Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Друже, за изводот, мислам дека се носи во општина кога се поднесува за ЕГН. Откако ќе излезе ЕГН и одиш да се сликаш за пасош не ти треба пак извод?! Со потврдата од општината и уплатница се сликаш за пасош и лична. Или пак има измени некои?
Изводот се носи во МВР, а во ооштина копија од државјанство и пасош. И се пополнуваат формуларите. Потврдата од општина и уплатница и изводот во мвр...
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dali nekoj patuval sega brzo za Sofija preku Kumanovo, me interesira kakov e patot vo sporedba so onoj preki Delcevo

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
Jas bev minatata nedela,do kumanovo e avtopat potoa od kumanovo do stracin ima dupki ama se pominuva za brzo ,posle stracin se pravi momentalno patot i e napraven do psaca nema zastoj i nema guzva na granica
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Dali nekoj patuval sega brzo za Sofija preku Kumanovo, me interesira kakov e patot vo sporedba so onoj preki Delcevo

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
Ги имам минато и двата многу пати, преку Делчево е неспоредливо подобар, од градот до граница е широк пат со 3 ленти од скоро реновиран скроз нов без дупки, од граница до Благоевград скроз нормален пат и од Благоевград до софија е автопат и се вози 45 мин до софија...
Од Скопје до Куманово е автопат, Куманово паланка го прават ама ќе се забави тој треба да биде експресен пат, лош е патот мал си дупки, од паланка до Кјустендил е најочаен под тука може да се уклучиш на Дупница и да продолжиш по автопатот што е поубава варијанта или преку перник што е на км поблиску ама не и временски
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Немој да шириш дезинформации за БКК бидејќи тоа што го издава клубот е уверение за потекло каде се повикуваш на заеднички предок Бугарин со роднина кој има бг државјанство,а сето тоа го правиш преку врзување со изводи од роднината и твои за да дојдеш до заедничкиот предок.И БКК е овластен од ДАБЧ да издава уверенија кои ќе служат за произход.
Jas dobiv samo so potvrda od strumica bez predci
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
На другар му се смени статусот во проверка од вицепризедента, иначе со документи од родител
Колку време трае овај процес
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Голема е веројатноста тие барања по конзулски пат кои релативно брзо се обработуваат да доаѓаат по основ возобновување на бугарско државјанство (В'зстановјаване на б'лгарско гражданство) од луѓе кои од разни причини во минатото го изгубиле правото на бугарско државјанство. На пример, некој кој побарал натурализација во Германија или Холандија пред Бугарија да влезе во ЕУ морал да се откаже од бугарското државјанство.
И јас мислам дека се работи за такво нешто, оти нашинци кога аплицираат за Бг државјанство колку што знам ништо не смеат да спомнат за живеење во Германија/Холандија а не па таму да си аплицираат, оти на интервјуто треба да ги убедиш дека тебе цел ти е во Бугарија да живееш и дека не го вадиш пасошот да киднеш во Германија.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Prasanjata za intervju se smeneti? Moj drugar e na intervju vo dekemvri me zamoli da mu gi najdam. Gi ima li nekoj ovde?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Prasanjata za intervju se smeneti? Moj drugar e na intervju vo dekemvri me zamoli da mu gi najdam. Gi ima li nekoj ovde?
Автоматски споено мислење:

Кај министер на Правосудие наместо Цека Цачева ,сменете

Данаил Димитров Кирилов

Минист'р на правос'дието
 

Attachments

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Изводот се носи во МВР, а во ооштина копија од државјанство и пасош. И се пополнуваат формуларите. Потврдата од општина и уплатница и изводот во мвр...
Мене ми побараа извод во општина па тсму однесов кога поддавав док за ЕГН
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Мене ми побараа извод во општина па тсму однесов кога поддавав док за ЕГН
А во МВР беше ли?
Сам ли поднесуваше?
Зошто посредниците бараат се да спремиш ,кога одиш за подигање за указ,а они го даваат за превод и после во мвр.
Незнам можеби смениле нешто....нека каже некој по упатен @Krstevski1986 можеби???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom