Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Точно е тоа дека пуштаат

Ако видите каква е состојбата сега, тие шо биле во 2016 на интервју ја поминуваат и финалната
......

Ние со бројчиња од 2014/2015 чекаме на дополнителна

НАЈВЕРОЈАТНО проширената комисија од март ќе работи на нашите заостанати случаи
Стигнуваме после до Јотова и таа е проблемот,

Јотова може и да не ти потпише ако заради „лично“ убедување т.е политика смета дека само со потврда, преку роднини и братучеди, не е доволен доказ за да се издаде гражданство

После постапката се претвора во „висење во воздух“

СОВЕТОТ НАСПРОТИ ЈОТОВА, две различни партии

Сума сумарум: Очигледно дека работите се придвижени
Се надевам дека сите ќе поминат и ќе добијат потпис од Јотова :)
Се си е тоа во ред, мислам дека се согласуваме за многу работи. Ама само со документи од прв братучед, вујко, стрико на Совет за гражданство не поминува никој веќе година и нешто. Мислам дека на сите им е јасен зборот Всходјашт - директна линија. Потврдите се друга приказна, тука или поминуваш или не, па кај јотова после....ама има простор да се придвижат работите. Овие глупости што се пласираат дека преку први братучеди е повеќе од смешно.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Се си е тоа во ред, мислам дека се согласуваме за многу работи. Ама само со документи од прв братучед, вујко, стрико на Совет за гражданство не поминува никој веќе година и нешто. Мислам дека на сите им е јасен зборот Всходјашт - директна линија. Потврдите се друга приказна, тука или поминуваш или не, па кај јотова после....ама има простор да се придвижат работите. Овие глупости што се пласираат дека преку први братучеди е повеќе од смешно.
Brunhilda koga konecno ke razberis deka ne rabotat po zakonot, rabotat so politicki odluki, koga shefot ke I'm reci da davaat na tie so potvrdi,bratucedi,vujkovci I slicno tie davaat, I sam znaes deka cela 2017 nikoj ne se pofali deka dobil so ovie dokumenti a sega od pred 3 nedeli gi ima mnogu, duri I Julijan od komisijata za Bugarite v cuzdina izjavi deka ima dogovor pomegu DABC I MP I deka pocnalo da se dava. Da bidime pozitivni I da se nadevame deka ova ke trae podolgo a ne kako posledniot pat traese 2 meseci davaa na site a potoa pak po staro ne davaa, celiov proces lici na lotarija, no da ne zaboravime ova e Balkan.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Се си е тоа во ред, мислам дека се согласуваме за многу работи. Ама само со документи од прв братучед, вујко, стрико на Совет за гражданство не поминува никој веќе година и нешто. Мислам дека на сите им е јасен зборот Всходјашт - директна линија. Потврдите се друга приказна, тука или поминуваш или не, па кај јотова после....ама има простор да се придвижат работите. Овие глупости што се пласираат дека преку први братучеди е повеќе од смешно.
Еве и кај вицепрезидентот чекам веќе три месеци потпис на времето се потпишуваше за еден месец
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки, здраво. Мала помош кој знае. Дали нешто ќе убрзам работа ако одам директно во Бугарија сам да си ја бркам работата? Никаков документ за потекло немам од роднини. Што ми треба од овде да извадам? Се раководам од оваа статија.
http://faktor.mk/vi-ja-otkrivame-najgolemata-javna-tajna-koja-e-protsedurata-za-vadene-na-bugarski-pasosh/
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Brunhilda koga konecno ke razberis deka ne rabotat po zakonot, rabotat so politicki odluki, koga shefot ke I'm reci da davaat na tie so potvrdi,bratucedi,vujkovci I slicno tie davaat, I sam znaes deka cela 2017 nikoj ne se pofali deka dobil so ovie dokumenti a sega od pred 3 nedeli gi ima mnogu, duri I Julijan od komisijata za Bugarite v cuzdina izjavi deka ima dogovor pomegu DABC I MP I deka pocnalo da se dava. Da bidime pozitivni I da se nadevame deka ova ke trae podolgo a ne kako posledniot pat traese 2 meseci davaa na site a potoa pak po staro ne davaa, celiov proces lici na lotarija, no da ne zaboravime ova e Balkan.
И ти треба да разбереш дека нема никаков договор помеѓу ДАБЧ и МП, кој Јулиан аман кој договор, кај изјавил и што изјавил, во две реченици ништо не кажа, децата земале пасоши и откочено било, знаеме дека преку родител даваат, тоа сакаше да каже...аман бе луѓе слезете на земја малку. Кое "ова ќе потрае подолго" не те разбирам, дека се договориле и раздаваат пасоши преку братучеди, стриковци...? Не ми се верува...Ајде не се расправам повеќе за ова работа, терајте си по рекла казала и верувајте на манипулатори.
Почнаа луѓе да пишуваат дека земаат со стари документи и дополнителни и одма некој падобранец да се пофали дека преку братучед земал...[DOUBLEPOST=1518631634][/DOUBLEPOST]
Еве и кај вицепрезидентот чекам веќе три месеци потпис на времето се потпишуваше за еден месец
Што се секираш ти, ќе си земеш пасош кај и да е.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ve molam za infromacija ... vaka na babami izvodot pisi deka tatko i se vika Riste Mitreski (mojot pradedo)... a pak na Pradednomi (RIste mitreski) na negovata posmrtnica pisuva RISTE JANESKI i nikako ne se poklopuvaat preziminjataaa dali ke mi pravat problem ???? maticarot nikako ne saka da promeni posto toa e ne zakonski ... neznam sto da pravam porano menjavale 2-3 preziminja i nikako ne se vrzuva
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
ve molam za infromacija ... vaka na babami izvodot pisi deka tatko i se vika Riste Mitreski (mojot pradedo)... a pak na Pradednomi (RIste mitreski) na negovata posmrtnica pisuva RISTE JANESKI i nikako ne se poklopuvaat preziminjataaa dali ke mi pravat problem ???? maticarot nikako ne saka da promeni posto toa e ne zakonski ... neznam sto da pravam porano menjavale 2-3 preziminja i nikako ne se vrzuva
tatkomu jane da ne se e vikal pa da e pisan po nego
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво на сите. Дали има некој информација од прилика после колку месеци од денот на интервјуто се менува статусот од Образована во Задолжителна преписка? Не зборам за пред 3 или 5 години како било, туку за тековните случувања во изминатава година. Поздрав :)
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Здраво на сите. Дали има некој информација од прилика после колку месеци од денот на интервјуто се менува статусот од Образована во Задолжителна преписка? Не зборам за пред 3 или 5 години како било, туку за тековните случувања во изминатава година. Поздрав :)
So roditeli so bg drzavjanstvo mene mi se smeni tocno posle 12 meseci
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
ve molam za infromacija ... vaka na babami izvodot pisi deka tatko i se vika Riste Mitreski (mojot pradedo)... a pak na Pradednomi (RIste mitreski) na negovata posmrtnica pisuva RISTE JANESKI i nikako ne se poklopuvaat preziminjataaa dali ke mi pravat problem ???? maticarot nikako ne saka da promeni posto toa e ne zakonski ... neznam sto da pravam porano menjavale 2-3 preziminja i nikako ne se vrzuva
Imase I drugi so isti problem na forumov, pravea nekako so svedoci deka e edna ista licnost na notar, bi bilo fer da ti pomognat I da ti kazat kako napravija tocno
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ne Mitre se vika tatko mu[DOUBLEPOST=1518638402][/DOUBLEPOST]
da sekoja informacija e dobrodojdena blagodaram odnapred
Реков не се вклучувам, ама ај
Одиш во државен архив во соодветната општина, пополнуваш барање за дозвола на пристап на матични книги и уште еден формулар. Плаќаш по 50 ден. Ги наоѓаш промените за личноста без гајле запишани се. Запишуваш број на книга и реден број на внес.
Со тоа инфо, одиш во матично, бараш уверение во кое се наведени сите промени и во прилог ги доставуваш записот под кој се заведени. Ти издаваат уверение за кое плаќаш 50 ден. Го преведуваш, и го доставуваш. Тоа е валидно доколку се совпаѓаат името, датата на раѓање и местото. Ова е документ кој го уважуваат затоа што е издаден од државен орган. Може и да појачаш со изјава на нотар
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Реков не се вклучувам, ама ај
Одиш во државен архив во соодветната општина, пополнуваш барање за дозвола на пристап на матични книги и уште еден формулар. Плаќаш по 50 ден. Ги наоѓаш промените за личноста без гајле запишани се. Запишуваш број на книга и реден број на внес.
Со тоа инфо, одиш во матично, бараш уверение во кое се наведени сите промени и во прилог ги доставуваш записот под кој се заведени. Ти издаваат уверение за кое плаќаш 50 ден. Го преведуваш, и го доставуваш. Тоа е валидно доколку се совпаѓаат името, датата на раѓање и местото. Ова е документ кој го уважуваат затоа што е издаден од државен орган. Може и да појачаш со изјава на нотар
Blagodaram brat
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom