коректни членови !!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom