Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
35
OOva se dokumentite sto prvenstveno site gi noseme vo pravosudie koga ni zakazuvaa intervju, e Sega prasanje e dali gi nosese posle ova nanovo site dokumenti t.e potvrdata i izvodite
Ova se dokumentite so go nosev pri zakazuvanje na intervju. Posle toa ne nosev nisto..

A nemam ni zabrana no crn pecat
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Osuduvan da ne si da ne imas crn pecat vo nekoja eu drzava da ne se vodi postapka krivicna
Mene me imas citirano mesto drugiot clen :) valda e odbien od sovet najverojatno sto ne odnesol povtorno potvrda vo ministerstvo od kako napravil intervju. Ovde koga se zboruva deka treba da se nosat dokument povtorno nikoj ne slusa i druga rabota e sto sovetot ne dava vtora sansa izgleda nema poveke dopolnitelna proverka kako stoe trgrnata rabotava direkno odbiva.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
35
OOva se dokumentite sto prvenstveno site gi noseme vo pravosudie koga ni zakazuvaa intervju, e Sega prasanje e dali gi nosese posle ova nanovo site dokumenti t.e potvrdata i izvodite
Sakas da kazes deka toa so gi podnesov site dokumenti za da zakazam intervju posle intervjuto pak trebalo da go nisam uste ednas??
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
35
Pa ti ni sam ne znaes dali potvrdata od zdruzenie e dostavena do Ministerstvoto ili ne,siguren sum ne e dostavena te zaebal posrednikot.
Potvrdata od klub e odnesena zaedno so izvodite I proishodot na zakazuvanje. No posle intervjuto nemam odneseno nikakvi drugi dokumenti. Site komentari tuka so gi citav mislev se odesuvaat za onie koi voopsto gi nemale dostaveno takivite izvodi I potvrdi na pocetokot, a ne deka po vtor pat treba da se nosi nesto so veke e odneseno... Ali moja greska so ne sum razbral dobro...
Автоматски споено мислење:

Кој ти е посредник?
Ako mene me prasuvas - Mite od Strumica
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Sakas da kazes deka toa so gi podnesov site dokumenti za da zakazam intervju posle intervjuto pak trebalo da go nisam uste ednas??
Жалам, но одбиен си од совет поради тоа што ги немаш однесено повторно сите изводи од тебе до предокот преведени и заверени и дупликат од потврдата.
ВАЖНО до сите членови!!!!!
Сите оние кои се на задолжителна проверка а ги немаат однесено при интервју сите изводи /умреници во Министерството за Правосудие преведени и заверени, и плус оригинал потврда од БККС, задолжително да ги однесат. Проверете си, консултирајте се со посредниците, преслушајте се дали два пати вадевте изводи или умреници или потврда, нека не ве убедува никој дека нетребало, дека ако требало да доставите дека ќе ви побарале. Изгледа дека повеќе нема да има статус дополнителна проверка туку веднаш одбивање од совет!!! Така е договорено и со посредниците, деновиве имало средба во Правосудие и кажано е дека нема во иднина, за новите апликанти, ни да се дозволува да се носат дополнителни документи, туку при самото аплицирање документите да се прегледуваат и да се според происходот!!!
Затоа дур е време носете, оние шро немаат однесено, за да нема вакви несакани последици, време изгубено за глупост, од незнаење, неинформираност и сл.

Автоматски споено мислење:

Potvrdata od klub e odnesena zaedno so izvodite I proishodot na zakazuvanje. No posle intervjuto nemam odneseno nikakvi drugi dokumenti. Site komentari tuka so gi citav mislev se odesuvaat za onie koi voopsto gi nemale dostaveno takivite izvodi I potvrdi na pocetokot, a ne deka po vtor pat treba da se nosi nesto so veke e odneseno... Ali moja greska so ne sum razbral dobro...
Автоматски споено мислење:


Ako mene me prasuvas - Mite od Strumica
Во поднесени документи тоа не го пишува, стои дека имаш дадено происход и твој извод, но не пишува дека си предал изводи и умреници од твоите предци. Исто така не пишува дека си ја однел потврдата.
Не ги мешајте ДАБЧ, каде што се носеа изводите и потврдата за происход, со Министерство за правосудие, каде продолжува постапката!
Не е твоја грешка, грешка е на посредникот зошто тоа е негова работа, затоа бил платен, но за жал кога ќе се случи вакво нешто криви им се властите во Бугарија, а не они самите што не си ја вршат добро работата, и што секој втрор ден се таму, не сносат никаква одговорност.....
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
35
Жалам, но одбиен си од совет поради тоа што ги немаш однесено повторно сите изводи од тебе до предокот преведени и заверени и дупликат од потврдата.
ВАЖНО до сите членови!!!!!
Сите оние кои се на задолжителна проверка а ги немаат однесено при интервју сите изводи /умреници во Министерството за Правосудие преведени и заверени, и плус оригинал потврда од БККС, задолжително да ги однесат. Проверете си, консултирајте се со посредниците, преслушајте се дали два пати вадевте изводи или умреници или потврда, нека не ве убедува никој дека нетребало, дека ако требало да доставите дека ќе ви побарале. Изгледа дека повеќе нема да има статус дополнителна проверка туку веднаш одбивање од совет!!! Така е договорено и со посредниците, деновиве имало средба во Правосудие и кажано е дека нема во иднина, за новите апликанти, ни да се дозволува да се носат дополнителни документи, туку при самото аплицирање документите да се прегледуваат и да се според происходот!!!
Затоа дур е време носете, оние шро немаат однесено, за да нема вакви несакани последици, време изгубено за глупост, од незнаење, неинформираност и сл.

Автоматски споено мислење:


Во поднесени документи тоа не го пишува, стои дека имаш дадено происход и твој извод, но не пишува дека си предал изводи и умреници од твоите предци. Исто така не пишува дека си ја однел потврдата.
Не ги мешајте ДАБЧ, каде што се носеа изводите и потврдата за происход, со Министерство за правосудие, каде продолжува постапката!
Не е твоја грешка, грешка е на посредникот зошто тоа е негова работа, затоа бил платен, но за жал кога ќе се случи вакво нешто криви им се властите во Бугарија, а не они самите што не си ја вршат добро работата, и што секој втрор ден се таму, не сносат никаква одговорност.....
Pale uste edno prasanje. Sestra mi imase intervju po novata postapka koga direkt odese na podnesuvanje dokumenti I intervju vo ist den (Maj 2019). Togas gi podnese site potrebni dokumenti. Dali za nea pak treba da se dostavuvaat uste ednas?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Pale uste edno prasanje. Sestra mi imase intervju po novata postapka koga direkt odese na podnesuvanje dokumenti I intervju vo ist den (Maj 2019). Togas gi podnese site potrebni dokumenti. Dali za nea pak treba da se dostavuvaat uste ednas?
Како што реков, нека и текне дали вадевте по два пати сите изводи и умреници од предците и оригинал потврда?
Дали ги носеше по втор пат, при интервју?
Доколку не, тогаш нека ги однесе задолжително со молба за достава на дополнителни документи, преведени и заверени!!!!!!
Значи многу се нервирам со посреднициве, ете ти се утепа од чекање, нервози, секој ден проверуваш статус, и дочекуваш статус камо гром од ведро небо одбиен, а до тогаш си изманипулиран дека се е во ред со документите, срам да им е на тие што не си ја вршат работата!!!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom