Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.042
Не мислиш ли дека е тоа нивна грешка и дека си требало да реагираш кога си бил таму? Јас студирав 6 години во бг и колку пати ме пишувале на "ов", а сум на "ски" и потоа ми ги преправале документите, од искуство ти кажувам дека некако "по дифолт" работат некогаш особено со презимињата и прават печатни грешки кои може многу да те коштаат во иднина.
Амa и кaј брaт ми ли згрешиле? Јaс мислaм нaмернo гo крaтaт ски зaштo и кaј сoпругaтa oд Анaстaсoвски си гo скрaтиле вo Анaстaсoви[DOUBLEPOST=1517929277][/DOUBLEPOST]
Jas zboruvam za podnesuvanje vo dabc ispravni od tvoja strana a greka vo dabc dali treba da reagiras prasj nekoj posreduvac ova ona so takvo nesto ne sum se soocil ama po mene treda odma da proveris i na lice mesto da reagiras.
Bidejki mene mi se smaci od gluposti i zatoa vnimavam na sekoj detal.
Trazi nekoj koj se zanimavaso toa no i tie davaat trista mislenja te gleda kako pari go zabolel nego za tebe.
Abe ima telefon za spravki i informaci javise prasaj vaka i vaka dali e vo red toa kazi go brojceto i tie imaat se od dokumentite sto si gi podnel i ke te upati podobro od mene sigurno
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Амa и кaј брaт ми ли згрешиле? Јaс мислaм нaмернo гo крaтaт ски зaштo и кaј сoпругaтa oд Анaстaсoвски си гo скрaтиле вo Анaстaсoви[DOUBLEPOST=1517929277][/DOUBLEPOST]
Да не те чуди, имајќи предвид кој изгубени случаи работат во ДАБЧ плус ова што ти го кажав дека често прават такви грешки во многу институции, и да не зборуваме за тоа дека само лани издале над 20 000 удостоверенија за произход (за гражданство, обучение, за престој и дупликати).
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.042
Да не те чуди, имајќи предвид кој изгубени случаи работат во ДАБЧ плус ова што ти го кажав дека често прават такви грешки во многу институции, и да не зборуваме за тоа дека само лани издале над 20 000 удостоверенија за произход (за гражданство, обучение, за престој и дупликати).
И сеa чaре? Пo твoе штo дa прaвaм? Имaме време зa препрaвкa зaштo нa 15ти Август интервју имaме зaкaжaнo,aмa aкo пoлoшo нaпрaвиме?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Абе немoрa дa ми верувaте aмa не сум,јaс брaт ми сoпругaтa aплицирaвме сo пoтврди a нaкнaднo нaјдoв стaрa венчaницa oд егзaрхијa oд дедo ми и бaбa ми.Чoвекoт штo ми пoсредувa не пoсредник oд oглaси и не ми земa мнoгу пaри,не ми вети гaрaнтирaнo декa ке земaм држaвјaнствo и зa кoлку време и ми кaжa декa пoтврдите ке вaжaт a вклучен е вo пoлитичкиoт живoт тaму.А примерoт сo женaтa штo земaлa сo пoтврдa пoрaди кoј ме нaпрaвивте пoсредник јa зaтекнaв кaј еднa преведувaчкa вo Скoпје.Не изгледaше декa лaже беше бaш гoспoѓa дoктoр пo прoфесијa.Пoтoчнo уште пред дa ги предaдеме пoтврдите вo ДАБЧ јa нaјдoв венчaницaтa тaкa дa имaме aплицирaнo сo пoтврдa и плус стaр дoкумент
Ова е веќе друг муабет
Ако е доктор мислиш не лаже
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
И сеa чaре? Пo твoе штo дa прaвaм? Имaме време зa препрaвкa зaштo нa 15ти Август интервју имaме зaкaжaнo,aмa aкo пoлoшo нaпрaвиме?
Не сум се соочил со таков проблем во дабч. Убаво е да се јавиш во дабч и детално да им го објасниш проблемот што го имаш за да те упатат што да правиш. Да ти издадат ново (дупликат) удостоверение со корегирани информации, затоа што тоа е нивна грешка, не е твоја. Јави се прво и разговарај со нив.
 
Последно уредено:
V

vkv

Гостин
I jas ima videno takva izjava od mvr i duri ja kopirav i ja odnesov vo maticno no ne saakaam da mi izvadat se obidov i so pocastuvanje i pak nesakase. Bidejki so toj dokument ke svrsis rabota ova so notarot kosta pari da se razbereme ama ko nema spas toe sto se mora mora se.
I zgora na se navistina ovde ima luge koj manipuliraat so ostanatite ne trebalo takvi izjavi. Abe kako ne treba koga preziminjata se razlikuvaat kaj mene bese i bukva od imeto falese na toj maticarot mu odesovme eden kup dokumenti deka ne e taka no ni pod tocka razno ne sakaa da go prepravat vikat deka liceto toa i toa go ima prijaveno deka toa i toa lice koe umrelo taka se vika i gotovo. A nema veze od maticnata knigata so moliv pisuvano togas nepismeni popovi kako pisuvale dali e tocno ili ne niv ne gi intersira potoa se formirala maticna sluzba i gi prezemale zapisite kako takvi i nema prepravka na umreno lice.
I sto mi bese zborot deka ne trebalo izjavi kako koga toa lice ne se sofpaka so toa i kraj moze da ti rece ne se raboti za istoto lice i kraj potoa se cudat na dopolnitelna vrateni posrednikot moze i da ne go zabelezi toa vo dabc moze da pomine i vo sovet na graganstvo ako slucajno se zakacat za tvojot dokumet i ke te vratat i sto si napravil. Podobro prezali gi 2000 den misalm deka bese notarot i prevod i nosi se uredno da ne te boli glava bidejki posle toa duplo ke plates,se zavisi kolku ti e potrebno drazavjanstvoto.
Ova vi go kazuvam naj iskreno i naj otvoreno bidejki jas gi imav istiot problem i koga bev vraten za edna obicna glupost za pecat mi se idese neznam sto da napravam prviot pat ne uspeav da vlezam bidejki morase samo on line preku internet stranata i mi rekoa deka koga ke zavrsat site ke napravime ke vlezes i ti nisto ot toa nazat vtor pat za pecat me vratija togas uspeav preku klubot da se najdam na spisokot i tretiot pat pak preku niv i dolga i siroka.
Sega za soprugata gi trckam dokumentite i se gledam da mi bide ispeglano. Bidejki sekoe odenje so kolata mi bese po 60 evra so jadeneje parking i nafta i da ne zboram den od rabota i plus mrznenje na - 7 cel den nozite ne si gi osekav moj se ili ne.
Taka da vie odlucete sto ke pravite
Prijatel ni manipuliram ni nisto. Ja go jadam stapot od 2014. Samo kazav deka mi kazaa deka so izjava ne se vrselo rabota.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Prijatel ni manipuliram ni nisto. Ja go jadam stapot od 2014. Samo kazav deka mi kazaa deka so izjava ne se vrselo rabota.
И мене ми кажаа деке не ги прифаќаат изјавите од нотар, потврда од матично Да. Ама гледам некои викаат дека ги прифаќале, не знам што да речам, можеби и ги профаќаат или како ќе им дојде. Од матичното знам дека со сигурност ги прифаќаат, ако успееш да земеш.
 
V

vkv

Гостин
И мене ми кажаа деке не ги прифаќаат изјавите од нотар, потврда од матично Да. Ама гледам некои викаат дека ги прифаќале, не знам што да речам, можеби и ги профаќаат или како ќе им дојде. Од матичното знам дека со сигурност ги прифаќаат, ако успееш да земеш.
Eve sto mi kazaa u mp i covekot sto mi brka rabota. Od ulica ke najdes dvajca svedoci ke potvrdat deka sme so nekoj tret brat i sestra. Ne e pravno izdrzano. Ne znam stvarno. A posrednik ko posrednik ako saka da ti zeme nekoj denar ke ti rece daj i izjava treba.[DOUBLEPOST=1517931938][/DOUBLEPOST]Inace deneska dobiv info deka dopolnitelna 2014 ke ja fatele za dva meseca. Kolku e tocno ke vidime
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Tocno e svedocite mozes i od ulica da gi najdes samo da se polnoletni koga pocinal covekot za koj treba da se dokazi deka e istoto lice iako vo razlicni dokumenti se srekava so razlicno prezime, i toa e toa. I jas trazev tamu po seloto dvajca svedoci bidejki sakav i toa da drzi voda da ne bidat svedocite od ohrid ovoj od selo suvo grlo me razbiras vo izjavata se pisuva se za liceto koe od kade itn isto i za svedocite. Samo ne treba da se vo rodninska vrska vsusnost ovie informacii mi se od notarot ne od posrednikot.

Uste nesto zosto ti e tuka posrednikot odis kaj notar mu kazuvas sto e rabota i tie znaat se sto treba i na dokumentot pisuva deka treba da i posluzi za bugarsko drazavjanstvo. I potoa ti treba prevod i legalizacija koj kostat malku pari.
No ti treba da se javis vo dabc i da prasas za ova bidejki ne e tvoja greska no tvoja greska e sto ne si reagiral odnosno ne si proveril na vreme i taka da ako dojde red da bides otkacen poradi takva glupost vo M za pravosudie nema mnogu da gi intersira koj i kako zgresil najdobro zvoni prasaj nemas zaguba koj pita ne skita
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Imate nekoj slika od taa notaska izjava za preziminja? ILi pisete sto treba da pisuva vo nea?
Нотарите тие документи знаат како да ги напишат и состават.

Јас имав таков случај - разликата беше една буква (бидејќи во 1950-60ти како што начуле, така запишале по селава) и отидов на нотар. Таму, во документот ти пишуваат дека лицата се исти, односно лицето МИТРЕ ...ИЕВ е исто со лицето МИТРЕ ...ЕВ, роден во тоа и тоа село, на тој и тој датум. Тоа го потврдуваат и сведоците (што не треба да го имаат било кое од презимињата погоре или на кандидатот).

И тоа 500 денари ме чинеше.[DOUBLEPOST=1517933426][/DOUBLEPOST]
Знaм другaр ти кaжaв уште тoгaш нели и превoз требaше сo мене дa дoјдеш a ти испaднa нештo ;)
Ух, заборавив скроз. Ми текна сега. :)
При толку многу други работи, државјанствово паралелно го терам.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ај нека е вистина...
Сите пуштени од комисијата се со стари документи и ќе земат указ до јуни, вкупно се 300 лица кај нив немало сомнеж
Кај лицата со родител ќе оди уште побрзо
Има уште нешто, ама ќе ме ставите на одстрел
E ajde de, kazi sto e toa!!!! Ke kazes pa posle ke se povleces
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom