Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
А во случај да ме одбијат дека преку здружение идам, дали ќе можам да идам преку прв братучед на татко ми? Мене посредникот ми рече дека е подобро преку здружение да одам, најголеми шанси така сум имал...
Во овој период даваат отказ на оние што имаат поднесено преку копија од пасош и л.к од братучеди,чичко,тетка ако пак имаш некаков стар документ од егзархија од некој од роднините(тетка,чичко,брат на баба ти и сл.) имаш можност да добиеш.
Подобро е преку здружение пошто на тој начин го докажуваш потеклото по законски начин и идеш со умреници/изводи на предок од права линија(татко,дедо,прадедо,прапрадедо).
 
D

Drexel

Гостин
Ако може за помош.
Оригиналот од стариот документ е даден на дополнителна,ама уште на четворица ни бараат дополнителни документи а имам направено нотарски заверки од оригиналот.Дали прифаќаат да се достави нотарска заверка од оригиналот направена во Бугарија.
Ако повеќе луѓе во фамилија користат еден стар документ тогаш документот ќе стои кај некого во преписка (пример ти) а сите други членови ќе поднесат молба каде наведуваат дека оригиналот е во твоја преписка и плус заверена копија од истиот докумемт[DOUBLEPOST=1507804111][/DOUBLEPOST]
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
Ајде со среќаааа!!!

Само што прочитав „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија“

Mene i na soprugata. Jas so vencanica od pradedo, taa krstenice od tatko i od bugarska egzarhija. 16xx/2014
Уфф и на тебе со среќа само убави вести да слушаме!
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Што ви реков за денеска и утре? Досега 60 промени...
Од кои 30 за жал негативни, останатите 30 мешани
И утре се продолжува со овој интензитет
И јоур фејс хејтери
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
Cestitki mrdna i 2014
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
Честитки. Дали имаше однесено оригинал стар документ во МП?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Што ви реков за денеска и утре? Досега 60 промени...
Од кои 30 за жал негативни, останатите 30 мешани
И утре се продолжува со овој интензитет
И јоур фејс хејтери
Kade se gleda kolku negativni kolku pozitivni reseni
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Честитки, ти си 27 кај вицето. Колку што избројав. Инаку имате и од 2015/6 промени
Edinstveno sto ne mrda sme nie so status PROVERKA OD VICEPREZIDENTA :mad: :tapp: :toe:
Barem da slusnevme deka nekoj dobil potpisan Ukaz posle ovoj status ke imavme nadez...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Што ви реков за денеска и утре? Досега 60 промени...
Од кои 30 за жал негативни, останатите 30 мешани
И утре се продолжува со овој интензитет
И јоур фејс хејтери
Мешаните со кои документи генерално добиле? И овие негативните.
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Dali nekoj znae uste kolku se ceka po prepiskata predstoi finalen pregled od sveta po grazdanstvo 2015 god sum
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Kade se gleda kolku negativni kolku pozitivni reseni
Ми пишат од форумот,[DOUBLEPOST=1507812619][/DOUBLEPOST]
Мешаните со кои документи генерално добиле? И овие негативните.
Не промени на дополнителни, на финална или кај вицепремиерот[DOUBLEPOST=1507812725][/DOUBLEPOST]
Dali nekoj znae uste kolku se ceka po prepiskata predstoi finalen pregled od sveta po grazdanstvo 2015 god sum
Изгледа нема ред, 2013/4/5/6 како да одат заедно, со исклучок 2016 каде промени има татко и син[DOUBLEPOST=1507812823][/DOUBLEPOST]
Edinstveno sto ne mrda sme nie so status PROVERKA OD VICEPREZIDENTA :mad: :tapp: :toe:
Barem da slusnevme deka nekoj dobil potpisan Ukaz posle ovoj status ke imavme nadez...
Последна серија на потпишани, колку што сум запознаен, имаше во јули, а август и септември тек тука по некој[DOUBLEPOST=1507812925][/DOUBLEPOST]Ја нема канди да почади со темјан[DOUBLEPOST=1507813206][/DOUBLEPOST]
Во овој период даваат отказ на оние што имаат поднесено преку копија од пасош и л.к од братучеди,чичко,тетка ако пак имаш некаков стар документ од егзархија од некој од роднините(тетка,чичко,брат на баба ти и сл.) имаш можност да добиеш.
Подобро е преку здружение пошто на тој начин го докажуваш потеклото по законски начин и идеш со умреници/изводи на предок од права линија(татко,дедо,прадедо,прапрадедо).
Целосно точно
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom