Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
jas znam,kaj mene bese istiot slucaj se bese izmesano[DOUBLEPOST=1504518235][/DOUBLEPOST]
i toa ne se pravi kaj notar tuku se se sreduva vo maticnoto so potvrda so koja tie potvrduvaat spored nekoj zakon ili clen deka stanuva zbor za istoto lice
TOA MOZE U SKOPJE DA SE ZAVRSI ILI TAMU OD KAJ SO MU E UMRENICATA
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
9
Здраво дечки. Имам едно прашање, бев на интервју на 13 септември 2016 во Софија, и сеуште сум на задолжителна проверка. Дали некој знае за законот кој гласи дека после една година од интервјуто мора да ти се промени статусот. Читав негде, но дали некој знае од вас?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво дечки. Имам едно прашање, бев на интервју на 13 септември 2016 во Софија, и сеуште сум на задолжителна проверка. Дали некој знае за законот кој гласи дека после една година од интервјуто мора да ти се промени статусот. Читав негде, но дали некој знае од вас?
На хартија мора, во пракса се чека 10 месеци од поминато интервју до финална проверка. Целата процедура од интервју до пасош е некаде над 2 години. Ова е реалноста. Досега чекам година и 6 месеци од интервјуто во Софија. Верувам дека ке направам 2 години во најдобар случај додека добијам државјанство. :)
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Здраво дечки. Имам едно прашање, бев на интервју на 13 септември 2016 во Софија, и сеуште сум на задолжителна проверка. Дали некој знае за законот кој гласи дека после една година од интервјуто мора да ти се промени статусот. Читав негде, но дали некој знае од вас?
Taka im stojt vo zakonot,edna godina od pocetokot na postapkata treba da doneset resenie,ama blgarite ne se mnogu po pocituvanje na zakonite ,taka da ne se zamaraj mnogu okolu to .....ko ke slusnis deka ima ljuge sto ceket i po cetri ,pet godini i uste ne go gledet krajot na procedurata ke ti se stemnit:)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
BRAKA AJ MALA POMOS TREBA DA DOKAZUVAM ZA DEDOTO DEKA TOJ E TOJ DEKA IMA RAZLICNO PREZIME ZNAETE NA STO MISLAM , E SEA NEKOLKU NOTARI MI KAZAA DEKA TREBA DA NAJDAM DVAJCA SVEDOCI STO NE SE KRVNO POVRZANI , A DODEKA EDEN NOTAR MI KAZA DVAJCA SVEDOCI STO SE RODNINI AJ NEKOJ STO BIL NA NOTAR NEKA POMOGNE ZA BKKS POTVRDA MI E
За ова - се оди на нотар, имај го изводот твој и од дедо ти (или извод од раѓање или умреница) и со двајца сведоци што не ти се роднини (можат двајца другари да ти бидат заедно со тебе, со нивните лични карти) - се потпишува изјава на нотар дека се работи за истиот човек. Кај мене беше разликата меѓу "ов" и "иев". Јбг, на времето во матичното како што ќе му се чуло на матичарот, така биле запишани. Во мојата фамилија има 4 различни презимиња изведени од едно и појма неам како досега фукнционирале и продолжуваат да функционираат. :pos:

Нотарите знаат за тој документ. Јас вадев таков, и тоа баш во Струмица. На нотарката и беше чиста формалност истово пошо има илјадници со слична ситуација.

Поздрав.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
ja
За ова - се оди на нотар, имај го изводот твој и од дедо ти (или извод од раѓање или умреница) и со двајца сведоци што не ти се роднини (можат двајца другари да ти бидат заедно со тебе, со нивните лични карти) - се потпишува изјава на нотар дека се работи за истиот човек. Кај мене беше разликата меѓу "ов" и "иев". Јбг, на времето во матичното како што ќе му се чуло на матичарот, така биле запишани. Во мојата фамилија има 4 различни презимиња изведени од едно и појма неам како досега фукнционирале и продолжуваат да функционираат. :pos:

Нотарите знаат за тој документ. Јас вадев таков, и тоа баш во Струмица. На нотарката и беше чиста формалност истово пошо има илјадници со слична ситуација.

Поздрав.
jas bev so notarska izjava vo ambasadata vo skopje i mi rekoa nam ni treba potvrda od drzavata sto garantira a vo Sofija neznam kako stojat rabotite[DOUBLEPOST=1504528288][/DOUBLEPOST]
ja

jas bev so notarska izjava vo ambasadata vo skopje i mi rekoa nam ni treba potvrda od drzavata sto garantira a vo Sofija neznam kako stojat rabotite
tolku mozam da pomognam a vo maticnoto se dolzni da ti dadat takva potvrda.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
ja

jas bev so notarska izjava vo ambasadata vo skopje i mi rekoa nam ni treba potvrda od drzavata sto garantira a vo Sofija neznam kako stojat rabotite[DOUBLEPOST=1504528288][/DOUBLEPOST]
tolku mozam da pomognam a vo maticnoto se dolzni da ti dadat takva potvrda.
I jas bev so notarska izjava vo ambasada vo skopje i nikakov problem nemase
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
posle sleduva dopplnitelna a do koga kje trae ne se znae,jas bev 9 meseci na finalna i eve vekje 5meseci na dopolnitelna so steri dokumenti
Ne mora da znaci, ne odat site na dopolnitelna, sekoj slucaj si e poseben.
Jas ne sum so stari dokumenti tuku so LK i pasos od dedo mi. On ima drzavjanstvo uste pred da vleze Bugarija vo EU. Sho ke proveruvaat dopolnitelno ;).

Na dopolnitelna gi prakjaat za da vidat dali im se falsifikat ili ne starite dokumenti. (i pak ne site).

Tie sho imaat drzavjanstvo uste pred Eu,(a takvite se retki) odma gi pominvaat, posho site od familijava site pominaa lesno od finalna do pasosh. Kako i da e pak ke recam nisto ne mora da znaci.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
I jas bev so notarska izjava vo ambasada vo skopje i nikakov problem nemase
na mene mi ja baraa voenata kniska od dedomi i potvrda od maticnoto ama kniskata mi ja vratija ne im trebalo,a najprvo otidov od notar i me vratija[DOUBLEPOST=1504533505][/DOUBLEPOST]sek
na mene mi ja baraa voenata kniska od dedomi i potvrda od maticnoto ama kniskata mi ja vratija ne im trebalo,a najprvo otidov od notar i me vratija
sekoj razlicno[DOUBLEPOST=1504533648][/DOUBLEPOST]i
na mene mi ja baraa voenata kniska od dedomi i potvrda od maticnoto ama kniskata mi ja vratija ne im trebalo,a najprvo otidov od notar i me vratija[DOUBLEPOST=1504533505][/DOUBLEPOST]sek
sekoj razlicno
i da se pojasnam oni ne mi naglasija deka treba da odnesam potvrda od maticnoto tuku mi rekoja donesi ni potvrda od drzaven organ i logicki otidov vo maticnoto
 
D

Drexel

Гостин
Дечки да прашам за другар како се вади извод од матична книга за родени за мртов човек (дедо на другар) тука кај нас? Што се е потребно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom