Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Ne ti e tebe tuka mestoto ocigledno, voopsto ne si vo tek so rabotive a samo se raspravas za gluposti, uste ednas za posleden pat ke ti kazam, do pred 1 mesec ne pustaa so potvrdi od sovetot za grazdanstvo, sega po kazuvajne na clenovi pocnaa da pustaat I da se nadevame deka ke prodolzat, pred da se raspravas ovde treba celo vreme da go sledis forumov a ne ednas godisno[DOUBLEPOST=1519464061][/DOUBLEPOST]
Znaci spored tebe, ic da ne vagame Bugarski drzavjanstva, podobar standard I zivot od Makedonija nema, vo Germanija, Svedska I drugite zemji od EU necini standardot vladee bedotija, I treba da si ostanime vo najrazvienata zemja vo svetot so najdobri plati I nula nevrabotenost Makedonija, hahaha, I jas bi sakal toa da e vistina ama ne e, za zal Makedonija e na dnoto I ima ponizok standard I povisoka nevrabotenost I od 90% I od Afrikanskite drzavi bukvalno, kade I da uspeete da se preselite od Makedonija ke ziveete podobro, normalno ako ste vredni I necekate nekoj da vi dava pari bez rabota.
Ok tvoe mislenje ili soznanie. Forumot go pratam gi citam site postovi ne pustam objavi ili mislenja bidejki smetam deka se izlisni ili nema nesto novo koe ke koristi kako informacija za drugite no redovno go pratam.
Pak ke ti kazam deka ne si vo pravo poznavam eden koj ima pominato samo so potvrda uste dekemvri mesec 2016 pred okolu 2 nedeli slucajno zapoznav uste eden covekot imase potpisan ukaz malku nanazad imase clen isto od forumov sto pisuvase za eden od sk koj rabotel vo mesarnica isto pominal. Na kraj ne e ni vazno sreka site da pomineme, fakt e deka ima pominato samo so potvrda dekemvri sto znaci ne e eden mesec toa jas go znam za porano ne sum slusnal
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ti ni zakon izgleda nemas procitano a kazuvas, vo zakonot stoi deka potvrdi od zdruzenia se dokaz za Bugarski proishod, znaci zakonski se, a deka davaat sega gledas deka luge dobivaat,ili site lazat spored tebe. Nemozam da svatam ako mislis deka necini standardot vo EU zosto vadis Bugarski pasos, deka e tesko na pocetok mnogu e tesko, dodeka najdis rabota,smestaj, da se snajdis,neznaes jazik I mnogu drugi problemi no posle ke si zivees normalen zivot covecki, a ne kuceski kako ovde.
За жал го имам прочитано законот, и за среќа го разбирам. Во законот децидно стои дека потврдите издадени од друштва се валиден доказ само во случај кога си нив се докажува директна и неоспорна врска со предок кој бил бугарин, вака е накратко. Е сега кој колку и каква потврда ти вади е дискутабилно, т.е. мислиш ли дека потврдата некој ти ја поврзал (се помачил), со предок или е само скап.лист гартија. Тука е забуната, потврдата треба да има стабилна основа а за тоа е процедура, која не мислам дека некој ја брка. Секогаш одиме на патеката со помал отпор и затоа заглавуваме и се лажиме и самите и другите.
Имаше и периоди кога само со изјава даваа, а сега??? Особено после август???
Се согласувм за стандардот, и целосно се сложувам за периодот на акомодација за кој би требало барем три месеци зависно од индивидуата, но сепак се потешко имаат доверба во нас и не не чекаат со раширени раце. Не течи мед и млеко треба да се бориш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
За жал го имам прочитано законот, и за среќа го разбирам. Во законот децидно стои дека потврдите издадени од друштва се валиден доказ само во случај кога си нив се докажува директна и неоспорна врска со предок кој бил бугарин, вака е накратко. Е сега кој колку и каква потврда ти вади е дискутабилно, т.е. мислиш ли дека потврдата некој ти ја поврзал (се помачил), со предок или е само скап.лист гартија. Тука е забуната, потврдата треба да има стабилна основа а за тоа е процедура, која не мислам дека некој ја брка. Секогаш одиме на патеката со помал отпор и затоа заглавуваме и се лажиме и самите и другите.
Имаше и периоди кога само со изјава даваа, а сега??? Особено после август???
Се согласувм за стандардот, и целосно се сложувам за периодот на акомодација за кој би требало барем три месеци зависно од индивидуата, но сепак се потешко имаат доверба во нас и не не чекаат со раширени раце. Не течи мед и млеко треба да се бориш.
Абе не нaвивaм никoј дa извaди пoтврдa,сееднo ми е.Рaзмисли пред дa кaжеш нештo.Секoј кoј имa пoтеклo имa прaвo нa држaвјaнствo,дециден е зaкoнoт.Штoм сo пoтврдa ти дaдaт пoтеклo-прoизхoд знaчи имaш прaвo држaвјaнствo дa бaрaш aкo испoлниш и други критериуми-лекaрскo и неoсудувaн.Е сегa тoa штo oни бaрaaт нa кoј oснoв си зел прoизхoд,тoa е прoблемoт a не им тoa нивнa oбврскa.Акo ДАБЧ кoј е oвлaстен зa издaвaње пoтеклo издaвaше прoизхoди пo зaкoн,немaше никaкви прoблеми дa прaaт у прaвoсудие зaштo нив не им е рaбoтa дa утврдувaaт пoтеклo,туку други безбеднoсни прoверки и прaвење нa интервју.Не би требaлo пo зaкoн прaвoсудие дa бaрa пo кoј oснoв ти издaл ДАБЧ прoизхoд туку сaмo дa јa спрoведе тaa пoстaпкa.Кoгa влaстите сaкaaт и имaaт вoлјa дa издaвaaт не прaaт прoблеми,кoгa несaкaaт и немaaт вoлјa тoгaш бaрaaт нa кoј oснoв ти издaле прoизхoд и јa кoчaт рaбoтaтa.АКO ПOТВРДИТЕ НЕ СЕ ПOВРЗАНИ ВАЛИДНO СO ПРЕДOК ДАБЧ Е ТOЈ ШТO НЕ ТРЕБА ПРOИЗХOД ДА ТИ ИЗДАДЕ,А НЕ ДА ТЕ ПУШТАТ ПOНАТАМУ,ПА ДА ТЕ ВРАТАТ КOМИСИИТЕ ВO ПРАВOСУДИЕ.Зaтoa пoстoи ДАБЧ,дa утврди пoтеклo. Oд кoи причини прaвoсудие нaвлaгa вo рaбoтaтa нa ДАБЧ,тoa незнaеме.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ok tvoe mislenje ili soznanie. Forumot go pratam gi citam site postovi ne pustam objavi ili mislenja bidejki smetam deka se izlisni ili nema nesto novo koe ke koristi kako informacija za drugite no redovno go pratam.
Pak ke ti kazam deka ne si vo pravo poznavam eden koj ima pominato samo so potvrda uste dekemvri mesec 2016 pred okolu 2 nedeli slucajno zapoznav uste eden covekot imase potpisan ukaz malku nanazad imase clen isto od forumov sto pisuvase za eden od sk koj rabotel vo mesarnica isto pominal. Na kraj ne e ni vazno sreka site da pomineme, fakt e deka ima pominato samo so potvrda dekemvri sto znaci ne e eden mesec toa jas go znam za porano ne sum slusnal
Tocno ti e toa deka I na krajot od 2016 nekade 2 meseci davaa na site, pa mozebi zel I nekoj so potvrda, no posle tie 2 meseci znaci cela 2017 pa se do pred 1 mesec bese mnogu zaostreno redea sve na dopolnitelna ,duri toa go pravea I za tie so stari dokumenti. Fala bogu izgleda sega ima nekakva promena I pak pocnaa da davaat, samo da prodolzat taka a ne da se premislat kako sto znaat da napravat.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Tocno ti e toa deka I na krajot od 2016 nekade 2 meseci davaa na site, pa mozebi zel I nekoj so potvrda, no posle tie 2 meseci znaci cela 2017 pa se do pred 1 mesec bese mnogu zaostreno redea sve na dopolnitelna ,duri toa go pravea I za tie so stari dokumenti. Fala bogu izgleda sega ima nekakva promena I pak pocnaa da davaat, samo da prodolzat taka a ne da se premislat kako sto znaat da napravat.
Ако во законот пишува дека потврдите се доказ за потекло тогаш зошто ДАБЧ издавала удостоверенија врз основа на потврда која е врз основа на статистика на население во која пишува дека лицето е родено во 100% србоманско село и е од блгарски произход?
Затоа го дополнија законот т.е. уредбата лани во која пишува "удостоверение од дабч и сите документи кои потврдуваат постоење на барем еден предок по директна линија - БУГАРИН " и прават дупли проверки зошто дабч правеше бугари и од србоманите и кој ли не.
За статистиката на населението ќе цитирам официјални лица од МП "статистиката покажува дека во македонија живеело бугарско население ама тоа не може да биде основа за конкретни случаи да добијат државјанство". Ама тоа не значи 100% дека ги отфрлаат и дека е забетонирано за да не даваат со потврди, моментално на жители од Мала Преспа еве им даваат со потврди од Тирана, а нас не дупчат. Дека е откочена работата за потврдите, не е. Некој можеби зема, повеќето одат на дополнителна.
И за крај да те прашам. Еве ДАБЧ им издава удостоверение на лица чии предци се родени во 100% србоманско село. Истите тие лица на дополнителна поднесуваат оригинални документи каде што не пишува националност ама е издаден од бугарски државен орган од тоа време. Дали имаат основа да добијат државјанство на основа потекло?
И после со оригинален документ висат на дополнителна и не знаат зошто е тоа така, и да не убедуваат дека не е фер, каша попара било во Софија и дека се е лотарија, аха сигурно.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Decki mi stigna deka treba da platam 30.50 leva za voen arhiv bg , dali toa znaci deka e najden pradedomi i nekoj ako znae u koja banka da platam i za kolku vreme stiga.
Не знам зошто не тажат дека е најдено. Архивот си наплаќа такса за барање. Прво плати, па ќе бараат. Ако најдат супер, аке не никому ништо.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
GJOKO MAZNIOT OD STRUMICA E NAJGOLEMIOT PREVARANT SE. DA MU EBAM MU. GO DADOV KRSTAPNOTO OD BABAMI DA GO DOSTAVE A. ON GO UKRAL I SEA NE.SE JAVUVA GO ZAGUBIL. NAVODNO. I VO POLICIJA GO PRIJAVIV EVE GI BROEVITE NEGOVI 070590727. 071271158. 078801227. Pazite site se.prevaranti
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

So dokument od tatko sum . Prasanjeto mi e kade da gi odnesam dopolnitelnite dokumenti intervjuto mi bese vo Skobje vo Ambasadata vo 2016 kako e procedurata za da se odnesat?
Dali nekoj znae da mi kaze.
Sakas da kazes deka si sin na башта блгарски гражданин е те ставиле на дополнителна?????НЕМА ШАНСИ ДЕЧКО.Ако татко ти има БГ пасош автоматски имаш и ти само треба процедура.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
GJOKO MAZNIOT OD STRUMICA E NAJGOLEMIOT PREVARANT SE. DA MU EBAM MU. GO DADOV KRSTAPNOTO OD BABAMI DA GO DOSTAVE A. ON GO UKRAL I SEA NE.SE JAVUVA GO ZAGUBIL. NAVODNO. I VO POLICIJA GO PRIJAVIV EVE GI BROEVITE NEGOVI 070590727. 071271158. 078801227. Pazite site se.prevaranti
I sto ti kazaa vo policija
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Krvicna so 3svedoci tuzba
Јас го знам мазниот кога пишев дека е преварант само за чисти пари работе
Он секој човек го гледа само пари и ништо друго .......

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Јас го знам мазниот кога пишев дека е преварант само за чисти пари работе
Он секој човек го гледа само пари и ништо друго .......

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Ce. Naebe za. Site. Pari se da mu ebam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom