Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2006
Мислења
3.303
Поени од реакции
1.455
Убаво што Јотова потпиша цел куп укази овие два месеци, но советов да не заспа? Овој месец само четворица мрднале од задолжителна на финална, ептен споро иде -_-

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.727
@palekrstic Zdravo Pale. Ako moze da mi odgovoris na edno prasanje dokolku si zapoznaena. Imam dobieno proishod od DABC samo so potvrda od bkks, izvodi od mene, tatko i dedo koj roden 1928 vo Kukus, Grcija (pradedoto ne mozev da go najdam vo maticnoto nikade). Podneseno vo pravosudie, napraveno intervju na 8-mj april 2019, vo momentot sum so status "zadolzitelna". Sega sakam da odnesam dopolnitelno izvodi, prevedeni i zavereni vo Bugarija so koj se povrzuvam preku tatko, baba i prababa rodena 1902. Dali ke treba da izvadam uste edna potvrda od bkks so koja se povrzuvam do prababata (preku mene, tatko, baba i prababa) kako dokaz za bugarsko poteklo? I dali ima potreba plus dopolnitelno da odnesam kopija od pasos od prv bratuced (od na tatko mi sestra) povrzano so izvodi od tetka mi i nego, kako dokaz deka sme bratucedi? Seto toa sakam da go napravam bidejki dedoto do koj sto sum povrzan e roden 1928, a kolku sto sum zapoznaen se bara predok roden od 1900 do 1918. Lazar od Bkks mi kaza deka ne e problem sto e roden 1928 i deka e dobro sto e roden vo Kukus, dobiv proishod od Dabc samo so potvrdata, ama za sekoj slucaj sakam da odnesam i dookumenti povrzano do prababata rodena 1902. Ako si zapoznaena te molam da mi odgovoris. Ti blagodaram odnapred i ti posakuvam ubav den. Pozdrav.
Здраво,
Многу е прецизно поставено прашањето,и очигледно знаеш и ти самиот,но еве и јас да те дополнам.
Јас би те советувала да си однесеш како што кажа само изводи до кои се поврзуваш до твојата прабаба родена во 1902,НО исто така би однела и потврда извадена врз основа на тие изводи.Сега во моментов ни самите незнаат кои документи ги уважуваат кои не,за кога ќе дојдеш на ред за потпис можеби ќе се водат по нови правилници,така да најубаво да си однесеш комплет изводи(преведени и заверени) и потврда со молба за достава на дополнителни документи.Копија од пасош на братучед нема да ти заврши ама баш никаква работа,туку само дополнителни трошоци за да се поврзеш со изводи,а во моментов не признаваат потекло преку братучед.Оди кај Лазар и инсистирај на нова потврда,зошто во моментов има преговори за оние што ќе поднесат во иднина да поднесуваат еднаш и документите да им бидат поднесени врз основа на потеклото /потврдата.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
50
Поени од реакции
82
Здраво,
Многу е прецизно поставено прашањето,и очигледно знаеш и ти самиот,но еве и јас да те дополнам.
Јас би те советувала да си однесеш како што кажа само изводи до кои се поврзуваш до твојата прабаба родена во 1902,НО исто така би однела и потврда извадена врз основа на тие изводи.Сега во моментов ни самите незнаат кои документи ги уважуваат кои не,за кога ќе дојдеш на ред за потпис можеби ќе се водат по нови правилници,така да најубаво да си однесеш комплет изводи(преведени и заверени) и потврда со молба за достава на дополнителни документи.Копија од пасош на братучед нема да ти заврши ама баш никаква работа,туку само дополнителни трошоци за да се поврзеш со изводи,а во моментов не признаваат потекло преку братучед.Оди кај Лазар и инсистирај на нова потврда,зошто во моментов има преговори за оние што ќе поднесат во иднина да поднесуваат еднаш и документите да им бидат поднесени врз основа на потеклото /потврдата.
Ti blagodaram za odgovorot. Pozdrav. :)
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
63
Поени од реакции
49
Супер што има доста потписи,ама загрижувачка е бројката на одбиени за 2019 .
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Ispadna poveke odbieni od sovet otkolku od vice
poveketo od otkazite e zaradi ne podneseni dopolnitelni dokumenti na vreme pred da dojdat na sovet, i vo posledno vreme izgleda praksa im stana da ne redat na dopolnitelna nego direkno da odbivaat.

P.s - nezaboravajte deka 2014-2015-2016 i 2017 se vkluceni predmeti vo tie ukazi i otkazi vo 2019.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom