Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 март 2019
Мислења
184
Поени од реакции
183
Нов сум на форумот.Ме интересира.. происход ми излезе незнам дали да заказам интервју Софија (до кој датум се стигнати ако зане некој ) или Битола конзулат ,и колку е разликата во месеци мегу Битола и Софија до следниот статус..
Sofija dati nema a za bitola od denes za utre zakazvat
 
Член од
15 март 2018
Мислења
27
Поени од реакции
19
Eve od prilika kolku traele statusite za mene, se nadevam deka naskoro ce ima pozitivna promena na statusite, mi kazaa deka od ovaj status ne bi trebalo da ima povece od 6 meseci, taka da Januar ili Februar 2020, eve za mene bilo okolu 3 godini i 3 meseci do sega.

Код:
2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.хх.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка

2016-07:
Вх. дата
Dali ima nekoj so slicno iskustvo ko mene pa da kazi dali dobil
Jas sum isto kako tebe, isti mesec na intervju isto se, uste cekam :(
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
19
Поени од реакции
7
Дечки имам едно прашање околу статусот во прилог.
Однесени ми се документите дополнителни после интервјуто но сеуште статусот стои истиот како да ги немам однесено.
Дали некој имал искуство со овој статус ве молам за помош ?

Статусот:

Констатирани нередовности:При изв'ршенија експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин к'м удостоверението за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. (Наредба № 1) за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. В срок до 20.10.2019 г. следва да отстраните посочената нередовност, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
824
Поени од реакции
1.322
Дечки имам едно прашање околу статусот во прилог.
Однесени ми се документите дополнителни после интервјуто но сеуште статусот стои истиот како да ги немам однесено.
Дали некој имал искуство со овој статус ве молам за помош ?

Статусот:

Констатирани нередовности:При изв'ршенија експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин к'м удостоверението за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. (Наредба № 1) за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. В срок до 20.10.2019 г. следва да отстраните посочената нередовност, като в противен случај производството Ви по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1
Штом ти се однесени документите не бери гајле. Статусот не се менува автоматски штом ги дадеш документите на шалтер. Веројатно уште не се навратиле на твојот случај за да констатираат дека си ги однел документите и да ти го сменат статусот.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
233
Поени од реакции
309
Вака екипа, за еден совет али кој имал искуство само со ова....
На положително сум со потврда од 100% бугарско село, во меѓувреме најдов дека другиот прадедо бил бугарски војник... е сеа таму во тоа бугарскиот список пишан е Ванчо, а он е оргинално Ване во македонски извод...Другите податвои се поклопуваат, презиме, место на раѓање, територијата каде што војувал... е сеа таа е друга линија, не е оваа со која сум започнал процедура ради презимињата т.е тоа е на баба ми страна која не одговара на моето тековно презиме.... у случај да ме одбијат Дали имал некој случај да мења име на лице починато да речеме некаде во 50-те 60-те години од причина што сеуште има еден жив сведок т.е негов син...
Ај ќе ве молам само некој што имал ускуство со ваква ситуација.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Вака екипа, за еден совет али кој имал искуство само со ова....
На положително сум со потврда од 100% бугарско село, во меѓувреме најдов дека другиот прадедо бил бугарски војник... е сеа таму во тоа бугарскиот список пишан е Ванчо, а он е оргинално Ване во македонски извод...Другите податвои се поклопуваат, презиме, место на раѓање, територијата каде што војувал... е сеа таа е друга линија, не е оваа со која сум започнал процедура ради презимињата т.е тоа е на баба ми страна која не одговара на моето тековно презиме.... у случај да ме одбијат Дали имал некој случај да мења име на лице починато да речеме некаде во 50-те 60-те години од причина што сеуште има еден жив сведок т.е негов син...
Ај ќе ве молам само некој што имал ускуство со ваква ситуација.
Zakonski nesmeat da promenat ime od maticno,no ako imas vrski ili znaes kako da potkupis se e mozno vo Makedonija.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
35
Вака екипа, за еден совет али кој имал искуство само со ова....
На положително сум со потврда од 100% бугарско село, во меѓувреме најдов дека другиот прадедо бил бугарски војник... е сеа таму во тоа бугарскиот список пишан е Ванчо, а он е оргинално Ване во македонски извод...Другите податвои се поклопуваат, презиме, место на раѓање, територијата каде што војувал... е сеа таа е друга линија, не е оваа со која сум започнал процедура ради презимињата т.е тоа е на баба ми страна која не одговара на моето тековно презиме.... у случај да ме одбијат Дали имал некој случај да мења име на лице починато да речеме некаде во 50-те 60-те години од причина што сеуште има еден жив сведок т.е негов син...
Ај ќе ве молам само некој што имал ускуство со ваква ситуација.
Za baba ti , konkretno , gi povrzuvas preku dokumenti - vencanici ..
Baba ti vo izvod e edno prezime,
na vencanica dokument - zemala drugo , ama se uste stoi mominsko .
Majka ti vo izvodot na raganje edno prezime , vo vencanica drugo , ama go pisuva mominskoto ..
Na toj nacin gi povrzuvas deka se istite luge ..
Jas vadev izvodi i vencanici do treto koleno ..
 
Член од
14 август 2019
Мислења
51
Поени од реакции
108
So ova tempo na potpisi nie sto pravevme intervju 2019 ke cekame do 2025. Ebate nesposobnite...
Mozebi i imas pravo ako zememe vo predvid deka vo 2014 imase 11.300 prepiski, 2015 okolu 9.000, a imam informacija deka vo 2018 se nad 22.000 prepiski, a vo 2019 do juni se okolu 14.000 prepiski, znaci daleku poveke luge apliciraat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom