Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Koga vagate od maticno dokumenti za dokazuvanje na poteklo, sto treba da se vadi, na lugeto sto se umreni se vaga umrenica, a na tie sto se zivi izvod na rodeni, taka li treba ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Честитки на сите :) Дали некој знае до каде е работата со новиот претседател во ДАБЧ ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
nikolovski89 за живи се вади извод а за умрени умреница.
Само што разговарав со мојата посредничка. Таа вели дека обично пред празници вицепрезидентот потпишува и се надева дека почетокот на март ќе бидат потпишани. Исто така кажа дека некоја девојка која имала документи од 4 колено ја одбиле, но и се јавиле од Министерство за пвравосудие и и рекле да пожека и повторно да поднесе за 2-3 месеци затоа што ќе има олеснување на процедурата. Посредничката вели дека е многу важно како ќе се претставиш на интервју, односно да одадеш впечаток на личност која сака да работи и која нема да прави проблеми каде и да оди пошто и сами се свесни дека сите бегаат во ЕУ и не остануваат ни во Бг ни во МК.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Еј луѓе претеравте со ова за нов претседател на ДАБЧ. Прво беше закажано јавно сослушување вие дигнавте еуфорија демек е веќе избран. Сега 3 дена од тогаш поминаа вие пак напињате. Сите сме на чекање и сме нетрпеливи, ама они имаат цела држава за оправање бе ние сме им најмал проблем.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Значи треба повторно да ги однесам документите во ДАБЧ, битно ми е и ми се брза зошто од септ. не можам происходот да го земам....... ако ти си ја поминал првата фаза и сега ти е кул, не мора да мудруваш дали некој напиња или. Ако имаш информација или мислење до кога најкасно ќе се избере, сподели и помогни.... а мудрување дал некој замарал или не - мислам дека излишно е. Peace !
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Честитки на сите :) Дали некој знае до каде е работата со новиот претседател во ДАБЧ ?
Луѓе, не знам како си замислувате дека доаѓаат информациите овде. Мислите дека некој овде има поголеми врски и извори на информирање од вас? Користете google, јас така се информирам.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Луѓе, не знам како си замислувате дека доаѓаат информациите овде. Мислите дека некој овде има поголеми врски и извори на информирање од вас? Користете google, јас така се информирам.
У реду е...... понекогаш информациите доаѓаат и директно од посредниците или луѓе кои во скоро време биле у Софија, пример нели :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
со среќа на сички този балгари,ако сте во можност одговорете сите вие што добивте дали однесовте некаков дополнителен документ.среќно и благодарам за било каква информација
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Kolku vreme se ceka od koga ke podneses dopolnnitelen dokument za poteklo jas sum od 2012 a vo ponedelnik ke nosam dokument vencanica bugarska od sestra na moj dedo.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
со среќа на сички този балгари,ако сте во можност одговорете сите вие што добивте дали однесовте некаков дополнителен документ.среќно и благодарам за било каква информација
Да беше некој нов профил за да се информира кои документи се потребни за да аплицира ке му речеше дека има на претходни страни бла бла бла. А тоа што на секој од оние што пишаа дека им се променил статусот и наведе какви документи има однесено е небитно ти да си прашаш уште еднаш нели.

@neonka21 верувај ама баш ништо нема да ти промени изборот на претседател на ДАБЧ џабе со толкаво нетрпение го чекаш, кој и да го стават ќе работи онака како што ќе му наложат тие над него (владата). За било што да се промени ти треба да чекаш да помине најавениот закон за да имаш подобрување.
И викаш информации од посредници, гарант и првиот пат кога аплицираше посредникот ти викаше дека ке поминеш и се ќе биде во најдобар ред. Исто и сите гледам бараат некој нов посредник или се чудат дали им се доставени дополнителните документи или не им се.

А да и крајот нели зашто е побрзо преку софија закажувате за да вадите происход 5-6 месеци унапред + го чекате 30 дена, а преку амбасада во Скопје кај што сега закажуваат за 2-3 дена и чекаш 3-4 месеци после тоа да ти го донесат е споро викате ЛОГИКА???

Иам уште мн што да кажам зашто некои луѓе не разбираат што им се збори ама ќе прекинам тука зашто нели јас одмагам го попречувам изгласувањето на закони и избирањето на претседатели со тоа што викам дека треба да се има малку трпение.
 
Член од
8 декември 2014
Мислења
26
Поени од реакции
48
Има ли некој што има земено скоро од Дабч произход без разлика дали нов или дупликат?
Мене посредникот ми вика дека ми е потпишан дупликат иначе ама пошо се чекало нов претседател демек затоа не го издаваат сеуште
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Drustvoooo ajdeee neka mi e so sreka
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.
58xx/2012
Sega sto poskoro da me potpisaat
I so sreka i na dr te
Inaku koj i da ima kakvi domumenti neka podnesuva
A toa od prva ili vtora linija nema vrska bare toa za mene e taka
со здравје да се служиш со пасошот Ч), какви дополнителни достави?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Има ли некој што има земено скоро од Дабч произход без разлика дали нов или дупликат?
Мене посредникот ми вика дека ми е потпишан дупликат иначе ама пошо се чекало нов претседател демек затоа не го издаваат сеуште
Во Понеделникот пред мене 2ца земаа происход преку амбасада аплицирале во Ноември
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom