Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Луѓе не ми се верува на очиве, после цели 5 години имам потпис. После толку чекање, нервози и скоро изгубена надеж влегов во првиот указ за 2020. Ви ја посакувам на сите оваа среќа што поскоро.
Cestitki!Cestitki!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.958
Поени од реакции
4.934
Bidejki se pisuva za ova so zabranive.imam i jas prasannje.. cekam ukaz od mart,sum podadil dok 2016 e sega prasanje mi e pred 4 meseci dobiv zabrana vlez vo germ zaradi sobrakajna nezgoda pod dejstvo na alkohol vo vremetraenje od 2 god,inace bev so 6 mesecna viza..dali ova moze da mi preti za potpisuvanje na ukazot? Fala
Konecno ukaz, site da docekate
Na polozitelno od
Епа ете за оние кои прашуваат дали забраната добиена во меѓувреме може да влјае на добивање на указ.
ЧЕСТИТКИ!!!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
133
Епа ете за оние кои прашуваат дали забраната добиена во меѓувреме може да влјае на добивање на указ.
ЧЕСТИТКИ!!!
Ма каква забрана луге.. Меркел е уклучена во ова забрзано дејствие Германија е во прашање..нема работници!!! До лето сите добиваме укази..зарем треба да ни се црта, се се гледа и тоа од Авион.. Честитки на сите добиени и идни укази.. ајде со Божји благослов
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Pale ako mozis eden update na spisokot poso gledam denes mn imase vo ovaj ukaz da vidime do kaj sme fala.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.958
Поени од реакции
4.934
Pale ako mozis eden update na spisokot poso gledam denes mn imase vo ovaj ukaz da vidime do kaj sme fala.
Положително од Јануар останаа

29.01.2019 @Soprano99
30.01.2019 @dalibor1992Положително од Фебруар останаа


05.02.2019 @`аурора12
06.02.2019 @peperutka23
10.02.2019 @Izi-Mizi
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @mrmnik_ko
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
27.02.2019 @blag123
27.02.2019 @blag123
xx.02.2019 @bagatela
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89
крај.02.2019 @SotirLashkoПоложително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
14.03.2019 @Trpana
19.03.2019 @Root5
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Root5
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM
xx.03.2019 @VikicaMk
xx.03.2019 @Jovicaaa
Xx. 04.2019- @stephanno111


Положително од Април

01.04.2019 @AnonymousAS
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @ДАНКАН
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @@daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
06.08.2019 @theboy
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
27.09.2019 @igordespo

Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020-@bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020-@Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 -@Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
81
Една информација најнова ми треба, во полиција за сликање за документи може да се плати со картичка или мора кеш?
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Edna molba do Admin da go dodade vo linkot gore cenovnikot i postapkata za podigajne na ukaz ili nekoj ako go ima da go spodeli fala odnapred
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
28
Поени од реакции
34
Edna molba do Admin da go dodade vo linkot gore cenovnikot i postapkata za podigajne na ukaz ili nekoj ako go ima da go spodeli fala odnapred
Ova go barase?
Стискаш на сивото поле ЗАПИСИВАНЕ ,и закажуваш слободен термин, внесуваш име,презиме ,пасош и слика од пасош до 2 мб големина,и мејл за потврда на терминот за подигнување на указ, и го принташ мејлпт.
Од веб страната од МП подолу е напишана ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка можеш вУказот.. Да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерство за Правосудие ќе влезеш на закажаниот термин дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба.Носи го и изводот преведен и заверен во Бугарска амбасада во Скопје и копија ќе им оставиш. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо .....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
398
Поени од реакции
281
Положително од Јануар останаа

29.01.2019 @Soprano99
30.01.2019 @dalibor1992
30.01.2019 @Belich-УКАЗ 1/2020


Положително од Фебруар останаа


05.02.2019 @`аурора12
06.02.2019 @peperutka23
10.02.2019 @Izi-Mizi
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
19.02.2019 @rengoring -УКАЗ 1/2020
20.02.2019 @Simo1987 -УКАЗ 1/2020
20.02.2019 @trala612 -УКАЗ 1/2020
20.02.2019 @CallistoУКАЗ 1/2020
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMewУКАЗ 1/2020
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @mrmnik_ko
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
27.02.2019 @blag123
27.02.2019 @blag123
28.02.2019 @Bayangamzeli -УКАЗ 1/2020
xx.02.2019 @bagatela
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89
крај.02.2019 @SotirLashkoПоложително од Март
08.03.2019 @Gunner1
12.03.2019 @kocevskii
12.03.2019 @Aryann
12.03.2019 @limonka
12.03.2019 @Root5
12.03.2019 @seowizard
12.03.2019 @Golden123
14.03.2019 @Trpana
19.03.2019 @Milll
19.03.2019 @Bregovic
19.03.2019 @Aleks99
19.03.2019 @Root5
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @N.ROMSOM
xx.03.2019 @VikicaMk
xx.03.2019 @Jovicaaa
Xx. 04.2019- @stephanno111


Положително од Април

01.04.2019 @AnonymousAS
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @ДАНКАН
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @palekrstic
30.04.2019 @Reaper trolo
30.04.2019 @zapce M
30.04.2019 @Solskjaer5
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @@daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
06.08.2019 @theboy
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
27.09.2019 @igordespo

Положително од Октомври
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020-@bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020-@Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
Пале една мала забелешка. Тие кои што се јавиле дека имаат влезено во некој указ да се тргаат од самата листа, чисто ради прегледност. А и овие од Јануар, најверојатно се веќе вклучени во указ штом во последниов влегле луѓе со датум од 20.02.
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Ova go barase?
Стискаш на сивото поле ЗАПИСИВАНЕ ,и закажуваш слободен термин, внесуваш име,презиме ,пасош и слика од пасош до 2 мб големина,и мејл за потврда на терминот за подигнување на указ, и го принташ мејлпт.
Од веб страната од МП подолу е напишана ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка можеш вУказот.. Да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерство за Правосудие ќе влезеш на закажаниот термин дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба.Носи го и изводот преведен и заверен во Бугарска амбасада во Скопје и копија ќе им оставиш. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо .....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат
Da fala mnogu
 
Член од
10 февруари 2019
Мислења
72
Поени од реакции
116
Епа ете за оние кои прашуваат дали забраната добиена во меѓувреме може да влјае на добивање на указ.
ЧЕСТИТКИ!!!
Milsam deka prijatelot imal golema sreka, najverovatno proverkata koja bila napravena od bugarskoto ministerstvo bila pred poveke od cetiri meseci taka da ne bila sigurno vnesena vo sistem zabranata, kako i da e cestito prijatelce
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.958
Поени од реакции
4.934
Една информација најнова ми треба, во полиција за сликање за документи може да се плати со картичка или мора кеш?
Може и со картичка, но треба да биде на твое име.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom