- Член од
- 20 септември 2017
- Мислења
- 920
- Поени од реакции
- 1.347
Пази сега, ВМРО сакале една "мала промена" во Законот за бугарско државјанство. Таму во Дополнителни распоредби § 2, т. 1 пишува: "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. Е сега тие сакаат тука една "мала" промена со тоа што зборот "бугарин" да биде заменет со зборот "со бугарско потекло." хахахаха абе не се нормални овие, кој ќе им ги прифати тие измени не ми е јасно.Стенограма от заседанието на 28.03.2018 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/ij5
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/steno/ID/5019
Да прист'пим к'м точка втора от дневнија ред:
ЗАПОЗНАВАНЕ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА КОМИСИјаТА ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ГАРИТЕ В ЧУЖБИНА С РЕШЕНИјаТА, ВЗЕТИ НА РАБОТНАТА ГРУПА НА 14 МАРТ 2018 Г.
Колеги, знаете, че миналата седмица се с'стоја работна група, на којато прис'стваха 18 души – представители от различни министерства, св'рзани с б'лгарите в чужбина и специално Министерството на в'трешните работи, от Министерството на правос'дието, от Министерство на в'ншните работи, от Президентство на Република Б'лгарија, от Д'ржавна агенција „Национална сигурност“ и от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.
Заседанието на работната група бе открито от мен като председател на Комисијата по политиките к'м б'лгарите в чужбина. Посочих с'штествуваштите проблеми при удостоверјаване на б'лгарскија произход на наши с'народници от Западните Балкани и нај-вече от Албанија и Косово, но с'што така и в Р Македонија. Подчертах, че на тази тема са посветени нјаколко заседанија на Комисијата по политиките к'м б'лгарите в чужбина, но к'м настојаштија момент проблем'т все оште не е решен.
Господин Спас Ташев, главен експертен с'трудник к'м Комисијата по политиките к'м б'лгарите в чужбина и главен асистент в Института за изследване на населението и човека при БАН взе думата. Тој подчерта, че в социалните мрежи има групи за дискусии по с'штествуваштија проблем и неговото нерешаване предизвиква масово недоволство сред б'лгарите в Албанија и Косово. В тази дискусија се намесват и граждани на Р Македонија или С'рбија, които заст'пват тезата, че Б'лгарија злоупотребјава с тези хора, че те са използвани политически и след това изоставени. Спас Ташев изт'кна, че за б'лгарската наука в миналото и днес б'лгарската етническа принадлежност на това население никога не е поставјано под в'прос. И в момента с'штествуват спис'ци с имената на селишта в рајоните на Мала Преспа, Голо Б'рдо и Кук'ска Гора в Албанија и Призренска Гора в Косово, които са били и сега са населени с компактно б'лгарско население, за което в нашите архиви се с'хранјават достат'чно статистически данни. Бе посочено, че през последните 100 години не са регистрирани заселванија на представители на други етноси в'в в'просните селишта, поради което установјаването на кр'вна вр'зка на даден кандидат за б'лгарско гражданство с негов в'зходјашт роден там, е достат'чно основание за установјаване на б'лгарски произход. Бе изт'кнато, че ако се използва так'в подход, в'прос'т може да се реши или с в'трешно решение на С'вета по гражданство, или с промјана в Закона за б'лгарското гражданство.
Думата бе взета от Димит'р Владимиров. Тој посочи, че в Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина са разработени нјаколко варианта с предложенија за изменение и доп'лнение както на Закона за б'лгарското гражданство, така и на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. Членовете на работната група бјаха запознати с тези предложенија.
След това думата бе взета от Николај Проданов, Ирина Димитрова, Николај Ненков, Борис Вангелов. Те подкрепиха идејата за необходимостта от промјана на Закона за б'лгарското гражданство. Бе в'зложено на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина да изпрати своите предложенија до Комисијата по политиките к'м б'лгарите в чужбина, којато след като б'де запозната с решенијата на работната група, да ги обс'ди и при одобрение да предложи на МС да внесе предложение за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарското гражданство или тези подкрепени от комисијата предложенија да б'дат изпратени на Министерство на правос'дието, к'дето е с'здадена работна група за изменение на Закона за б'лгарското гражданство.
Предложенијата за промени в Закона са изпратени до всички. Промјаната е малка – касае само § 2, т. 1, като думата „б'лгарин“ трјабва да се замени с „б'лгарски произход“. (Шум и реплики.)
МАНОИЛ МАНЕВ: Господин Председател, искам процедура за две минути почивка, за да може да си поговорим членовете на Комисијата. Важно е.
(След почивката.)
ПРЕДС. АНДОН ДОНЧЕВ: Колеги, стигнахме до извода, че по тази точка нјама какво да обс'ждаме. ште наблјудаваме какво ште предприеме Министерскија с'вет по тази тема. С'ответно в дискусијата ште влјазат, когато пост'пјат от Министерскија с'вет в нашата Комисија за разглеждане.
Принципно всички сме единодушни, че има нужда от промени в този Закон, заштото предоставја в'зможности за разнообразно т'лкувание трјабва да б'де конкретизиран.
КРАСИМИР ДИМИТРОВ: След проведената срешта на работната група миналата срјада, е изпратена в'зможно нај-кратката промјана, заштото има поне четири варианта. Другите са много по-големи и не са изпратени.
Затова објаснјавам. Това са двете нешта, на които Министерството на правос'дието д'ржи да се променјат, за да минават нормално процедурите в С'вета по гражданство. Едното е да се запише, че удостоверението е официален писмен документ. (Реплики при изклјучени микрофони.)
МАНОИЛ МАНЕВ: Комисијата в почивката обс'ди проблема и когато е факт дали като законодателна инициатива, дали на Министерскија с'вет, дали на Министерството на правос'дието, дали на народен представител, ште го обс'ди и ште го вземе под внимание.
Ако се изврши таа измена тогаш на основа родител со потекло (декларација,потврда) сите ќе земаат државјанство, апсолутно сите. Само што никогаш нема да има такви измени. Популизам.