Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Jas iskreno ne sum tolku vlezena vo ovaa problematika kako nekoi na forumov, gi pratam pisuvanjata ovde koga imam vreme: Zatoa ako e ova nekade prethodno odgovoreno, Ve molam ne mi zamerajte... Me interesira Vase mislenje dali od intervijuto zavisi najmnogu finalniot ishod t.e. dobivanje na pasosot ili toj e samo sluzbenik koj ponataka go predava predmetot na razgleduvanje; Nekade vidov pogore deka megju drugoto vazno bilo na intervijuto da zboris na Bugarski jazik; Jas (bev na interviju na 17.05.2017) go prasav sluzbenikot od kade e i toj mi kaza deka e od nekoe mesto nakaj Rumunska granica, znaci ne zbori so Sofijski akcent. I togas mu rekov: Ete jas ne zboram so nekoj Bugarski akcent, sum ja imala taa "srekja" ili "nesrekja" da se rodam vo Skopje i da govoram so toj jazik ama nie sme site Bugari so razlicen akcent. Toj mi odgovori deka sum potpolno vo pravo i deka nikogas prethodno ne razmisluval na ovoj nacin. Inaku jas odam preku prva Bratucetka, imam mnogu rodnini vo Bugarija (pola familija na dedo mi, sestra na dedo mi i site nejzini potomci); dedo mi bil Bugarski vojnik (poteknuvaat od Botolsko) ama ne mozam nikakov dokument da najdam; Znaci kako stojat momentalno rabotite sansite mi se mali; Dali potvrda od nekoe Bugarsko zdruzenie moze da pomogne, ili?!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/reports/ID/7037
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
27/09/2017 п'рво гласуване

Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за гражданската регистрација № 754-01-48, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 26.07.2017г.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Ovoj status mie poveke od 5 meseci koj e sledniot status ako moze pomos malce od 09 dekemvri 2016 sum fala[DOUBLEPOST=1506668248][/DOUBLEPOST]Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Ovoj status mie poveke od 5 meseci koj e sledniot status ako moze pomos malce od 09 dekemvri 2016 sum fala
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.059
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/reports/ID/7037
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
27/09/2017 п'рво гласуване

Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за гражданската регистрација № 754-01-48, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 26.07.2017г.
Oвa не е кoнкретнo зa нaшите прoцедури тaкa?Имa ли инфoрмaцијa кoгa е нa ред тoј сo брoј 754-01-49?Или уште не е зaкaжaн?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Ovoj status mie poveke od 5 meseci koj e sledniot status ako moze pomos malce od 09 dekemvri 2016 sum fala[DOUBLEPOST=1506668248][/DOUBLEPOST]Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Ovoj status mie poveke od 5 meseci koj e sledniot status ako moze pomos malce od 09 dekemvri 2016 sum fala
На српсикте форуми има информација дека во ДАБЧ се стигнати со издавање на происходи до 15.12.2016,значи би требало да ти е потпишан.
Јависе во ДАБЧ (ако успееш да ги добиеш)да прашаш или напиши им на мејл(но кога ке добиеш така одговор незнам).
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Oвa не е кoнкретнo зa нaшите прoцедури тaкa?Имa ли инфoрмaцијa кoгa е нa ред тoј сo брoј 754-01-49?Или уште не е зaкaжaн?
Da mikja ne e za nas. nekoj prasvase dali imet nesto za ova pa go postirav.
naseto bi trebalo naskoro, pretpostavuvam...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Знaчи немa инфoрмaцијa дaли и зa кoгa е зaкaжaнo?
Не е битна оваа комисија толку, колку што е Правната.
На линкот стојат месеците каде што заседава комисијата, и за секој месец одделно има распоред што ќе се расправа на односниот датум.

Правната има многу повеќе работа него ли оваа за чужбина бидејќи за чужбина може веднаш да заседава, немаат многу работа, за разлика од погорните. А, и само два закона имаат за разглед, од кој што првиот веќе го разгледаа.

1.PNG
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/reports/ID/7037
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
27/09/2017 п'рво гласуване

Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за гражданската регистрација № 754-01-48, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 26.07.2017г.
Masha daj objasni ti se razbiras ubavo vo rabotava okolu zakonot
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Masha daj objasni ti se razbiras ubavo vo rabotava okolu zakonot
citam pa se razbiram....:)
pisit deka baret promeni od sega da se pishit i tatkovo ime kako treto ime vo imeto na deteto rodeno vo stranstvo od blgarski grazdani oti taka e po blgarski - primer Marija KLIMEva (tatkovo ime) Stefanovska
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.059
[DOUBLEPOST=1506670734][/DOUBLEPOST]
citam pa se razbiram....
pisit deka baret promeni od sega da se pishit i tatkovo ime kako treto ime vo imeto na deteto rodeno vo stranstvo od blgarski grazdani oti taka e po blgarski - primer marija KLIMEva (tatkovo ime) Stefanovska
Тaкa билo и пoрaнo.Вo венчaницaтa oд егзaрхијa oд дедo ми и бaбa ми презимињaтa не и се исти кaкo вo умрениците.Тaму имaaт презимињa кaкo oвде ти штo си пишaлa пo иметo нa нивните тaткoвци.Пример бaбa ми е вo умреницa е Атaнaсoвскa a вo егзaрхијa Пaвлoвa зaштo тaткo и Пaвле се викaл.[DOUBLEPOST=1506671115][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1506670734][/DOUBLEPOST]
Тaкa билo и пoрaнo.Вo венчaницaтa oд егзaрхијa oд дедo ми и бaбa ми презимињaтa не и се исти кaкo вo умрениците.Тaму имaaт презимињa кaкo oвде ти штo си пишaлa пo иметo нa нивните тaткoвци.Пример бaбa ми е вo умреницa е Атaнaсoвскa a вo егзaрхијa Пaвлoвa зaштo тaткo и Пaвле се викaл.
И зa сите штo имaте истa ситуaцијa сo рaзлични презимињa немoрa двaјцa сведoци нoтaри и слични глупoсти испрaвки зaштo вo умреницaтa пишувa декa тaткo и Пaвле се викaл и тoa е дoкaз зa тoa декa Пaвлoвa и Атaнaсoвскa е истaтa личнoст.Oвa ми гo кaжa и Млaденoв,и пoсредникoт и вo прaвoсудие чoвек.И вo дaбч сaмите тие кoгa ми гo издaле прoизхoдoт oд Атaнaсoвскa јa пишaле Атaнaсoвa.Знaчи три презимињa се пoјaвувaaт и немa прoблем.Истo и вo прoизхoдoт нa другaр ми oд Злaтaнoвски е пишaнo Злaтaнoв,ги крaтaт тие СКИ и СКА.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Се додека бугарите во Мк молчат и не си ги бараат правата што им следуваат, не верувам дека ќе има некои промени. Тоа што не можеш да најдеш уништен документ од прадедо бугарин не треба да биде пречка за државјанство.Кај се организаациите да реагираат ?!
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Се додека бугарите во Мк молчат и не си ги бараат правата што им следуваат, не верувам дека ќе има некои промени. Тоа што не можеш да најдеш уништен документ од прадедо бугарин не треба да биде пречка за државјанство.Кај се организаациите да реагираат ?!
Ha!, a kaj se organizaciite da reagiraat na volku luge so stari dokumnti na dopolnitelna????
Pa lugeto so voeni kniski, pa vrakani se nazad na dopolnitelna, a nie sakame so potvrdi da pustaat!?!?!
Eve neka e i politicka volja, pa nikako da ja razberam "bugarskata politicka volja": ke davaat drzavjanstav ili ne????
Pa Ungarija samo na baza na "mesto na raganje na baba i" - selo vo denesna Hrvatska koe NEKOGAS bilo del os ungarstvo carstvo, dade drzavjansto na moja prijatelka. I toa nikakvi potvrdi ne badese nisto, samo izvodi da se povrze. Samite tie si gledaat dali toa selo bilo ili ne del od ungarsko carstvo.
Nasive organizacii za da zemaat pari i so avtobusi da nosat luge vo sofija moze, a za poveke od toa nemoze. So isklucok na nekoja aktivnost na Lazar.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom