Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 февруари 2018
Мислења
132
Поени од реакции
223
TETKA ЈОТОВА ПАК НИ СЕ НАЉУТИИИИИ , И ПА НЕ НИ ПОТПИШУВАААА :(:(:(:(
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Значи дека моментално си на почетниот статус, задолжителна проверка која моментално трае 12 до 14 месеци, пред да биде сменета во финална проверка на која комисијата за бугарско државјанство ќе одлучи по твојата молба согласно изнесените докази од твојата документација. Доколку се изјасни позитивно, тогаш ќе ти се мени после 2 месеци(откако ти се смени во финална) во Молбата е уважена со положително становиште, и ќе чекаш за потпис од Вицепрезидента Јотова, а колку ќе чекаш за потпис не се знае.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: b.g
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
Значи дека моментално си на почетниот статус, задолжителна проверка која моментално трае 12 до 14 месеци, пред да биде сменета во финална проверка на која комисијата за бугарско државјанство ќе одлучи по твојата молба согласно изнесените докази од твојата документација. Доколку се изјасни позитивно, тогаш ќе ти се мени после 2 месеци(откако ти се смени во финална) во Молбата е уважена со положително становиште, и ќе чекаш за потпис од Вицепрезидента Јотова, а колку ќе чекаш за потпис не се знае.
Blagodaram Drugar odlicen odgovor.Pozz
 
Член од
22 март 2019
Мислења
84
Поени од реакции
22
Значи дека моментално си на почетниот статус, задолжителна проверка која моментално трае 12 до 14 месеци, пред да биде сменета во финална проверка на која комисијата за бугарско државјанство ќе одлучи по твојата молба согласно изнесените докази од твојата документација. Доколку се изјасни позитивно, тогаш ќе ти се мени после 2 месеци(откако ти се смени во финална) во Молбата е уважена со положително становиште, и ќе чекаш за потпис од Вицепрезидента Јотова, а колку ќе чекаш за потпис не се знае.
За жал со тој статус може и до 17 и повеќе месеци да остане
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
За жал со тој статус може и до 17 и повеќе месеци да остане
Да...... За жал така е, и тоа преку родители, што треба да е многу побрзо,, но ја знаеме ситуацијата во БГ, таква каква што е и немаме можност да ја промениме....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Veligden imaat ne veruvam ovaa i slednava nedela da ima potpis :(
Rabotni denovi se sega,sigurno ne zemaat plata za nerabotenje,nesto drugo e problemot,dali nov minister,dali prodolzuvajneto na rokot za 3 meseci na komisijata sto go ispituva DABC pa Jotova si najde pricina i slednite 3 meseci da ne potpisuva,ke pocekame nekolku nedeli i ke se vidi na kade e trgnata rabotava
 
Член од
26 март 2019
Мислења
182
Поени од реакции
182
МАРИјаНА НИКОЛОВА ВИЦЕПРЕМИЕР ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА В СЕДМИЦАТА ПО ДАРИК od 28 do 34 minuta. https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=kprJj22nBhg
Pa onaj kurs so go predlaga MON na Bugarija a se organizira od DEO-SU , napraven od tipot na IELTS TOEFL, se plaka 100 evra, a za proizhodot ne se plaka nisto konkretno, zamislete kolku ke vleguvaat Novi pari vo budzetot, pa luge ke pagaat itn.itn. , dabc ke go napravat struktura na MP , uste pojke I pojke pari
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom