Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Zdravo nov sum na forumot go sledam pogolem period i nisto ne mozam da zaklucam dali davaat bg pass ili ne inaku imam podneseno za bg drzavjanstvo vo oktomvri 2015 god. Intervju bev 26 april 2016 i sum na dopolnitelna staven za da dostavam dokument vshodjast so rok do 19.02.2018 inaku go nema moeto brojce vo protokolot od 2 oktomvri 2017 podnesov star dokument od na dedomi brat svidetelstvo so povrzani izvodi i umrenici na 15 .01.2018 barem taka mi rece posrednikot deka gi dostavil dokumentite a proishodot go zedov preku 1 bratuced mozam li da se nadevam na ukaz ili ...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Zdravo nov sum na forumot go sledam pogolem period i nisto ne mozam da zaklucam dali davaat bg pass ili ne inaku imam podneseno za bg drzavjanstvo vo oktomvri 2015 god. Intervju bev 26 april 2016 i sum na dopolnitelna staven za da dostavam dokument vshodjast so rok do 19.02.2018 inaku go nema moeto brojce vo protokolot od 2 oktomvri 2017 podnesov star dokument od na dedomi brat svidetelstvo so povrzani izvodi i umrenici na 15 .01.2018 barem taka mi rece posrednikot deka gi dostavil dokumentite a proishodot go zedov preku 1 bratuced mozam li da se nadevam na ukaz ili ...
от она што јас сум го видел е дека имам пријатели кој зедоја ПАСОШИ со само потврди от БККС,други па без да приложат дополнителни документи,незнам излага целава работа изгледа
како пијана лотарија,от минута во минута се менува...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
ne tresi zeleni eve moi prijatelcinja pred da dojdi jotova zedoa drzavjanstva .toj preku tetka koja ima pasos ,a zenamu samo so potvrda bidejki nema stari dokumenti.apliciraa 2012 a zedoa 2017 i bra na dopolitelna.vo dru slucaj znam i mnogu luge od ohrid koj po ovoj osnov se odbieni.aj sega ti kazimi dali e normalno .toa prijatele e cista lotarija.lugje uste ne svativte deka jotova e najgolem kocnicar.gabe i da te pusti sovetot koga taa ne potpisuva.
Сам се негираш, кога Јотова престана да дава? 2012 со честитки земаше, а сега мора да има доказ. Така е од 2015
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
от она што јас сум го видел е дека имам пријатели кој зедоја ПАСОШИ со само потврди от БККС,други па без да приложат дополнителни документи,незнам излага целава работа изгледа
како пијана лотарија,от минута во минута се менува...
Da taka izgleda samo sakam da prasam dali voopso odi rabotava ili ne mrda dali nekoj dobiva drzavjanstvo dali tatko majka star dokument nebitno dali nekoj e informiran
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
6
Поени од реакции
4
Другари јас веќе ја завршив мојата МАЛА голгота околу бугарскиот Пасош и веќе го имам во рака една недела. Е сега имам поголем проблем,кај да најдам работа во ГЕРМАНИЈА а да не бидам измамен. Дали има некој од старите членови на ФОРУМОВ кој го прати сеуште а работи во германија и може да ме упати и помогне во пронаоѓање на било каква работа за почеток. Фала на сите кои се во можност да помогнат. :):oeoeoe:
[DOUBLEPOST=1518079266][/DOUBLEPOST]+4917624934573 Milan
Magacin ZA Ovosje baraj go slobodno I na Viber I na Whatsapp
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Сам се негираш, кога Јотова престана да дава? 2012 со честитки земаше, а сега мора да има доказ. Така е од 2015
Дечкото кажа дека аплицирале 2012, ама земале 2017, а не 2012...значи по твоите нови правила, кога Јотова потпишувала.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Дечкото кажа дека аплицирале 2012, ама земале 2017, а не 2012...значи по твоите нови правила, кога Јотова потпишувала.
Остај со овој наеможеш да комуницираш тој све си знајт
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo,sakam da prasam nesto;na 26.03.2012 god podnesov dokumenti ,vo juli istata godina me povikaa expertite na razgovor,zatoa sto mojata majka po devojacko prezime e ( C ) demek srpsko,pa tamu objasniv deka ne sme srbi nego taka ostanalo prezimeto na dedomi od vremeto koga sme bile pod srpska vlast.
i taka mi dadoa zelen signal za ponatamu istiot den zakazav intervju,intervjuto bese na 13.01.2014 godina.
i taka pomina uste edna godina,koga go proveruvav brojceto pisuvase deka baraat dopolnitelni dokumenti,i prativ dokumenti od vujko(na majkami prv bratuced koj ima bg pas)so site izvodi i umrenici za dokaz deka sme rodnini i prevedeni na bg i dostaveni.i taka pomina uste godina i kusur,a vekje 10 meseci mi stoi sledno:По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
E sega prasanjeto e zasto tolku vreme pomina i uste nema pozitiven ishod,ima li uste nekoj kako mene da ceka 6 godini za bg pas.
pozdrav
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
zdravo,sakam da prasam nesto;na 26.03.2012 god podnesov dokumenti ,vo juli istata godina me povikaa expertite na razgovor,zatoa sto mojata majka po devojacko prezime e ( C ) demek srpsko,pa tamu objasniv deka ne sme srbi nego taka ostanalo prezimeto na dedomi od vremeto koga sme bile pod srpska vlast.
i taka mi dadoa zelen signal za ponatamu istiot den zakazav intervju,intervjuto bese na 13.01.2014 godina.
i taka pomina uste edna godina,koga go proveruvav brojceto pisuvase deka baraat dopolnitelni dokumenti,i prativ dokumenti od vujko(na majkami prv bratuced koj ima bg pas)so site izvodi i umrenici za dokaz deka sme rodnini i prevedeni na bg i dostaveni.i taka pomina uste godina i kusur,a vekje 10 meseci mi stoi sledno:По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
E sega prasanjeto e zasto tolku vreme pomina i uste nema pozitiven ishod,ima li uste nekoj kako mene da ceka 6 godini za bg pas.
pozdrav
Имам јас ка мене во населба ист случај ко твојов .дечкото потаде документи од прва братучетка и е со истиов статус.едина разлика е тоа што тој чека 5 години.што ке биде никој незнае,зошто работава е каша попара.
 
K

Kiko

Гостин
Колку чини потврда од здруженијата и од кое здрожение е најдобро да земам. Кои документи ми требаат за потврда. И кои документи заедно со потврдата треба да поднесам. Произход имам добиено врз основа на прв пратучед поврзан преку дедо со изводи. Моментално сум на финална.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Колку чини потврда од здруженијата и од кое здрожение е најдобро да земам. Кои документи ми требаат за потврда. И кои документи заедно со потврдата треба да поднесам. Произход имам добиено врз основа на прв пратучед поврзан преку дедо со изводи. Моментално сум на финална.
Koga bese na intervju ?nema vrska od kaj ke zemes potvrda za sega nikoj ne zemal pasos so taa potvrda pocekaj use eden mesec da vidis so kako ke bide
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Сигурно си со стари документи или преку родители.јотова стрикно оди по закон.Честито указ
Dokumenti od pradedo krstevka od bugarska egzarhija.[DOUBLEPOST=1518102063][/DOUBLEPOST]
Честитки и среќно. Колку време беше на Проверка от вицепрезидентот?
Sto dokumenti podade jas bev prekinat so krstenica na babami 4**4 2013 bugarska ehzarhija
Proverka od vice prezidenta edno 4 5 meseci pred toa finalna pa proverka od mvr pa potpis pa proverka od viceprezidenta za pak na potpis.1 milion proverki
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Epa z
Dokumenti od pradedo krstevka od bugarska egzarhija.[DOUBLEPOST=1518102063][/DOUBLEPOST]


Proverka od vice prezidenta edno 4 5 meseci pred toa finalna pa proverka od mvr pa potpis pa proverka od viceprezidenta za pak na potpis.1 milion proverki
epa zosto sum prekinat a so krstenica od bg ehzarhija od babami sum valjda me ima izmameno posrednikot vo opsto go nema ni podneseno i jas imalii sansa da se prodolzi postapkata imam uste eden takov dokument od babami na mama strranata tetka
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Epa z
epa zosto sum prekinat a so krstenica od bg ehzarhija od babami sum valjda me ima izmameno posrednikot vo opsto go nema ni podneseno i jas imalii sansa da se prodolzi postapkata imam uste eden takov dokument od babami na mama strranata tetka
Кога пишав мејл на Ланджев (a_landzhev@justice.government.bg) за да прашам дали за мене има доставено дополнителни документи, ми кажа дека е доставен на датум којшто беше месец дена по давањето на моите документи на посредникот за да ги поднесе. Претпоставувам дека во твојот случај, посредникот не ги доставил твоите документи, затоа што практично не е возможно да те одбијат со оригинал документи од Бугарска Екзархија (освен ако не си некој посебен случај)

АМА
Во оваа твоја приказна ме чуди како се сомневаш дека не е доставен, зар ти после пропаднатата постапка не си ги повлече документите назад? Тогаш ќе видиш дали навистина крштеницата била поднесена
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom