Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Малку е дискутабилно зошто секогаш кога БСП е на власт се прават потешкотии во делот на давање државјанства на сите што имаат докази дека се Бугари. Во исто време, им се даваат многу лесно државјанства на Руси бидејќи си ги "купуваат" истите. Но, и претходните промени беа повторно од БСП направени...така да... Ех... (БСП е поддржана од Русија и руски влијанија, fyi).

Инаку, ништо ново и WOW (да не плашиме народ), но се крши основниот Закон со ова каде што пишува дека се минува и само со потврда од БККС и сличните (кои што имаат дозвола од Министерството за Правда барем).

Треба да си го средат малку дворот Бугарите, ама па и на тоа поле се далеку од несреденоста во Македонија.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Oтерaјте гo тoa ѓубре кoмунистичкo у пм. Имa фб...пишете му пoрaки некa нр се зaебaвa сo мaкедoнците....valeri tarandov. Тoј се нaшoл пaметен ќе менувa зaкoни гoведo еднo. Нaпaднете гo сo пoрaки некa знaе кoи се пoтoмците нa гoце,дaме"јaне",тoдoр.вaнчo. и ќе им бaрa пoтеклo. Ѓубре бирoкрaтскo
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
За сите кои ви се смени статусот во "Проверка од Вицепрезидента", посредник од БГ вели:

Формирано е ново тело за проверка на документите, бидејќи премногу фалш имало, како и се издавало на кој како стигнат. Проверката ќе траела макс до 2 месеци и сите со чичковци, братучедовци би требало да добијат указ
aj da te demantiram odma, drugar moj veke 7 meseci e so ovoj status, so roditeli bugari.
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
po novovo rastecki rodnina- so brat setra so bg drzavjanstvo ke minat li aman veke!!! Aj kazete?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Оваа вест е стара.Кога ќе отворите на линкот во самата вест за предлог законот за бугарско државјанство ве носи на друга страна што е првично објавена од 03.04.2017
По оваа вест се огласи лично министерката за правда на Р.Бугарија дека овој предлог закон е спротивно назаконите и процедурите подготвуван .
http://www.justice.government.bg/117/13695/
Така што мослам дека нема местоза паника.
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Ve molam za objasnuvanje sto spagja pod - в'зходјашт роднина с б'лгарски произход, низходјашт или роднина по с'ребрена линија до шеста степен вклјучително -site spagjaat pod „близ'к роднина“ .
I Marija Pavlova od noviot pretesedatel li e imenuvana ???
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Edno ne mi e jasno, se vrvi ili ne so BKKS potvrda ili da baram i star dokument dopolnitelno?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ve molam za objasnuvanje sto spagja pod - в'зходјашт роднина с б'лгарски произход, низходјашт или роднина по с'ребрена линија до шеста степен вклјучително -site spagjaat pod „близ'к роднина“ .
I Marija Pavlova od noviot pretesedatel li e imenuvana ???
Взхoдјaшт рoднинa е директнa линијa пo нагорна линијa. Пр. Прaдедo,дедo,тaткo ,вие. Низхoдјaшт е oбрaтнo. Вие,тaткo.дедo,прaдедo. Пo сребренa линијa се тетки,вујкo"брaтучед.....итн.
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Взхoдјaшт рoднинa е директнa линијa пo нагорна линијa. Пр. Прaдедo,дедo,тaткo ,вие. Низхoдјaшт е oбрaтнo. Вие,тaткo.дедo,прaдедo. Пo сребренa линијa се тетки,вујкo"брaтучед.....итн.
A brat sestra kade spagja?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Јас воопшто ниту сум се обратил кај посредници, ниту сум аплицирал за Бугарски пасош.
Едноставно, мала е веројатноста на мене како Србин од Македонија со презиме на виќ да ми дадат Бугарски пасош. Малку е тоа веројатно.

Знам за луѓе кои се родени во семејства со Македонски презимиња на ски и се водат како Македонци, но бидејќи нивните мајки пред да стапат во брак со Македонец, имале Српски презимиња на виќ, и баш поради тоа луѓето аплицирале за Бугарски пасош но биле одбиени поради тоа што мајките пред бракот имале Српски презимиња.

Кај мене е уште појака ситуацијата: татко ми е Србин и си имам и Српско презиме.
Кога се одбиени тие кои иако се Македонци со ски презимиња, што јас имам да барам со Српско презиме.
Посредници за ова не сум прашал, може и ќе ме прелажат и ќе кажат не е проблем, аплицирај, само колку да ме навлечат и да ми земат пари.[DOUBLEPOST=1493529725][/DOUBLEPOST]


Има вистина во тоа што си напишал ама сепак беше дрско од посредникот, прво му вели на тој некој човек: Сум те заборавил другар, не знаев дека ти имаш и претходно вртено на телефон вчера, и ќе ти се јавам денеска за некој саат да ти кажам информации, а веднаш за 20 секунди посредникот вели: Ајде јави ми се ти мене во 6 попладне.
Гледаш за 20 секунди колку посредникот ги менува зборовите. Секој кој сериозно се занимава со вакви работи треба да води грижа и ред за клиентите а не тие да му се јавуваат по десет пати.
Во 6 попладне којзнае што смислил посредникот.
прво,,нема врска,презиме,вера,националност,,секогаш,СЕКОГАШ,постои можност,но додека не пробаш неможеш да знаеш,можеш да извадиш и америќки/белгиски и др пасош но треба финансии!!!а за посредниците како што кажав,ЛАКОМШТИЈА премногу луге имаат неможат да памтат се затоа тука можеш само да го потсетиш со порака(ако не ти крева на моб) барем два/три дена пред на пример да одиш на интервју или слично,да го потсетиш,но ако веке бега от тебе е тоа е нешто друго тогаш фатиго крениго и фрли го от ВИСОК мост во река..[DOUBLEPOST=1493590451][/DOUBLEPOST]
Оваа вест е стара.Кога ќе отворите на линкот во самата вест за предлог законот за бугарско државјанство ве носи на друга страна што е првично објавена од 03.04.2017
По оваа вест се огласи лично министерката за правда на Р.Бугарија дека овој предлог закон е спротивно назаконите и процедурите подготвуван .
http://www.justice.government.bg/117/13695/
Така што мослам дека нема местоза паника.
трчи трчи и сопнисе,туку само некои глупости редите,галама и паника за ѓабе,барем некој ги отворил очите........
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Celo vreme go sledam broj 1/2016 od dolgo vreme na finalna sigurno 4 meseci moze i poveke bez nikakvi dopolnitelni proverki denovive mu e izdadeno drzavjanstvo
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
нема веза не се секирај,несе глупави неможеш да ги лажеш,знаат,,без гајле инаку среќно само ако може ако си правела интер. во софија кажими тука или во ПП што прашања ти поставија,за еден месец сум на интервју..поз..
pepi be ti gi pratija prasanjata ako ti gi pratile prati mi gi vo poraka pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom