Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Intervju 23.08.15; na zadolzitelna 1 godina i 2 nedeli; na finalna 1 i pol mesec, denes smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија . Dokumenti od brat
Леле ме израдува, јас сум од 01.09. И јас бев година на задолжителна, сеа сум на финална месец и пол. Наредна недела очекувам промени. Кажи ми само уште кое бројче си, да знам од прилика да се насочам? Честитки, мн среќа поздрав
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Intervju 23.08.15; na zadolzitelna 1 godina i 2 nedeli; na finalna 1 i pol mesec, denes smenet status Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија . Dokumenti od brat
Честито, а да споделиш ако може врз основа на кои документи брат ти доби државјанство.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
DE BE. LUGJE ODGOVORETE NA PRASANJATA I KAZETE KOJ BROJ STE,, NE E! TOA TAJNA STO MOZE DA, SE. ZLOUPOTREBII.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Сега ти преостанува да однесиш и Удостоверение за родствени врзки од општината во Бугарија каде што брат ти е регистриран.
Можеш да однесиш и потврда од некое здружение заедно со преведени и легализирани изводи/умреници но тоа зависи од тебе.
Од кое здружение е најдобро да извадам потврда, морам нешто да однесам да не оставам така за да бидам во игра да не ме прекратат
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Здраво, премногу постови има за читање и некаде прочитав дека не прифаќале документ од чичко со бугарски пасош или братучед.
Мене единствен документ ми е тоа, буг. пасош од чичко и прв братучед.

Дали има некакви шанси и на кој начин? Фала.
 
Член од
1 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
48
Честито, а да споделиш ако може врз основа на кои документи брат ти доби државјанство.[/QUOTE
Brat mi ima drzavjanstvo od 2012 i iskreno ni on ne se sekjava so dokjumenti odnese..na lepe oci dobil :D Inaku isto i tatko mi podnese so mene dokumenti on e na dopolnitelna staven, treba da odnese dopolnitelni dokumenti do 26.02.2018 ,so dokumentite od bato - denes smenet status isto.
[DOUBLEPOST=1509732534][/DOUBLEPOST]Intervju imavme isti den 23.08.2016
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Си се упспаа пак со 2014 год а? Гледам само на тие што беа на финална (броеви околу 2000-3500) им се сменил статус во одбиена или прифатена молба. И од нив по мое типкање броеви, рамно еден добива еден не - права лотарија. :LOL:

А оние пак што се на дополнителна во истиот опсег на броеви (2000-3500) не им мрда статусот, забетонирани се на дополнителна којзнае до кога.

Јас што сум над број 9000 да си додадам уште некоја годинка чекање ред во место.:bravobe:
И тие од 2019 и 2020 ќе добијат државјанства пред нас од 2013/14.... која иронија...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Im prativ mail na mbp i go dobiv sledniov odgovor:За жал навистина се шират многу шопекулации. Потребно ви е да го
докажете вашето бугарско потекло. Согласно чл.3 одЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ,
ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја бугарско потекло се докажува со
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от
компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
Документот од вашиот чичо не подпаѓа во овие хипотези. Нај добро би било
да го искористите чл.3, т.2 од законот и на вашиот посредник да му
кажете да ви извади удостоверение од нашата организација или вие сам да
си извадите такво удостоверение.
Со почит
МБП
Znaci se ke ide na dopolnitelna osven tie sto se po zlatna linija
јас сум по златна линија,ама сепак сум на дополнителна од февруари 2017 и сум на протоколот од 2ри октомври.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Dali nekoj ima iskustvo preku bg ambasada vo Skopje ?
Se javiv mi dadoa brojce no nesto e nevalidno.Bese sinot vo septemvri na inervju 2016.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom