Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
една работа ме буни. Имаш добиено происход и подоцна ти бараат дополнителни документи?
ЕЕЕ тоа е тој апсурд што ние го објаснуваме и пак не ни е јасен,ама ни на Бугарските институции меѓусебе не им е јасно,и не си веруваат едни со други на официјално издаден документ од една институција да послужи пред друга.Тоа е таа недоверба меѓу ДАБЧ и Министерство за правосудие за жал, а ние си патиме.....
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
16
Kaj i da e treba da ti se smeni veke, ili vo polozitelno ili na dopolnitelna proverka, ili nedaj boze otkaz od sovet.
Gi imam istite dokumenti odneseno i vo pravda, povrzan so predok, potvrda od bg klub bitola od kaj Marinela i plus sestrami so bg drzavjanstvo...se nadevam na polozitelno....ali 3ipol mes na finalen neli finalen se menuva od 2 do 3mes
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Gi imam istite dokumenti odneseno i vo pravda, povrzan so predok, potvrda od bg klub bitola od kaj Marinela i plus sestrami so bg drzavjanstvo...se nadevam na polozitelno....ali 3ipol mes na finalen neli finalen se menuva od 2 do 3mes
Последните се сменија за 4 месеци.Некако сега статусиве се одолговлекуваат.....
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
Има ли некој со сменет статус од задолжителна, интервју почеток ноември 2018 година. Скоро 12 месеци ист статус, никакви промени, преку родител, дедо, со комплет изводи и потврда од бугарско здружение
Јас од септември 2018 интервју чекам
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
една работа ме буни. Имаш добиено происход и подоцна ти бараат дополнителни документи?
Незнам зошто е тека јас бев на интервју во Април 2018 и од тогаш па се до Август ми беше се исто.
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Денес после 3 месеци и 10-тина дена промена на статусот во положително. Прв пат поддадени документи средина на јуни 2016 (пасош од сестра), интервју 11.05.2018
 

Attachments

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Значи дечки да ви кажам нешто.Овој форум може секој да го следи и чита значи и службите од бугарија.Е сега овој предходниов што се изнајаде гомна зошто го добил пасошот го читаат и таму во бугарија.Е после се прашувате зошто се кочи работава.Срамота бре.А ако сакате да знаете за мене лично јас се осеќам навистина како бугарин затоа што и мојот дедо бил бугарин и се борел во бугарската војска не насила туку доброволно за мајка бугарија.Јас сум тоа што биле моите предци.А вие бидете си граѓани на северна слободно и гордејте се само и тоа че ви го сменат да знаете.Подобро горд блгарин отколку понизен северен граѓанин.
Форумот има цела екипа мод/супермод и админи што пратат од какви Ај-пи адреси се пристапува кон форумов. Дали се тоа владини .gov или комерцијални... безразлика, верувај никој од бугарската служба не се замара со форумов. Постојат други официјални канали преку кои бугарското МВР си ги проверува кандидатите.
А тоа како ти лично се осеќаш е твое право (сега Јотова кога ќе прочита што си пишал, одма ќе го потпише указот ;) )
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво форумџии
Колку време обично се чека промена на задолжително.Интервју 21/5/19 преку предок и со некои документи од Бугарско-Македонско здружение од Делчево.

Според рекла-кажала после 8-9 месеци па и 15 месеци,точен-неточен е овој податок.
Ви благоддарам.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Здраво форумџии
Колку време обично се чека промена на задолжително.Интервју 21/5/19 преку предок и со некои документи од Бугарско-Македонско здружение од Делчево.

Според рекла-кажала после 8-9 месеци па и 15 месеци,точен-неточен е овој податок.
Ви благоддарам.
druze momentalno nie cekame okolu 22-24 meseci od intervju,ako se promeni nesto da se ubrza ke imate sreka
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Na web stranata za gledanje status za proishod, mi se smeni statusot vo :
Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Dali treba da pocekam da se zavrsi procesot, ili da odam do Sofija za prishod ?
Кога имаш поднесено?
Моментално ги земаат тие што подале 8 октомври 2018.
Ако си октомври можеш да одиш и да си го подигнеш после 12 во ДАБЧ.
А ако си покасно ќе почекаш додека не кажат со кој датум ги издаваат,или јавувај се во ДАБЧ за да прашат или информирај се тука на форумот или па прашај некој посредник.
Како и да е не треба закажување за подигнување на происход.
Здраво дечки, имам поднесено за произход во Декември 2018 и видов пред некој ден дека статусот ми е : Одобрено зајавление. В процес на издаване.
Дали знае некој дали се готови тие што се подадени во декември 2018?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво дечки, имам поднесено за произход во Декември 2018 и видов пред некој ден дека статусот ми е : Одобрено зајавление. В процес на издаване.
Дали знае некој дали се готови тие што се подадени во декември 2018?
Сеуште се издаваат со ноември.Пред 10дена беа стасани со 14.11.2018 подадени документи.Види можеби наредната недела ќе почнат.А најубаво да прашаш на телефон во ДАБЧ дирекно,само биди упорен за да ти кренат.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво форумџии
Колку време обично се чека промена на задолжително.Интервју 21/5/19 преку предок и со некои документи од Бугарско-Македонско здружение од Делчево.

Според рекла-кажала после 8-9 месеци па и 15 месеци,точен-неточен е овој податок.
Ви благоддарам.
Jas sum skoro 10 meseci od intervju i uste sum na zadolzitelna so potvrda od strumica i krstenica od bugarska ehzargija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom