Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин
Лошо лошо 12**/2014 чекам од 2013 октомври месец. Поднесов без документи ме вратоа на дополнителна па однесов дополнителни три докименти. Бугарски пасош од вујко потврда од Лазар Младенов и Воена Книшка од ЈНА од дедо каде што е запишано дека служел бугарска војска 16 месеци ама националност Македонец. Од финала до сега поминаа 17 месеци. Зборев со посредникот ми кажува се било до ксметот. Имало 7 комисии зависи каде ќе си паднел. Некои помонувале така а некои и со документи од брат сестра биле одбивани. Најсигурен документ е од мајка татко баба дедо каде што пишува дека е Бугар. :facepalm: 5 години надеж и :place: се у ку..ц
Lele zalno.... Od vujko vo momentov ne pominuv, no mislam deka e greska sto si podnel kniska od dedo kade pisuva makedonic,,,, toa ti ja "ponistuva" i na Malednov potvrdata. Poarno da ne si podnel
 
D

Drexel

Гостин
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин
Лошо лошо 12**/2014 чекам од 2013 октомври месец. Поднесов без документи ме вратоа на дополнителна па однесов дополнителни три докименти. Бугарски пасош од вујко потврда од Лазар Младенов и Воена Книшка од ЈНА од дедо каде што е запишано дека служел бугарска војска 16 месеци ама националност Македонец. Од финала до сега поминаа 17 месеци. Зборев со посредникот ми кажува се било до ксметот. Имало 7 комисии зависи каде ќе си паднел. Некои помонувале така а некои и со документи од брат сестра биле одбивани. Најсигурен документ е од мајка татко баба дедо каде што пишува дека е Бугар. :facepalm: 5 години надеж и :place: се у ку..ц
Пасош од вујко, Книшка од ЈНА неможат али Потврда од здружение повторно и повторно се покажува дека е чиста среќа дали ќе пројдеш само со потврда[DOUBLEPOST=1507278806][/DOUBLEPOST]
Lele zalno.... Od vujko vo momentov ne pominuv, no mislam deka e greska sto si podnel kniska od dedo kade pisuva makedonic,,,, toa ti ja "ponistuva" i na Malednov potvrdata. Poarno da ne si podnel
Тука си во право мислам
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Па ја однесов кај Лазар он вика само со книшкава ке добиеш поверодостојна е од потврдата. Како и да е живот иде даље. Не ми е криво за парите што ги дадов криво ми е што чекав толку време
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Па ја однесов кај Лазар он вика само со книшкава ке добиеш поверодостојна е од потврдата. Како и да е живот иде даље. Не ми е криво за парите што ги дадов криво ми е што чекав толку време
E toa e problemot, ja menuvaat igrata celo vreme. Koga si apliciral bilo opk, vo meguvreme go smenile pravilata, site nie so isto se soocuvame.
Drugar pak da apliciras, samo so potvrda
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин
Лошо лошо 12**/2014 чекам од 2013 октомври месец. Поднесов без документи ме вратоа на дополнителна па однесов дополнителни три докименти. Бугарски пасош од вујко потврда од Лазар Младенов и Воена Книшка од ЈНА од дедо каде што е запишано дека служел бугарска војска 16 месеци ама националност Македонец. Од финала до сега поминаа 17 месеци. Зборев со посредникот ми кажува се било до ксметот. Имало 7 комисии зависи каде ќе си паднел. Некои помонувале така а некои и со документи од брат сестра биле одбивани. Најсигурен документ е од мајка татко баба дедо каде што пишува дека е Бугар. :facepalm: 5 години надеж и :place: се у ку..ц
Navistina steta za tebe,jas sum samo so kniska od JNA ista kako tvojata i nisto drugo osven izvodi povrzani kako sto treba.
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Kakvi dokumenti I dokazi imas podneseno?
Kniska od JNA kade pisuva deka dedomi sluzel bugarski vojnik,no da vi kazam deka imam mnogu prestoj i sorabotka so golem del bugarski firmi. I na intervjuto imam isto taka bugarski zboruvano ako vie od vaznost ovaa informacija i kazano deka imam golema sorabotka so odredeni vlijatelni firmi i odredena suma na pari ostaveno vo R.BUGARIJA[DOUBLEPOST=1507280482][/DOUBLEPOST]
Dali na tvojata kniska od JNA pisi nacionalnost makedonec kako kaj nego?
Da. Nacionalnost Makedonec
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Kniska od JNA kade pisuva deka dedomi sluzel bugarski vojnik,no da vi kazam deka imam mnogu prestoj i sorabotka so golem del bugarski firmi. I na intervjuto imam isto taka bugarski zboruvano ako vie od vaznost ovaa informacija i kazano deka imam golema sorabotka so odredeni vlijatelni firmi i odredena suma na pari ostaveno vo R.BUGARIJA[DOUBLEPOST=1507280482][/DOUBLEPOST]
Da. Nacionalnost Makedonec
Аа бре другар зошто си ја предложил таа книшка ова ти е нај голема грешка

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
E toa e problemot, ja menuvaat igrata celo vreme. Koga si apliciral bilo opk, vo meguvreme go smenile pravilata, site nie so isto se soocuvame.
Drugar pak da apliciras, samo so potvrda
Имав дома стара бугарска личн карта од прадедо националност бугар пишува.Од тие зелените старите. Фотокопијата ја имам ама оригиналот неможам да го најдам. Има ли накаква опција да побарам од некоја институција во бугарија да ми издаде дупликат документ пд таа лична карта?
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Аа бре другар зошто си ја предложил таа книшка ова ти е нај голема грешка

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Za sto mi naj golema greska koga veke imam pozitiven odgovor i cekam ukaz od viceprezidentot?[DOUBLEPOST=1507283477][/DOUBLEPOST]
Dali tvoeto brojche go imase vo protokolot koj izleze pred nekolku dena, deka treba da dostavis dopolnitelni dokumenti?
Ne,go nemase.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zakonot sto se ceka nekako mi e cuden bidejki ovoj zakon ne ti bil od vmro tuku e predlog na volja obace ke bide trudno[DOUBLEPOST=1507233050][/DOUBLEPOST]http://defakto.bg/2017/07/31/и-волја-се-упражнјава-за-б'лгарското-гр/
Тогаш за кои и какви промени има во предвид Симеонов во текстот подоле ако не за оној проекто-закон којшто е внесен од Волја?Оваа негова изјава е од 29 Август.

"В моја кабинет ште има разширено с'вештание по отношение на една работа, којато изв'ршваме втори месец без много шум-промените в Закона за б'лгарското гражданство и Закона за трудовата миграција и трудовата мобилност", посочи тој. По негови думи чрез промените се цели да се облекчи режим'т за получаване на синја карта и уд'лжаването на срока, в којто важи, както и ускорјаване на процедурата за получаване на б'лгарско гражданство.

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/valeri-simeonov-donese-v-bylgariia-cenna-relikva-2045003
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom