Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Mnogu otkazii lugje, ovoa nekje da e na arno... Dali nekoj e zapoznaen so eventualna nova situacija vo BG vrz osnova na koja vaka bi frcele otkazii i toa na lica so dokumenti koi do Sega bez problem zimaa ukaz?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Ajde neka pisi nekoj nekakva promena dali imal
Mene me interesira od zadolzitelna
Ama bez razlika kakva i da ima neka pisi
Da vidam deka se dvizat rabotite
Zs nekako mi e mnogu bavno tempovo
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Mnogu otkazii lugje, ovoa nekje da e na arno... Dali nekoj e zapoznaen so eventualna nova situacija vo BG vrz osnova na koja vaka bi frcele otkazii i toa na lica so dokumenti koi do Sega bez problem zimaa ukaz?
Nova situacija NEMA , osven toa sto sega otkazite se dobivaat uste vo dabc vo soodnos 50:50 , se nekoj mora da dobie otkaz bidejki ne e celta da dobie drzavjanstvo cela makedonija naednas, plus lugeto sto dobija otkaz od jotova site prvicno podnele dokumenti sto ne postojat vo zakonot I togas ne postoele primer osven po proizhod I naturalizacija sto SE najcesti formi za dobivanje na drzavjanstvo tie podnesuvale po vujkovci cickovci bracedi I uste neznam sto , podocna ne spazvale rokovi mozebi nekade podatok ne se sovpagal nosebi se nepotrebni dokumenti sto mozebi I mu ja usloznile postapkata, donekade problemot bil I do nestrucni posrednici, evropa mu "se skara na Bg" deka izdava na se I sekoj drzavjanstvo pa morase da se zategni od negde da se najdi pricing pa makar I glupava nas da no lici. Cela rabota e da ne napravat da se trudime dokumentite da se bezprekorni najblisku do zakon oti sum I svesna deka I na niv mu e smaceno od luge sto neznaat kaj podnesuvaat sto podnesuvaat I koga , gledate I Sami kolku neznajni sme kolku ne se interesirame I kolku pari istite pradanja se postavuvaat
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Nova situacija NEMA , osven toa sto sega otkazite se dobivaat uste vo dabc vo soodnos 50:50 , se nekoj mora da dobie otkaz bidejki ne e celta da dobie drzavjanstvo cela makedonija naednas, plus lugeto sto dobija otkaz od jotova site prvicno podnele dokumenti sto ne postojat vo zakonot I togas ne postoele primer osven po proizhod I naturalizacija sto SE najcesti formi za dobivanje na drzavjanstvo tie podnesuvale po vujkovci cickovci bracedi I uste neznam sto , podocna ne spazvale rokovi mozebi nekade podatok ne se sovpagal nosebi se nepotrebni dokumenti sto mozebi I mu ja usloznile postapkata, donekade problemot bil I do nestrucni posrednici, evropa mu "se skara na Bg" deka izdava na se I sekoj drzavjanstvo pa morase da se zategni od negde da se najdi pricing pa makar I glupava nas da no lici. Cela rabota e da ne napravat da se trudime dokumentite da se bezprekorni najblisku do zakon oti sum I svesna deka I na niv mu e smaceno od luge sto neznaat kaj podnesuvaat sto podnesuvaat I koga , gledate I Sami kolku neznajni sme kolku ne se interesirame I kolku pari istite pradanja se postavuvaat
Mnogu podobro napravija sega sto otkazot se dobiva od dabc za da nemas potreba da ja pominvas cela procedura da cekas nekoi 5 godini za na krajot otkaz da dobies, gledate 2017 godina prepiski so novio zakon skoro site dobija drzavjanstvo , a 2015 I 2016 kako I 2014 prethodno gi stavija na proverki se za da mozat da dodelat otkazi
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Fala na odgovor i posrednikot istoto mi go kaza zosto dopolnitelno trosoci za vadenje potvrda megutoa mislam od strana na tatko da proveram pa ako predokot e roden vo godinite koi gi baraat ke izvadam i potvrda. Uste Edna Fala na sovetot
Jas imam podneseno vo maj za proizhod a togas posrednikot ne mi rece nisto za predcite da bidat pomegju 1900-1918 I sea neznam sto ke bide.
Podnesovme I za soprilugata I za mene ama Sega mi vika deka ako imame predok toj period roden da gi dostavime vo DABC
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
Точно 12 месеци после интервју, 06.11.2018 година и до сега никакви промени во статусот, Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Знае ли некој до каде се стигнати, некој да има промена во статус, од ноември 2018 интервју
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Mnogu podobro napravija sega sto otkazot se dobiva od dabc za da nemas potreba da ja pominvas cela procedura da cekas nekoi 5 godini za na krajot otkaz da dobies, gledate 2017 godina prepiski so novio zakon skoro site dobija drzavjanstvo , a 2015 I 2016 kako I 2014 prethodno gi stavija na proverki se za da mozat da dodelat otkazi
Decko nema nov zakon,istiot zakon e skoro 20 g,samo tie razlicno si go tolkuvaat,ednas davaat so bratucedi,tetki,vujkovci a odbivaat so potvrdi od zdruzenie,drug pat obratnoto,kako ke im tekne,lotarija,denes mozebi se raduvas deka imas dokument so koj momentalno davaat drzavjanstvo no utre moze da placis zatoa sto se premislile i sega so toj dokument odbivaat,zapamti ovie mnogu cesto se premisluvaat.
Автоматски споено мислење:

Jas imam podneseno vo maj za proizhod a togas posrednikot ne mi rece nisto za predcite da bidat pomegju 1900-1918 I sea neznam sto ke bide.
Podnesovme I za soprilugata I za mene ama Sega mi vika deka ako imame predok toj period roden da gi dostavime vo DABC
Da si go poslusas posrednikot.
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Точно 12 месеци после интервју, 06.11.2018 година и до сега никакви промени во статусот, Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Знае ли некој до каде се стигнати, некој да има промена во статус, од ноември 2018 интервју
Ako si preku ambasada ke pocekas ima lugje vo noemvri preku konzulatite veke se na finalno
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Точно 12 месеци после интервју, 06.11.2018 година и до сега никакви промени во статусот, Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Знае ли некој до каде се стигнати, некој да има промена во статус, од ноември 2018 интервју
Jas sum sept.2018 na intervju j kaj mene nema promena seuste na zadolzitelna sum vo 14 mesec od intervju sum vlezena
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom