Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Јас сум од струмица во струмица има многу посредници ама двајца се нај добри другите се гола вода

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Амa тoa декa се дoбри пoсредници вaжи сaмo дo зaкaжувaње интервју.Пoсле 4 кoмисии сoстaвени oд пoвеќе членoви прaвници пoлитичaри видни луѓе oд Бугaријa ти јa чешлaaт препискaтa сo дoкументите.Кoј е тoј пoсредник штo мoже дa ги пoзнaвa и дa ти среди рaбoтa сo тие луѓе?Кoј пoсредник се знaе сo тие луѓе пa дa ти пoмoгне?
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Амa тoa декa се дoбри пoсредници вaжи сaмo дo зaкaжувaње интервју.Пoсле 4 кoмисии сoстaвени oд пoвеќе членoви прaвници пoлитичaри видни луѓе oд Бугaријa ти јa чешлaaт препискaтa сo дoкументите.Кoј е тoј пoсредник штo мoже дa ги пoзнaвa и дa ти среди рaбoтa сo тие луѓе?Кoј пoсредник се знaе сo тие луѓе пa дa ти пoмoгне?
Да управо си проблемот од кога се промени преседателот на БГ и тоа стана наш проблем бојко борисов до дека е жив ќе жали за тоа што Цецка Цачева ја стави за кандидат та му е нај голема грешка

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
070326999 eve vi broj od toj Aleksandar Pandev, deckovo e na Petar Kolev blizok zatoa samo preku nego vazat potvrdite, fazla so da ti kazam @Mikja.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
Kako go resi problemot so preziminjata? Jas sum slicen?

Извадив и умреница од прадедо роден 1914 год. исто во село со 100% блгари но имаше проблем со презимињата,едно презиме на една умреница сосема трето на друга,исто и со презимето на неговата жена на една умреница едно презиме на друга различно.
[DOUBLEPOST=1507584629][/DOUBLEPOST]Tamu bese vo arhivot ili kontaktirase na email, aj poubavo objasni da znam kako da postapam i jas? Fala

T
Тоа е иронијата во мојот случај. Во архив во Софија открив егзархиски документ за него од 1906 година, па дури и за татко му, а во Македонија не можам да го најдам за да го поврзам со документите од архивот. Единствено што имам е умреница од дедо ми, роден 1923 година, со исто родно место како и прадедо ми, и така архивскиот документ ми е неупотреблив.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
070326999 eve vi broj od toj Aleksandar Pandev, deckovo e na Petar Kolev blizok zatoa samo preku nego vazat potvrdite, fazla so da ti kazam @Mikja.
Oк.Амa јaс и ти веќе сме пoчнaле прoцедурa кaкo и 95% oд фoрумoв.Штo ни менувa нaс тoa aкo тoј лaже?Акo тoј лaже веќе ги излaжaл дa oдaт преку негo.Јaс сaмo 2 пaти сум прoчитaл нa фoрумoв некoј тукa дa бaрa пoсредник.Немa везе кoј кaкo сaкa,aкo згреши сaм ке си биде крив.
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2013
Мислења
62
Поени од реакции
74
здраво на сите, ве молам за кратка помош.

(Баба ми, на мајка ми мајката, била родена во село во Бугарија, имам извод од родени од баба ми издаден од Федеративна република Југославија од 1950год, каде пишува точен назив на селото и држава бугарија, родена 1924год. плус имам извод од умрени од баба ми издаден од РМ, во кој пишува исто така дека била родена во Р.Бугарија)

Дали овие документи се доволни за докажување на моето бугарско потекло?
п.с. мајка ми (ќерка на баба ми бугарка, нема бугарско државјанство, ниту пак имам бугарско државјанство од баба ми бидејќи живеела во Македонија).

благодарам на сите однапред, со успех на тие што чекате за пасош
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Истресовте глупости. Посредниците треба да знаат, но нема се да кажат. Не ги кривете, по муабети може да сватите дека на форумот оперираат барем 4 посредници, и со минимум 2 профила. Ама нема врска. Маркетингот е битен. Од тие што ви нудат информации јас не сум посредник, и не ме барајте да ви посредувам, јас за мене не можам да си збркам работа а не за други...

Ме интересира ваше мислење, колкав процент од информациите што ви ги кажувам испаднале точни, затоа што како ги добивам, така ги споделувам, па да проверам дали другарот/ката, дали ми дава точни податоци од општ аспект
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
jas ednas objasnuvav za toa so razlicni preziminja ama tuka nekoi se pravea deka povekje znaat pa tie i sega neka kazat
 

dsa

Член од
5 јуни 2010
Мислења
14
Поени од реакции
5
Inace za vasa informacija nekoi na koi prepiskata im e obrazuvanja vo sredina na fevruar 2017g. sega se so status izdavenje na ukaz od viceprezident.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Kako go resi problemot so preziminjata? Jas sum slicen?

[DOUBLEPOST=1507584629][/DOUBLEPOST]Tamu bese vo arhivot ili kontaktirase na email, aj poubavo objasni da znam kako da postapam i jas? Fala

T
Не го решив пошто е многу комплицирано.И да се обидеш да го решиш проблемот со изјава од сведоци никој не ти гарантира дека ќе ја признаат од ДАБЧ/Министерството.
 
D

Drexel

Гостин
здраво на сите, ве молам за одговор или насоки околу вадење на бг пасош, т.е дали би имал некаква шанса со документите кои ги имам или тешко?

(Баба ми, на мајка ми мајката, била родена во село во Бугарија, имам извод од родени од баба ми издаден од Федеративна република Југославија од 1950год, каде пишува точен назив на селото и држава бугарија, родена 1924год. плус имам извод од умрени од баба ми издаден од РМ, во кој пишува исто така дека била родена во Р.Бугарија)

Дали овие документи се доволни за докажување на моето бугарско потекло?
п.с. мајка ми (ќерка на баба ми бугарка, нема бугарско државјанство, ниту пак имам бугарско државјанство од баба ми бидејќи живеела во Македонија).

благодарам на сите однапред, со успех на тие што чекате за пасош
Нај искрено неможе никој убаво да ти одговори на ова прашање освен некој адвокат во Бугарија тука само споделуваме искуства, Пред некоја недела имаше член што беше одбиен со документ бугарски извод за родени на баба му родена во Софија но во изводот во народност пишуваше “Југословен” така да и со македонски документи без разлика што е родена во бугарија би можело така да се третира, Ипак неможам да дадам солидно мислење во овој случај.

Истресовте глупости. Посредниците треба да знаат, но нема се да кажат. Не ги кривете, по муабети може да сватите дека на форумот оперираат барем 4 посредници, и со минимум 2 профила. Ама нема врска. Маркетингот е битен. Од тие што ви нудат информации јас не сум посредник, и не ме барајте да ви посредувам, јас за мене не можам да си збркам работа а не за други...

Ме интересира ваше мислење, колкав процент од информациите што ви ги кажувам испаднале точни, затоа што како ги добивам, така ги споделувам, па да проверам дали другарот/ката, дали ми дава точни податоци од општ аспект
Од општ аспект кај тебе е коректно тука не се жалам и баш ме изненади, ако дознаеш кога е следна рунда на промени пиши :D
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
62
Поени од реакции
74
Нај искрено неможе никој убаво да ти одговори на ова прашање освен некој адвокат во Бугарија тука само споделуваме искуства, Пред некоја недела имаше член што беше одбиен со документ бугарски извод за родени на баба му родена во Софија но во изводот во народност пишуваше “Југословен” така да и со македонски документи без разлика што е родена во бугарија би можело така да се третира, Ипак неможам да дадам солидно мислење во овој случај.


фала многу за одговорот.
сега гледав кај изводот од баба ми, пишува во државјанство: -НР Бугарија, а во народност: бугарска.

ајде ако има други со слично искуство нека споделат, да знам дали да се нафаќам, пошто како ве читам на форумов низ голготи поминувате со години.
 
D

Drexel

Гостин
Ако пишува тоа тогаш мислам дека имаш на што солидно да стоиш! но чекај и за друго мислење
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ај да споделам и јас инфо од Софија,
Пред 1 недела мој пријател беше на интевју, плус е во контакт со негови познати пријатели кои биле скоро и со посредници исто.
Неколку души биле буквално избркани од интервју периодов. Ги прашувале за познати бугарски личности, историја, географија овие трупови и службениците кои ги интервјуирале им рекле НАДВОР!!
На интервју некои биле задржани цели 30 мин. испрашување све и тие што интервјуирале биле доста арогантни, со предупредувања као еднаш ќе те прашам не ме препрашувај, точка итн.
И све си е тоа во ред, убаво им направиле. Абе имаш 1 година време до интервју, една страница не сакаат да прочитаат, кој дебилизам.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Ај да споделам и јас инфо од Софија,
Пред 1 недела мој пријател беше на интевју, плус е во контакт со негови познати пријатели кои биле скоро и со посредници исто.
Неколку души биле буквално избркани од интервју периодов. Ги прашувале за познати бугарски личности, историја, географија овие трупови и службениците кои ги интервјуирале им рекле НАДВОР!!
На интервју некои биле задржани цели 30 мин. испрашување све и тие што интервјуирале биле доста арогантни, со предупредувања као еднаш ќе те прашам не ме препрашувај, точка итн.
И све си е тоа во ред, убаво им направиле. Абе имаш 1 година време до интервју, една страница не сакаат да прочитаат, кој дебилизам.
Problem pravat moldavci albanci i sl so nemaat pojma bugarski kako telinja se tamu , inace prasanjata se ucat za 1 sat toa e problemot idat nekoj ne ni procitale n niso i ke kazat tesko bese eve jas zaradi takvi indijanci mesto da vlezam na intervju vo 11 vlegov u 1 i za 10 min zavrsiv se
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom