Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
Објективната вистина е:

Откочена е процедурата
Пред советот за гражданство можат да поминат и луѓе само со потврди (кои како, веројатно поминуваат помалку отколку повеќе)
Но што понатаму? Се чека за потпис кај вицепрезидент, којшто има поинаква политика и не дава туку така потпис освен ако не си преку роднини, со предок или со документи од претци (тука мислам само со потврди не бива :) )
Значи, можете да поминете на советот но тоа не ви гарантира дека ќе добиете потпис од Вицепрезидент т.е не ви гарантира дека сте одобрени за гражданство, затоа има многу коишто висат во воздух и се прашуваат зошто толку време чекаат потпис
Се работи за политика, но нека не се грижат оние кои се преку брат/сестра и со стари валидни документи
Процедурата е убрзана (тоа и насекаде може да го чуете)

Сума сумарум: објективно гледано, сега успешни приказни се само оние преку родители, брат/сестра и со стари документи. Се‘ друго е шпекулација
Но, се надевам, според она што го гледам, дека политиката ќе се промени на подобро и Јотова ќе се опамети
Пријателееееее јас за деца со татко бг. и им закажаа интервју после една година поточно 11 месеци за интервју па после уште колку до указ оф лелеле.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
Imase edna grupa so bea so potvrdi do kraj na januari ili nekade 03.02.2018 trebase da dostavat dopolnitelen dokument. So napravivte lugje ima li nekoja promena, otkazuvanje ili uvazuvanje. Anyone???
I mene istoto me interesira, jas sum na dopolnitelna so datum do 09.03.2018. I go dostaviv originalniot dokument kako sto se barashe na pocetok na dekemvri, pa cekam... Si vikam kje bidi. Stom ima promena kje pisham Pishi i ti :)
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Пријателееееее јас за деца со татко бг. и им закажаа интервју после една година поточно 11 месеци за интервју па после уште колку до указ оф лелеле.
Епа јас пријателе бев да закажам интервју на 20 септември 2015, а сега веќе е 2018 и уште чекам :)
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
29
mlace da ne te laze taa drugar go izgori[DOUBLEPOST=1518437229][/DOUBLEPOST]
a ti pokaza dokaz deka site zemale ili usno ti kazala
Не ми покажа ништо, јас ја прашав дали има некој друг како мене што чека само со потврда и ми вика дека до сега сите добиле што биле само со потврда, дека немала одбиен клиент
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Акo имa нештo нoвo имa сите дa дoзнaеме :D имa дa фрштaт пoстoви ке се збрлaви фoрумoв.Oд oбвинувaњa зa прoпaгaндa oд стрaнa нa пoсредници,пa се дo 100 гoдини нaнaзaд тoлкувaње нa зaкoни и прoписи,штo и кaкo билo :anco:
 
Член од
12 февруари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Другари на интервју бев Ноември 2016 ивеке 8 месеци сум на финален експертен преглед нешто помош?
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Intervju 15 Feb 2016, na zadolzitelna okolu 11 meseci, tri meseci na finalna, I vo april 2017 staven na dopolnitelna. Dopolnitelni dokumenti dostaveni dekemvri 2017, rokot bese do 02 fevruari. Sega cekam kako I mnogu drugi, se nadevam ne za dolgo. Dokument krstenica od tatko od BG egzarhija.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Intervju 15 Feb 2016, na zadolzitelna okolu 11 meseci, tri meseci na finalna, I vo april 2017 staven na dopolnitelna. Dopolnitelni dokumenti dostaveni dekemvri 2017, rokot bese do 02 fevruari. Sega cekam kako I mnogu drugi, se nadevam ne za dolgo. Dokument krstenica od tatko od BG egzarhija.
Se sovpagaat li datumite i preziminjata?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom