Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
https://m.offnews.bg/news/Politika_8/Patriotite-predlagat-spetcialna-lichna-karta-za-balgarite-v-chuzhbina_668656.html

Изгледа “патриотите” за да не даваат државјанство имаат планови да даваат специјална лична карта која најверојатно би важела само за Бугарија, Не се мисли на сегашната лична карта за постојано живеење туку сосема друга лична карта, Според мене ова би можело да се однесува на оние кои имаат добиено произход преку роднини и потврди од здружениа но неможат да добијат гражданство а такви ги има многу, и изгледа на овој начин сакаат да го решат проблемот. Планот ептен им е швргнат....Незнам колку е веродостоен проталот но да почекаме уште малку за други вести
 
Член од
1 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
48
Intervju 23.08.15; na zadolzitelna 1 godina i 2 nedeli; na finalna 1 i pol mesec, denes smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија . Dokumenti od brat
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Intervju 23.08.15; na zadolzitelna 1 godina i 2 nedeli; na finalna 1 i pol mesec, denes smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија . Dokumenti od brat
Честитки!
Ако може да споделиш дали освен извод од брат ти(преведен и легализиран) како и копии од негова блгарска л.к и пасош достави и некакви други дополнителни документи(пр.потврда од клуб,Удостоверение за родствени врзки).
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Intervju 23.08.15; na zadolzitelna 1 godina i 2 nedeli; na finalna 1 i pol mesec, denes smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија . Dokumenti od brat
Да не е интервјуто 23.08 2016
 
Член од
1 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
48
Да не е интервјуто 23.08 2016
da, gresno mi e gore, 2016 mi e:D[DOUBLEPOST=1509722990][/DOUBLEPOST]
Честитки!
Ако може да споделиш дали освен извод од брат ти(преведен и легализиран) како и копии од негова блгарска л.к и пасош достави и некакви други дополнителни документи(пр.потврда од клуб,Удостоверение за родствени врзки).
Честитки!
Ако може да споделиш дали освен извод од брат ти(преведен и легализиран) како и копии од негова блгарска л.к и пасош достави и некакви други дополнителни документи(пр.потврда од клуб,Удостоверение за родствени врзки).
nikakvi drugi dokumenti, samo kopija od pasos i izvodi
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Koj ke znae da mi kaze uste kolku ke dobijam bug.grazdanstvo.Eve sto mi pisuva:proverka od viceprezidenta na r.Bugarija
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
da, gresno mi e gore, 2016 mi e:D[DOUBLEPOST=1509722990][/DOUBLEPOST]

nikakvi drugi dokumenti, samo kopija od pasos i izvodi
Уште ова ме интересира.....дали однесе и извод(преведен и легализиран) на некој од родителите?
Ајде па за некое време уште еднаш да споделиш убави вести со потпишан указ!
 
Член од
1 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
48
Уште ова ме интересира.....дали однесе и извод(преведен и легализиран) на некој од родителите?
Ајде па за некое време уште еднаш да споделиш убави вести со потпишан указ!
Da, se povrzav so izvod od tatko. Sakam da znam dali nekoj znae kolku se ceka na ovoj status?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
https://m.offnews.bg/news/Politika_8/Patriotite-predlagat-spetcialna-lichna-karta-za-balgarite-v-chuzhbina_668656.html

Изгледа “патриотите” за да не даваат државјанство имаат планови да даваат специјална лична карта која најверојатно би важела само за Бугарија, Не се мисли на сегашната лична карта за постојано живеење туку сосема друга лична карта, Според мене ова би можело да се однесува на оние кои имаат добиено произход преку роднини и потврди од здружениа но неможат да добијат гражданство а такви ги има многу, и изгледа на овој начин сакаат да го решат проблемот. Планот ептен им е швргнат....Незнам колку е веродостоен проталот но да почекаме уште малку за други вести
Ајдееее уште ова го немав сретнато
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
https://m.offnews.bg/news/Politika_8/Patriotite-predlagat-spetcialna-lichna-karta-za-balgarite-v-chuzhbina_668656.html

Изгледа “патриотите” за да не даваат државјанство имаат планови да даваат специјална лична карта која најверојатно би важела само за Бугарија, Не се мисли на сегашната лична карта за постојано живеење туку сосема друга лична карта, Според мене ова би можело да се однесува на оние кои имаат добиено произход преку роднини и потврди од здружениа но неможат да добијат гражданство а такви ги има многу, и изгледа на овој начин сакаат да го решат проблемот. Планот ептен им е швргнат....Незнам колку е веродостоен проталот но да почекаме уште малку за други вести
Имаше нешто вака слично најавено Валери Симеонов летото во врска со олеснување на процедурата за сина карта, ама после лошиот одзив во јавноста еве ништо конкретно од тогаш. Па најавија нешто као за тие кои се веќе во процедура да има олеснувања за престој и работа, скоро исто како ова што го најавува Ангелов, ама изгледа пак пробен балон пуштаат да видат какви реакции ќе има. Со ова дефакто се откажуваат од тоа кое сите се надеваат дека ќе биде, а тоа е Политички договор за повторно расфрлање со пасоши. Шанса нема.
Слично за ова што го најавува веќе има во постоечкиот Закон за блгарите живеешти извн р.блгарија,
ЗЗ.png
ЗЗЗ.png

И колку за инфо, во Правилникот за дејноста на с'вета за гражданство при МП, во чл. 8 пишува дека приоритет за разгледување имаат молбите од лица со постојан престој во БГ.

8888.png

На крај ќе испадне дека ако немаш оригинален документ за да докажеш директно потекло, пак ќе можат да ти дадат државјанство под "услов" да извадиш карта за постојан престој и со неа да живееш и работиш во бг, нормално додека не го земеш државјанството, после ако сакаш можеш да живееш и во друга држава од ЕУ.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Имаше нешто вака слично најавено Валери Симеонов летото во врска со олеснување на процедурата за сина карта, ама после лошиот одзив во јавноста еве ништо конкретно од тогаш. Па најавија нешто као за тие кои се веќе во процедура да има олеснувања за престој и работа, скоро исто како ова што го најавува Ангелов, ама изгледа пак пробен балон пуштаат да видат какви реакции ќе има. Со ова дефакто се откажуваат од тоа кое сите се надеваат дека ќе биде, а тоа е Политички договор за повторно расфрлање со пасоши. Шанса нема.
Слично за ова што го најавува веќе има во постоечкиот Закон за блгарите живеешти извн р.блгарија,
Прегледај го приврзокот 179760
Прегледај го приврзокот 179761

И колку за инфо, во Правилникот за дејноста на с'вета за гражданство при МП, во чл. 8 пишува дека приоритет за разгледување имаат молбите од лица со постојан престој во БГ.

Прегледај го приврзокот 179762

На крај ќе испадне дека ако немаш оригинален документ за да докажеш директно потекло, пак ќе можат да ти дадат државјанство под "услов" да извадиш карта за постојан престој и со неа да живееш и работиш во бг, нормално додека не го земеш државјанството, после ако сакаш можеш да живееш и во друга држава од ЕУ.
Ни се еба пиперо
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
e ova e to so go velev pred nekoj den... dabc ti dava udostovarenie oti imas bg proizhod, a potoa mp te prekratvit. Od druga strana sudot velit mp ne mojt da gi prekratvit molbite ako imet dobieno potvrda od dabc za vzhodjas blgarin proizhod

rabotave e izgleda po logika ako se ojt.... lani zaharieva koga naredvi da se vratat site udostovarenija za proizhod nazad vo dabc da se izdaet novi kaj so ce pisvet vrz osnova na koj dokument ti se priznavat bg proizhodot i za to dabc ti izdavet potvrda, kaj tebe vo dokumenti imalo samo izvodi na rodeni...
samo so dokumenti od baba, dedo, majka, tatko... ? to se obicni izvodi na rodeni ili umrenici so gode da se.... kako od nimi da se vidit oti nekoj dokazvit oti imet bg proizhod?
ako niso drugo potvrdata bese ta so se cenit kako zamena za stari dodokumenti ako gi nemas

i koga dabc gi vratile tvoite dokumenti vo mp... moze da e da ne ti izdalo povtorno udostovarenie oti nemale vrz osnova na so da ti ja daet....

ne znam vlado i ne velam oti ova e tocno.... ama samo toa mi padja na um oti e taka

p.s. to ne e frlanje na jadica vo ezerono pa ce fatam ili nema da fatam ripce? so e da frlis ko so velis use 500 evra vo voda ako so pasoso vo raka se znajt plata nekade vo evropa utre ce ti bidet minimum 2000 evra use prvio mesec ce si gi zemes
Таа потврда што ја издаваат БККС или МБП каде ти пишува дека прадедо ти бил од чисто бугарско село според К"нчов, Мишев и некој други што пишувале можат да ја издадат истата и со исто наведено само во ДАБЧ без притоа да вадиш од кај нас и обратно, тоа е дуплирање на документи. Имаше забелешки за ова, но од ДАБЧ остро се спротиставија нивните удостоверенија да имаат ексклузивитет плус потврда да вадиш 30 евра. Абе ќе им секне и тој извор еден ден.[DOUBLEPOST=1509726174][/DOUBLEPOST]
Ни се еба пиперо
Така ми мириса работава
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom