Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
12
Eve od prilika kolku traele statusite za mene, se nadevam deka naskoro ce ima pozitivna promena na statusite, mi kazaa deka od ovaj status ne bi trebalo da ima povece od 6 meseci, taka da Januar ili Februar 2020, eve za mene bilo okolu 3 godini i 3 meseci do sega.

Код:
2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.хх.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка

2016-07:
Вх. дата
Dali ima nekoj so slicno iskustvo ko mene pa da kazi dali dobil
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Eve od prilika kolku traele statusite za mene, se nadevam deka naskoro ce ima pozitivna promena na statusite, mi kazaa deka od ovaj status ne bi trebalo da ima povece od 6 meseci, taka da Januar ili Februar 2020, eve za mene bilo okolu 3 godini i 3 meseci do sega.

Код:
2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.хх.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка

2016-07:
Вх. дата
Dali ima nekoj so slicno iskustvo ko mene pa da kazi dali dobil
Tesko deka januar ili februari ke dobies ukaz momentalno minium e od 8 do 11 meseci cekajne za ukaz. Tisi avgust 2019 epa racunaj 8 do 11 meseci od avgust to deka za 6 meseci ova ona blage veze nema na mnogu luge im bese kazano od intervju 1 god do pasos pa vidovne kolku e toa realizirano na delo.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
12
Tesko deka januar ili februari ke dobies ukaz momentalno minium e od 8 do 11 meseci cekajne za ukaz. Tisi avgust 2019 epa racunaj 8 do 11 meseci od avgust to deka za 6 meseci ova ona blage veze nema na mnogu luge im bese kazano od intervju 1 god do pasos pa vidovne kolku e toa realizirano na delo.
Mene mi beshe kazano ushe od pocetok deka ova ce trae najveorjatno okolu 3-4 godini, taka da mene nikoj ne mi spomnal deka za 1 godina ce go imam.
Dosega i za dopolnitelnata proverka mi rece deka treba da e od ~4-5 meseci, i vistina taka ispadna
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Mene mi beshe kazano ushe od pocetok deka ova ce trae najveorjatno okolu 3-4 godini, taka da mene nikoj ne mi spomnal deka za 1 godina ce go imam.
Dosega i za dopolnitelnata proverka mi rece deka treba da e od ~4-5 meseci, i vistina taka ispadna
Koj ti rekol kako ti rekol neznam. Ja gledas momentalnava situacija koja e do dusa jas ko bev na dopolnitelna skapav 14 meseci ti si bil/a 6 meseci pola od toa so go pominavne cekajki mie od 2016. Druga rabota jas cekam 6 meseci momentalno za potpis, a aber nema za ovie so ceket 9-10 meseci. Ti mi vikas za 6 ti rekle ke dobies ukaz, toe rekla kazala kako ke bide vo idnina nikoj neznae orientirajse spored momentalnava situacija.
 
Член од
4 април 2017
Мислења
26
Поени од реакции
41
Decki sto stana so nas od dekemvi 2018 na polozitelno,? Imate nekoja informacija koga kje se potpisuvaat ukazi? Nie od 2015 ispadna deka zaglavivme za site pari ☹
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
До сега чекам точно 9 месеци од положително за 2016 г.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
Нов сум на форумот.Ме интересира.. происход ми излезе незнам дали да заказам интервју Софија (до кој датум се стигнати ако зане некој ) или Битола конзулат ,и колку е разликата во месеци мегу Битола и Софија до следниот статус..
 
Член од
23 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Jas imav vakov problem so prezimeto na baba mi i majka mi .
Pocinata e baba mi .
Vo maticno , so uplatnica od 350 denari ( otprilika , ne se sekavam bas ) , i ako cekas den ili dva ke napravat promena vo izodot na rodeni , ke ti napisat prezimeto toa sto e tocno ili sto ti treba .
Ps: Inaku 3 pati popravav vakvi gluposti ,
Inaku, ednas mi smenija za dva saata . Im kazav deka imaat greska .
Smeni si tebe kako sto ti odgovara .
Фала на одговор Donia. Имало надеж. Ќе пробам така. :)
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Нов сум на форумот.Ме интересира.. происход ми излезе незнам дали да заказам интервју Софија (до кој датум се стигнати ако зане некој ) или Битола конзулат ,и колку е разликата во месеци мегу Битола и Софија до следниот статус..
Koga go podnese proishodot i kade vo sofija ili ambasada ?
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pocituvani nov sum na forumov i bi sakal.nekoj da mi kaze dokolku znae. Bev na intervju vo ambasada vo Sk 19.07.2017. Cekam na izdavane na ukazot edna godina. Ke okapam uste mnogu ili ne. Vi blagodaram
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pocituvani nov sum na forumov i bi sakal.nekoj da mi kaze dokolku znae. Bev na intervju vo ambasada vo Sk 19.07.2017. Cekam na izdavane na ukazot edna godina. Ke okapam uste mnogu ili ne. Vi blagodaram
Трпение,кај и да е ќе ти излезе...тука си негде со последно потпишаните.
Автоматски споено мислење:

Нов сум на форумот.Ме интересира.. происход ми излезе незнам дали да заказам интервју Софија (до кој датум се стигнати ако зане некој ) или Битола конзулат ,и колку е разликата во месеци мегу Битола и Софија до следниот статус..
Сега има термини за Ноември за интервју,ако почекаш уште малку и Декември ќе те фати,а во Скопје се чекаше по 1 годин за термин ,за во Битола незнам најубаво јави се и прашај за кога имаат најрано термин и ќе знаеш.Но разликата од старт во процедурата е два до три месеци додека да стигне предметот во Софија,и потоа плус за подигнување на државјанство уште некои 3- 4 месеци има членови што не им е стигнат указот ,па чекање за адреса ако одиш преку конзулат,опсвен ако во молбата не наведеш дека сакаш државјанството да го земеш дирекно од Софија.
Така да подобро ти е преку Софија да одиш,освен ако не ти е за брзање.....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom