Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Од моја гледна точка - животот во БГ од економска перспектива е сличен на МКД (ОК, Софија е по-ОК него Скопје во одредени параметри), но до добивањето пасош е таман ако сакаш да уживаш во животот vs. она што го имаш во Скопје и Македонија, и сеопштата депресија и извртеност на работите тука. И етеј, нова средина, ко trial пред др странство.
Ја имам искусено Бугарија од повеќе аспекти и можам нашироко да набројувам работи што ја прават подобро место за живеење. Не сме ни во иста лига на држави со неа. Ама да не должам. Има едно нешто што во последните години ми прави голема разлика кога одам таму. Слободно се дише бе луѓе, слободно се зборува, слободно се мисли, слободно се јаде гомна. Едноставно атмосферата е поопуштена.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Не сакам на никој да му ја убивам таа единствена надеж.

Точно е дека во постарите постови имаше неколкумина што пишаа дека добиле државјанство само со потврда. Е сеа, малку ми беше симптоматично тоа што сите имаа отврено профили истиот ден или 1-2 дена пред да им одобрат државјанство.

Мислам, не знам како иде тоа, почнуваш постапка за пасош, трае она неколку години, ти у меѓувреме пратиш тука на форум година дена и таман ти излезе пасошот правиш профил за да објавиш?

И не сакам да глумам тука Шерлок Холмс, ама еве и оваа недела имаме неколку нови профили кои пишаа дека само по 6 месеци или сл земале државјанство со потврда и документ од братучед... Oд толку членови на форум само овие со новите профили добија државјанство? Ќе кажам само едно, не се (сме) сите тука дебили.

Како и да е, бил ја во право или не, ако си во процедура со среќа.

Позз
najodgovorno tvrdam deka moi 5 drugarki i drugari imet zemeno drzhavjanstvo samo so potvrdi a ednio duri i bez nikakvi dop dokumenti pred da dojdit sluzhbenata vlast.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
ti koga si na intervju brate[DOUBLEPOST=1491516111][/DOUBLEPOST]
dosta be so vakvi rekla kazala LAZAR MLADENOV E PROFITER SAMO VRSKA NEMA NEKA NE VE LAZA SE NAPUNI PARI I NORMALNO SAKA USE DA LAPA
Oд пaрите штo ги лaпaaaт прoфитерите кaкo лaзaр млaденoв и други тoчнo декa се прoфитери aмa oд тoa имaaт ќaр и aпликaнтите еве тoгaш кaжи кaкo нaпример некoј дa пoднесе зa држaвјaнствo a штo немa никaквa врскa сo бугaријa?oди сo 2000-3000 денaри дa ти издaдaт дoкумент декa си гермaнец aвстриец или билo кoјa еврoпскa држaвa немa шaнси еве кaжи некoј кoј немa дoкументи и рoднини кaкo дa дoјде дo прoизхoд oднoснo држaвјaнствo ниту гo пoзнaвaм тoј ниту некoј друг oд тaквите прoфитери aмa јaс би плaтил x3 oд тaa сумa зa дa дoбијaм билo кaкoв дoкумент штo ке ме пoврзе сo бугaријa бaш ми е гaјле дaли е прoфитер јaс мoјaтa ќaр си јa гледaм aкo ствaрнo пoмaгa негoв дoкумент aлaл некa му е.лугетo пaѓaaт вo тaкoв oчaј штo дури се дрзнувaaт фaлц дoкументи дa нaпрaвaт пoлеснo oд дa ми дaдaм 30€ нa некoе друштвo не пoстoи
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ve molam da pise nekoj sto bil na intervvju vo 2016 god i da kaze do kaj e ,zosto ovaa neizvesnost ne se trpi veke. Jas bev na intervju vo 03/2016 goda od 15.02.2017 sum naa finalna. Moze nekoj da kaze kolku se ceka na finalna.
na finalna se ceka 8 meseci i potpis 3 meseca i ne se nerviraj[DOUBLEPOST=1491553653][/DOUBLEPOST]aj neka mi kaze nekoj koga zakazuvaat za intervju vo sofija.Za dete 9 godini so tatko so bg pasos?
 
Член од
7 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
4
Сабајле ми е сменет статусот. Број 866*/2015, интервју на 02.02.2016 во Софија, бев на финален од 04.10.2016, сабајлево се смени на дополнителна проверка.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
na finalna se ceka 8 meseci i potpis 3 meseca i ne se nerviraj[DOUBLEPOST=1491553653][/DOUBLEPOST]aj neka mi kaze nekoj koga zakazuvaat za intervju vo sofija.Za dete 9 godini so tatko so bg pasos?
Nema intervju za maloletni deca.Samo podavash dokumenti ,i mnogu pobrzo ide,nema dokazuvanja i proverki za poteklo.
 
D

Drexel

Гостин
Сабајле ми е сменет статусот. Број 866*/2015, интервју на 02.02.2016 во Софија, бев на финален од 04.10.2016, сабајлево се смени на дополнителна проверка.
Значи го почнаа и февруари....Good luck folks :cuc:
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Nekoj so promena od 2014? Pred nekoj den procitav deka bile stasani do 7-800/2014
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Preku konzultat so voen dokument vraten na dopolnitelna. Telefonski se slusnav pred nekoj den mi rekoa orginal dokument po posta ili dojdi. Vcera bev, odlicno bev primen poradi mojata navremenost i transparentnost vo direkcija bg grazdanstvo. Odete i vie po ovaj red.. Odlicno primen pak ke napomenam, za razlika od mak. Institucii so voskarite vo administracija
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Сабајле ми е сменет статусот. Број 866*/2015, интервју на 02.02.2016 во Софија, бев на финален од 04.10.2016, сабајлево се смени на дополнителна проверка.
a kakov dokument imas za poteklo?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
najodgovorno tvrdam deka moi 5 drugarki i drugari imet zemeno drzhavjanstvo samo so potvrdi a ednio duri i bez nikakvi dop dokumenti pred da dojdit sluzhbenata vlast.
Abe aman zosto da lazis.Site ovde se orientirat na 20 tina luge od forumot koj rekol so rekol i kako pominal.Nad 10 000 luge goddisno aplicirat od makedonija.
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Drugarcinja. Ako nemate orginal dokukument vo sovetot(a ovie dena vi se smenal statusot od finalen vo dopolnitelen) odete vo zgradata, salter 3. Posle 12 h, sluzbenickata gi povikuva da vleguvaat lica za nosenje na dokument.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Drugarcinja. Ako nemate orginal dokukument vo sovetot(a ovie dena vi se smenal statusot od finalen vo dopolnitelen) odete vo zgradata, salter 3. Posle 12 h, sluzbenickata gi povikuva da vleguvaat lica za nosenje na dokument.
A ko nemas orginal dokument sto da nosis ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom