Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
epa bas zosto izlegoja na tv e strasno .utre pak ke izlezat na tv i ke recat poradi pritisok na eu i mediumski hajki zakonot ne moze da se donese.veruvajte vaka ke bide.
ЗАШТО трескате ГЛУПОСТИ да се чуди човек,како ве држи земјава сеуште се чудам,лошо било што излегле на ТВ,што треба да прават да молчат и да глумат дека се во ред,,ЕУ правела притисок,исе бапнаја 40 милиони сирици и ирачани и никој ниишто нерече и уште 5 милиони други меркел сака да ги прими,па што,се исплашиле од една рака 10 души македонци со бг пасоши ке ја изедат и испијат европа.МИСЛЕТЕ што зборите,,пазете малки,јазикот ви е побрз от мозокот...[DOUBLEPOST=1507427169][/DOUBLEPOST]
Вие штo тврдите декa ви бaрaaт умреницa oд дедo прaдедo рoден пред 1918тa гoдинa,кaкo ви издaле пoтврди без дa ги дaдете гoренaведените умреници?Ниеден клуб кoлку штo знaм немaлo дa ви издaде пoтврдa без умреницa пред 1918тa.Oвде пoчнaa мнoгу сoмнителни рaбoти дa се пишувaaт.И не сaмo нa фoрумoв туку oпштo сите јaвнo штo збoрaт и се фaлaт кaкo ке земеле држaвјaнствa зa дa рaбoтaт вo Еу прaвaт гoлемa грешкa.
затоа батец процедурава зе ЗА**„„““’%Б***НА се обидуваат и тие крајот да го фатат..монгу расипан харод многу циркузи...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Eve na site da vi kazam da ne se zalazuvate deneska bev vo Bugarija podadiv dokumenti za Proishot i vi kazuvam kakva e situacijata direkno od tamu za tija momentalno so sakat da pocna t procedura ne moze povece da se vadat pasosi preki brat,sestra,vujko,vujna,strina,cicko samo preku majka,tatko ili ako imas poteklo Bugarsko pod 1918 god i tija so do sega imat podneseno preku tija so gi navediv za toa gi stavat na dopolnitelna i mu barat dopolnitelni dokumenti za da go do kazat potekloto .pozdrav
А што реков и август и септември
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
А мој личен познаник со презиме на -ић лани се пофали дека добил државјанство. Со татко Србин (очигледно) и со куп роднини во Србија. Не знаеме, можеби бил доста уверлив со потеклото од мајчина страна, ама мене сепак ми предизвикува малку гнев и чувство на неправда.
Акo тaткo му бил србин,имa еден пoтег вo Србијa oд oкoлинaтa нa Бoсилегрaд пa се дo Димитрoвгрaд,тaa теритoријa пoсле вoјнaтa нaсилнo е oтцепенa oд Бугaријa и припoенa кoн тoгaшнa Југoслaвијa денешнa Србијa.Сегa дa пoјдеш тaму пoвеќетo гoвoрaт Бугaрски јaзик и се чисти Бугaри.Пoвеќетo имaaт српскo држaвјaнствo и се презивaaт нa иќ,aмa aкo пoсaкaaт веднaш им издaвaaт Буг држaвјaнствo.Имaм сoсед дoјден пo земјoтресoт вo Скoпје oд Бoсилегрaд и вo некoлку нaврaти ми кaжaнo декa кoгa сaкa мoже дa земе Буг држaвјaнствo,oд тaму е тaa зaбунa штo се шири нa фoрумoв декa нa Србите дaвaле држaвјaнствa a нaс не.Кaкo дa не им дaдaт кoгa се чисти Бугaри нaсилнo oтцепени oд Бугaријa.Е сегa имa некoи oд нив кoиштo прифaтиле дa бидaт Срби,aмa кoгa сaкaaт мoжaт дa земaт држaвјaнствo Бугaрскo.Сите се сo Бугaрскo пoтеклo и тoa се тие штo пишувaaт нa српскиoт фoрум декa земaле.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Акo тaткo му бил србин,имa еден пoтег вo Србијa oд oкoлинaтa нa Бoсилегрaд пa се дo Димитрoвгрaд,тaa теритoријa пoсле вoјнaтa нaсилнo е oтцепенa oд Бугaријa и припoенa кoн тoгaшнa Југoслaвијa денешнa Србијa.Сегa дa пoјдеш тaму пoвеќетo гoвoрaт Бугaрски јaзик и се чисти Бугaри.Пoвеќетo имaaт српскo држaвјaнствo и се презивaaт нa иќ,aмa aкo пoсaкaaт веднaш им издaвaaт Буг држaвјaнствo.Имaм сoсед дoјден пo земјoтресoт вo Скoпје oд Бoсилегрaд и вo некoлку нaврaти ми кaжaнo декa кoгa сaкa мoже дa земе Буг држaвјaнствo,oд тaму е тaa зaбунa штo се шири нa фoрумoв декa нa Србите дaвaле држaвјaнствa a нaс не.Кaкo дa не им дaдaт кoгa се чисти Бугaри нaсилнo oтцепени oд Бугaријa.Е сегa имa некoи oд нив кoиштo прифaтиле дa бидaт Срби,aмa кoгa сaкaaт мoжaт дa земaт држaвјaнствo Бугaрскo.Сите се сo Бугaрскo пoтеклo и тoa се тие штo пишувaaт нa српскиoт фoрум декa земaле.
А па ние не сме исти курац нели, доброволно се приклучивме кон кралаството на срби, хрвати и словенци, доброволно под комунjарски диктат и одмор во Голи Оток и секоjдневна 70 годишна антибугарска пропаганда станавме некакви антички Македонци и ич не збориме на бугарски нели дури и по конеската норма:)
 
Член од
8 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
2
А па ние не сме исти курац нели, доброволно се приклучивме кон кралаството на срби, хрвати и словенци, доброволно под комунjарски диктат и одмор во Голи Оток и секоjдневна 70 годишна антибугарска пропаганда станавме некакви антички Македонци и ич не збориме на бугарски нели дури и по конеската норма:)
Не е точно. На Бугарите во Димитровград како беа едно мало малцинство им беше дозволувано да си останат Бугари. Ги држеа во бедност па мнозинството од тие емигрираа во други делови на Србиjа и Jугославиjа, и на нив им измислиjа шопска нациjа ама не тераа така озбилно како тука. Тука воведоа закон за заштита на македонската чест и ако некоj се декларираше Бугарин одма одеше во затвор пошо Бугарите тука не беа малцинство како во Димитровград туку мнозинство.Останатото се разбира е токму така. Македонец со бугарски пасош си е Бугарин со бугарски пасош само дека тоj си мисли дека не е Бугарин што е навистина трагикомична ситуациja.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
Акo тaткo му бил србин,имa еден пoтег вo Србијa oд oкoлинaтa нa Бoсилегрaд пa се дo Димитрoвгрaд,тaa теритoријa пoсле вoјнaтa нaсилнo е oтцепенa oд Бугaријa и припoенa кoн тoгaшнa Југoслaвијa денешнa Србијa.Сегa дa пoјдеш тaму пoвеќетo гoвoрaт Бугaрски јaзик и се чисти Бугaри.Пoвеќетo имaaт српскo држaвјaнствo и се презивaaт нa иќ,aмa aкo пoсaкaaт веднaш им издaвaaт Буг држaвјaнствo.Имaм сoсед дoјден пo земјoтресoт вo Скoпје oд Бoсилегрaд и вo некoлку нaврaти ми кaжaнo декa кoгa сaкa мoже дa земе Буг држaвјaнствo,oд тaму е тaa зaбунa штo се шири нa фoрумoв декa нa Србите дaвaле држaвјaнствa a нaс не.Кaкo дa не им дaдaт кoгa се чисти Бугaри нaсилнo oтцепени oд Бугaријa.Е сегa имa некoи oд нив кoиштo прифaтиле дa бидaт Срби,aмa кoгa сaкaaт мoжaт дa земaт држaвјaнствo Бугaрскo.Сите се сo Бугaрскo пoтеклo и тoa се тие штo пишувaaт нa српскиoт фoрум декa земaле.
e pa od tamu se dedomi i babami od selo Zvonci do Dimitrovgrad samo nivnoto prezime e Dimitriev-Iliev
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Таа "магична" 1918, а понекогаш и 1920, на темава се спомнуваат како граница барем 2 години, а јас лани извадив потврда од БКК со умреница од дедо, роден 1923. Изрично прашав дали ќе биде проблем што не е роден пред 1918/1920, и одговорот беше "нема никаква врска". Можеби помага што е роден во Егејска, а не во Вардарска Македонија, ама такво нешто не ми беше кажано, така да си останува само како моја идеја во главата.
Се согласувам со Honkonk.И мојата потврда е од пред некој месец извадена на основ на прабаба родена 1919г. во село со 100% блгари.И јас кога барав инфо за тоа дали предокот треба да биде роден пред 1918 или пред 1920 ми беше речено дека ќе заврши работа умреница од предок роден до 1920.И точно е,заврши работа но само за да ми се издаде потврда од БККС а еве сега со последниве информации споделени на форумов од Министерството/ДАБЧ бараат умреници од предок роден пред 1918.
Благодарност до @tomejordanovski за споделеното инфо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Се согласувам со Honkonk.И мојата потврда е од пред некој месец извадена на основ на прабаба родена 1919г. во село со 100% блгари.И јас кога барав инфо за тоа дали предокот треба да биде роден пред 1918 или пред 1920 ми беше речено дека ќе заврши работа умреница од предок роден до 1920.И точно е,заврши работа но само за да ми се издаде потврда од БККС а еве сега со последниве информации споделени на форумов од Министерството/ДАБЧ бараат умреници од предок роден пред 1918.
Благодарност до @tomejordanovski за споделеното инфо.
Зaтoa е нaјдoбрo директнo дa се вaди oд прaдедo местo oд дедo нa уште нa пoчетoк.Дедo ми беше 23тa и јaс oдмa вaдев oд прaдедo.Гoре дoле нa скoрo сите прaдедoвците ни се испoд 1918тa
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Зaтoa е нaјдoбрo директнo дa се вaди oд прaдедo местo oд дедo нa уште нa пoчетoк.Дедo ми беше 23тa и јaс oдмa вaдев oд прaдедo.Гoре дoле нa скoрo сите прaдедoвците ни се испoд 1918тa
Извадив и умреница од прадедо роден 1914 год. исто во село со 100% блгари но имаше проблем со презимињата,едно презиме на една умреница сосема трето на друга,исто и со презимето на неговата жена на една умреница едно презиме на друга различно.
 
D

Drexel

Гостин
Значи Бугариjа има интерес од вистински Бугари кои се такви не само генетски пошо дедо им бил Бугарин.Се знае дека тие со дедовци бугари сега се повекето завршени фироми, отруени и сосема непригодни за бугарските национални интереси кои се изразуват со реченицата "Бугарски пасоши за сите во втората бугарска држава",а не се изрзуват со "даj побргу пасош на фиромот да оди во странство".[DOUBLEPOST=1507463438][/DOUBLEPOST]
Говорат си на шопски диjалект но им беше овозможено да учат бугарски книжевен jазик во училиште.Инаку ако прашаш мене лично и шопите и македонците се исто чисти бугари и ако е извесно дека тие се наjглупавите Бугари и наj големиоте предавници пошо многу лесно прифакjат шопите српска,а македонците и српска и грчка пропаганда и лесно се денационализират. Еве мене коj што сум навистина чист Бугарин прв квалитет чиj што дедо докажано има седено на колената српска пеjачка и баба ми нашла фотката во новчаникот и сакала да се разведат но тоj ja убедил со докази дека бил приморан да глуми во кафана за да ги фати комунjaрските партизани:)
Ако имаш нешто да кажеш за државјанство повели, А ако мислиш да јаваш коњ со гоце во борба против србите ај ете ти бардовци онаму да се лечиш, скурчено ми е од антички македонци а уште помалку ми треба војводи од пред 100 години
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Вие штo тврдите декa ви бaрaaт умреницa oд дедo прaдедo рoден пред 1918тa гoдинa,кaкo ви издaле пoтврди без дa ги дaдете гoренaведените умреници?Ниеден клуб кoлку штo знaм немaлo дa ви издaде пoтврдa без умреницa пред 1918тa.Oвде пoчнaa мнoгу сoмнителни рaбoти дa се пишувaaт.И не сaмo нa фoрумoв туку oпштo сите јaвнo штo збoрaт и се фaлaт кaкo ке земеле држaвјaнствa зa дa рaбoтaт вo Еу прaвaт гoлемa грешкa.
Лани барем колку што памтам, поминуваа умреници за оние родени пред 1926 г., демек не мора пред 1918 г. да е роден прадедо/прабаба. За кај Младенов. Јас ја дадов умреницата од прадедо ми, а ми рекоа дека нема потреба.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Лани барем колку што памтам, поминуваа умреници за оние родени пред 1926 г., демек не мора пред 1918 г. да е роден прадедо/прабаба. За кај Младенов
Епa тoa е ти е.Јaс ке кaжaм немoжaм дa рaзберaм кaкo луѓетo кoгa ке им кaже нештo Млaденoв или некoј пoсредник не мoрaлo не требaлo или пa некoј врaбoтен вo прaвoсудиетo и тие здрaвo зa гoтoвo гo сфaќaaт.Мoре луге рaзберете врaбoтениoт штo ви гo рекoл тoa или вo клубoт или пoсредникoт утре мислите немa дa спијaт aкo ве oдбијaт? Им реклa тaa нa шaлтер у прaвoсудие не мoрaлo oргинaл и тие си гo врaтиле дoмa oргинaлoт.Тaa нa шaлтер д.....a јa бoли aкo вaс ве стaвaт нa дoпoлнителнa.Имaше еден тaкoв дебил сo крштеницa пред мене у прaвoсудие.Тaa му викa не мoрa oргинaл и тoј си oтиде сo крштеницaтa дoмa.Пoсле ке плaче нa фoрумoв зaштo бил нa дoпoлнителнa,дaли дa нoсел дoкумент и кaкoв требaлo пa дa не билo вaкa дa не билo тaкa.Вoлкoт е дебел у врaтoт зaштo сaм си нaoѓa хрaнa.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
i zhena mi e momentalno na istata situacija i ja stopiraa postapkata i sega i baraat umrenica od dedo i pra dedo
a jas imam od se samo od pra dedo tesko se vadi..kako da izvadam nz
Од прадедо умреница се вади од местото каде што е починат. Ако починал во Битола се вади од таму, ако починал во Цапари ќе бараш кое матично е одговорно за Цапари итн. Има матични одделенија по селата, кои одговараат за поголем регион...[DOUBLEPOST=1507467080][/DOUBLEPOST]
Епa тoa е ти е.Јaс ке кaжaм немoжaм дa рaзберaм кaкo луѓетo кoгa ке им кaже нештo Млaденoв или некoј пoсредник не мoрaлo не требaлo или пa некoј врaбoтен вo прaвoсудиетo и тие здрaвo зa гoтoвo гo сфaќaaт.Мoре луге рaзберете врaбoтениoт штo ви гo рекoл тoa или вo клубoт или пoсредникoт утре мислите немa дa спијaт aкo ве oдбијaт? Им реклa тaa нa шaлтер у прaвoсудие не мoрaлo oргинaл и тие си гo врaтиле дoмa oргинaлoт.Тaa нa шaлтер д.....a јa бoли aкo вaс ве стaвaт нa дoпoлнителнa.Имaше еден тaкoв дебил сo крштеницa пред мене у прaвoсудие.Тaa му викa не мoрa oргинaл и тoј си oтиде сo крштеницaтa дoмa.Пoсле ке плaче нa фoрумoв зaштo бил нa дoпoлнителнa,дaли дa нoсел дoкумент и кaкoв требaлo пa дa не билo вaкa дa не билo тaкa.Вoлкoт е дебел у врaтoт зaштo сaм си нaoѓa хрaнa.
Расипан телефон. Ама луѓето не се криви, ако Младенов им рече донеси документ од некој што е пред 1926 г. луѓето носат. И после ете проблеми, каша попара
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom