Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Преписка N: 115**/2017
Bx N : 10***/2016
Intervju 30/10/2017
Чекам издавање на указ од вицето. Статусот е сменет од Јуни. Дали некој знае колку обични се чека до потпис?
2020 april maj cekaj...
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
4
Здраво и живо! :)
Специјално направив профил на форумов, бидејќи гледам ве фалат и по други форуми дека овде се вртат најопсежни информации. Имено, вчера и денес внимателно ги читам постовите, се уверив дека имате добри информации, ја следите ситуацијата, но видов дека има и замарачи... (читај: Битолја)
Доста со увертира, туку да си прашам и кажам зошто сум овде.
Читам, голем дел сте поднеле документација за Бугарско државјанство од поодамна, па сте биле на "положително" па сте чекале и сте добиле указ или што год веќе.
Имено, јас почнав процедура во 2015г. со една агентка која цедеше пари од мене, ми викаше "штте бьде" и ништо работа не ми вршеше. До 12м.2018 година она ми имаше извадено само "Удостоверение", и ми переше мозок дека процедурата е при крај. Ми собра 700€ и нигде ја немаше, се дур не и отидов во Благоевград и не ја пријавив во полиција, во миграционото биро и во Амбасадата во Скопје. Какви последици ќе има, не ме интересира, ме интетесира како да си оправам работата. Едвај си ги земав оригиналните документи.
Еден другар ми препорача друг агент, го фалеше многу и дека помогнал на многу да извадат пасош и дека него му извадил и гарантира дека човекот не е превара. -И вистина, човекот од мајка роден, му објаснив каква ми е ситуацијата со документиве и до кај сум стигнал... Типот за 5 дена ми закажа интервју, ми ги скоцка документите, и на 1 април 2019г. ме зема и ме врати за ситни пари. Господ здравје да му дава!!! Добив бројче после интервјуто, знам дека е рано, но сакам да знам што процедура има понатаму. Разбрав дека имале некои измени во законот за тие што поднеле после 2 нануари 2019, ќе одело побрзо.
Инаку на основа на дедо вадам, роден во с.Тополница, Петрич, Бугарија во 1945г. Добив и потврда од Лазар од Струмица и во јуни бев во Софија да однесам дополнителна документација во Правосудието.
Несакам да го вознемирувам агентот, премногу направи за мене, затоа овде ги прашувам поискусните.
Што се случува со таа измена на законот за поднесителите после 2 јануари 2019г.?
Уште колку чекори имам до пасош?
Ве молам, кој има релевантни информации, нека сподели. Да не биде тој му рекол на тој, а тој слушнал од оној.
Ви благодарам!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво и живо! :)
Специјално направив профил на форумов, бидејќи гледам ве фалат и по други форуми дека овде се вртат најопсежни информации. Имено, вчера и денес внимателно ги читам постовите, се уверив дека имате добри информации, ја следите ситуацијата, но видов дека има и замарачи... (читај: Битолја)
Доста со увертира, туку да си прашам и кажам зошто сум овде.
Читам, голем дел сте поднеле документација за Бугарско државјанство од поодамна, па сте биле на "положително" па сте чекале и сте добиле указ или што год веќе.
Имено, јас почнав процедура во 2015г. со една агентка која цедеше пари од мене, ми викаше "штте бьде" и ништо работа не ми вршеше. До 12м.2018 година она ми имаше извадено само "Удостоверение", и ми переше мозок дека процедурата е при крај. Ми собра 700€ и нигде ја немаше, се дур не и отидов во Благоевград и не ја пријавив во полиција, во миграционото биро и во Амбасадата во Скопје. Какви последици ќе има, не ме интересира, ме интетесира како да си оправам работата. Едвај си ги земав оригиналните документи.
Еден другар ми препорача друг агент, го фалеше многу и дека помогнал на многу да извадат пасош и дека него му извадил и гарантира дека човекот не е превара. -И вистина, човекот од мајка роден, му објаснив каква ми е ситуацијата со документиве и до кај сум стигнал... Типот за 5 дена ми закажа интервју, ми ги скоцка документите, и на 1 април 2019г. ме зема и ме врати за ситни пари. Господ здравје да му дава!!! Добив бројче после интервјуто, знам дека е рано, но сакам да знам што процедура има понатаму. Разбрав дека имале некои измени во законот за тие што поднеле после 2 нануари 2019, ќе одело побрзо.
Инаку на основа на дедо вадам, роден во с.Тополница, Петрич, Бугарија во 1945г. Добив и потврда од Лазар од Струмица и во јуни бев во Софија да однесам дополнителна документација во Правосудието.
Несакам да го вознемирувам агентот, премногу направи за мене, затоа овде ги прашувам поискусните.
Што се случува со таа измена на законот за поднесителите после 2 јануари 2019г.?
Уште колку чекори имам до пасош?
Ве молам, кој има релевантни информации, нека сподели. Да не биде тој му рекол на тој, а тој слушнал од оној.
Ви благодарам!
Здраво,
На сите кои беа на интервју оваа година им велеа дека ќе биде убрзана постапката за нив и дека се по нови правила,но се до овој момент нема абер од такви промени освен што имаше неколку примери во смисол побрзо разгледување на предметите кај оние што се ставени на дополнителна проверка.
Дај боже да се убрза,но службениците и на мене ми рекоа дека за една година од интервју ќе си го земам пасошот ама не е така.

Ова е редослед на статусите кои следат и временски период на нивно менување.

1.Образувана преписка(веднаш по интервјуто се јавува овој статус и трае 1 до 2 м)
2.Образувана преписка N:ххх/201х/хх.хх.201х г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.(се чека мин 13 месеци од интервју ,а ако си преку родител и до 20м)
3.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство(овој статус трае 2 до 3 месеци откако ќе се смени од задолжителна)
Доколку имаш однесено оригинали односно истите документи по втор пат како што ги подаваше за происход во Министерството за правосудие статусот ќе биде
4.Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија (овој статус значи дека чекаш потпис и дека ти е одобрено,а колку се чека никој незнае,во моментов добиваат оние што чекале 10 до 11м ,но се убрзува и сметам дека за побрзо ќе се потпишува)
5.Образувана преписка N:9220/2017/13.09.2017 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 120 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација(вака изгледа ако ти е потпишано државјанството)
Во меѓувреме може и отказ од Вицепрезидента да се добие(по сопствени критериуми,најчесто дава отказ кај оние преку прв братучед,чичко,вујко и сл но нема правило),а може и советот од Правосудие да не ја уважи молбата.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo jas bev na intervju na 04.09.2018... Dali preku prv bratuced samo moze da go zemam? Ili tesko? Fala
Носи веднаш потврда од Бугарски Културен клуб,вака нема да ти одобрат,таман уште месец дена максимум ќе ти се смени во финална.
Извади си изводи и/или умреници поврзани до тебе,слушни се со Лазар врска селото/градот од кој имаш потекло дали во тоа време било населено со бугарско население,и сите документи преведени и заверени заедно со потврдата ги доставнуваш, и молба до Министерство за правосудие со твои податоци име презиме,број на предмет /молба твоја и кои документи ќе наведеш дека ги праќаш како дополнителни документи.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Здраво и живо! :)
Специјално направив профил на форумов, бидејќи гледам ве фалат и по други форуми дека овде се вртат најопсежни информации. Имено, вчера и денес внимателно ги читам постовите, се уверив дека имате добри информации, ја следите ситуацијата, но видов дека има и замарачи... (читај: Битолја)
Доста со увертира, туку да си прашам и кажам зошто сум овде.
Читам, голем дел сте поднеле документација за Бугарско државјанство од поодамна, па сте биле на "положително" па сте чекале и сте добиле указ или што год веќе.
Имено, јас почнав процедура во 2015г. со една агентка која цедеше пари од мене, ми викаше "штте бьде" и ништо работа не ми вршеше. До 12м.2018 година она ми имаше извадено само "Удостоверение", и ми переше мозок дека процедурата е при крај. Ми собра 700€ и нигде ја немаше, се дур не и отидов во Благоевград и не ја пријавив во полиција, во миграционото биро и во Амбасадата во Скопје. Какви последици ќе има, не ме интересира, ме интетесира како да си оправам работата. Едвај си ги земав оригиналните документи.
Еден другар ми препорача друг агент, го фалеше многу и дека помогнал на многу да извадат пасош и дека него му извадил и гарантира дека човекот не е превара. -И вистина, човекот од мајка роден, му објаснив каква ми е ситуацијата со документиве и до кај сум стигнал... Типот за 5 дена ми закажа интервју, ми ги скоцка документите, и на 1 април 2019г. ме зема и ме врати за ситни пари. Господ здравје да му дава!!! Добив бројче после интервјуто, знам дека е рано, но сакам да знам што процедура има понатаму. Разбрав дека имале некои измени во законот за тие што поднеле после 2 нануари 2019, ќе одело побрзо.
Инаку на основа на дедо вадам, роден во с.Тополница, Петрич, Бугарија во 1945г. Добив и потврда од Лазар од Струмица и во јуни бев во Софија да однесам дополнителна документација во Правосудието.
Несакам да го вознемирувам агентот, премногу направи за мене, затоа овде ги прашувам поискусните.
Што се случува со таа измена на законот за поднесителите после 2 јануари 2019г.?
Уште колку чекори имам до пасош?
Ве молам, кој има релевантни информации, нека сподели. Да не биде тој му рекол на тој, а тој слушнал од оној.
Ви благодарам!
Nikoj ne znae tocno seuste so ke bidi posle nova godina , a uste pomalku Dali noviot zakon ke gi zasegni one sto SE vo procedura so prethodnite zakoni, bidejki I za prethodnite zakoni vikaa deka NEMA ama ete kolku luge Bea stavebo na dopolniyelna I MN luge odbieni. Treba da se vidi vo praksa sto ke SE slucva. A za toa Dali ke bidi pobrzo ne se znae bidejki do nova godina ke iscisistat se do 2017 godina , a veke ke bidi 2020 a ke treba cela 2018 da se raboti. Ke sledis forum redovno I ke imas navremena informacija
 
Член од
25 септември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво
Ме интересира, мене ми стаса бг пасошот дома, посредникот ми го подигна и ми го донесе на домашна адреса, сега ме интересира доколку сакам да влезам во Европа собг пасош, дали мора најпрово да направамм еден влез излез во БГ како матична земја или можам и без тоа слободно да влегувам во др европска земја
Фала однапред
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
82
Kolku e vkupniot iznos za validizacija na dokunetite mi kazaa po 15 evra za vo ambasada so potvrda nekoj iskustvo
 
Член од
9 септември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo od kako ke se smeni statusot vo finalna posle toa kolku vreme se ceka do slednata promena na statusoot ??
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Здраво
Ме интересира, мене ми стаса бг пасошот дома, посредникот ми го подигна и ми го донесе на домашна адреса, сега ме интересира доколку сакам да влезам во Европа собг пасош, дали мора најпрово да направамм еден влез излез во БГ како матична земја или можам и без тоа слободно да влегувам во др европска земја
Фала однапред
[/QUOCestito !ne moras da praves vlez izlez, slobodno patuvaj deka si naumil..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom