Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2019
Мислења
38
Поени од реакции
43
Od denes polozitelno
29 05 2018 intervju
15 07 2019 finalen
06 11 2019 polozitelno
Автоматски споено мислење:
Super si bil ti ...So sto dokumenti si i kade ti bese intervjuto ?
Bi sakala da predlozam na site vaka koga pisuvaat i ne informiraat , pravo da pisuvaat kade bile na intervju i so kakvi dokumenti se, za da ne se povtoruva i prasuva istoto :)
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
16
Intervju vo sofija
Povrzan so predok pradedo roden 1906
Potvrda od bg klub od bitola
Plus dostaven dok od sestra so bg drzavjanstvo
Istite dok odneseni i vo ministerstvo za pravda
Bez posrednik
So sreka na site
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
171
Поени од реакции
298
Некој да е свежо ставен на положително од финална?

Јас сум на финална веќе почнат трет месец, па отприлика да знам...

Благодарам.
Jas na finalna od 3ti avgust, uste nema promena, veke 3 meseca i 3 dena, valjda uste 1-2 nedeli ke ima promena
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
11 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
10
Дали може да се поднесе за пасош со Југословенска воена книшка во која пишува дека лицето служел во бугарска војска?
 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Дали може да се поднесе за пасош со Југословенска воена книшка во која пишува дека лицето служел во бугарска војска?
Не. Пријател го одбија уште за происход со таков документ пред 3 години.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
10
Не. Пријател го одбија уште за происход со таков документ пред 3 години.
А не може некако од архива во Бугарија да се земе некоја потврда дека лицето бил бугарски војник?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.267
Поени од реакции
1.977
А не може некако од архива во Бугарија да се земе некоја потврда дека лицето бил бугарски војник?
Евентуално, од во Велико Трново архивите.

За тоа подетално од другите или директ во контакт со Архивот таму.
 
Член од
10 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
63
А не може некако од архива во Бугарија да се земе некоја потврда дека лицето бил бугарски војник?
Vav voena knizica izdadena ot SFRJ ima pole kude pise nacionalnost i znanje jezika....ako ti pisuva ce e Bugarin tova ti e verodostoen dokument za Bg grajdanstvo. predi mesec Salivoje vze ukaz kato i sestra mu po nego . znaam povece hora koito apliciraha sas tazi kniska i nito edin bese odbien ni za proizhod nito za grajdanstvo. Na temata pisese edin ce go odbili sas viena knizka ot SFRJ no ne kaza javno pricinata a tq e ce ne odnel originala a overena kopia.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom