Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Дечки, здраво, поддадов документи во Декември за происход преку амбасадата во Битола, но од таму не ми дадоја никакво бројче, како да проверам сега до кај ми е статусот или како да го добијам бројчето за под кое сум заведен таму. Прашав на излегување ми рекојоа дека тоа е СЕ. Некој да сподели нешто ? ;) Tnx :confused:
Po 3-4 meseci ke proveris vo konzulatot dali ti stigna proishodo.Posle od ko ke go zemis ke se zakazis preku tel za intervju vo konzulatot.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не знам од прва рака дали потврдите од БКК завршуваат работа за државјанство, ама мене ми заврши работа за добивање произход од ДАБЧ (откако претходно бев одбиен), и потоа ми заврши работа за добивање виза D за постојан престој. За сега толку можам да потврдам, на интервју за државјанство сум овој месец и рано е да кажувам како ќе ми се одвива процесот понатаму, ама јас внатрешно во мене сум смирен и сум убеден дека ќе добијам и дека трпението ќе ми се исплати.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Jas sum so dokumenti od prv bratuced i od kulturniot klub vo Strumica pa sum vraten na dopolnitelna od finalna, na forumot ima lugje koi se se dokumenti od brakja i sestri pa se vrateni na dopolnitelna. Toa sto ti go kazal ne drzi voda
E kako ne drzi?Nekoja banka lazar da napraj :) Inace molete se da se vrati po staro oti maf ni e plano na site.[DOUBLEPOST=1491507516][/DOUBLEPOST]
Не знам од прва рака дали потврдите од БКК завршуваат работа за државјанство, ама мене ми заврши работа за добивање произход од ДАБЧ (откако претходно бев одбиен), и потоа ми заврши работа за добивање виза D за постојан престој. За сега толку можам да потврдам, на интервју за државјанство сум овој месец и рано е да кажувам како ќе ми се одвива процесот понатаму, ама јас лично внатрешно во мене сум смирен и сум убеден дека ќе добијам и дека трпението ќе ми се исплати.
Relacijata MP-DABC ne funkcionira za sega!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Relacijata MP-DABC ne funkcionira za sega!
Може да е така, ама јас очекувам да профункционира додека да дојдам на ред за разгледување. Плус тогаш веќе ќе живеам во Бугарија, па на некој начин тоа си го сметам како предност во иднина.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Може да е така, ама јас очекувам да профункционира додека да дојдам на ред за разгледување. Плус тогаш веќе ќе живеам во Бугарија, па на некој начин тоа си го сметам како предност во иднина.
I jas pominav intervju vo BKK potvrda i sega sum vo finalna i jas planiram da se iselam vo Bg :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
I jas pominav intervju vo BKK potvrda i sega sum vo finalna i jas planiram da se iselam vo Bg :)
На работа во Софија? И јас сакам и се обидувам, но без успех. :(

Ако имате инфо, пишете пп.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341

Да и мене тоа ми е сонот, работа, живот, просперитет во мајка Бугарија!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Него, ова знае некој?

Каде може да се праша или добие информација во Софија за тековна преписка?

Претпоставувам во Министерството за правосудие? Ако е така на кој шалтер?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Да и мене тоа ми е сонот, работа, живот, просперитет во мајка Бугарија!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Него, ова знае некој?

Каде може да се праша или добие информација во Софија за тековна преписка?

Претпоставувам во Министерството за правосудие? Ако е така на кој шалтер?
pisi im email na telefon tesko da dobies odgovor
a dali ke te pustat vo ministerstvoto da vlezes ne znam ne veruvam
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
pisi im email na telefon tesko da dobies odgovor
a dali ke te pustat vo ministerstvoto da vlezes ne znam ne veruvam
Имам врски ќе влезам, ама не знам кај да се обратам. Пошо не знам дали е како кај нас те пре-праќаат само од шалтер на шалтер.

Ако има некој шо бил да праша директно на шалтер нека сподели, да знам каде да се обратам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
I jas pominav intervju vo BKK potvrda i sega sum vo finalna i jas planiram da se iselam vo Bg :)
Извини aкo ти пoстaвувaм личнo прaшaње oднoснo привaтнo вo бугaријa се селиш зa пoлеснo држaвјaнствo дa дoбиеш или ти е пoубaвo зa живеење?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не знам од прва рака дали потврдите од БКК завршуваат работа за државјанство, ама мене ми заврши работа за добивање произход од ДАБЧ (откако претходно бев одбиен), и потоа ми заврши работа за добивање виза D за постојан престој. За сега толку можам да потврдам, на интервју за државјанство сум овој месец и рано е да кажувам како ќе ми се одвива процесот понатаму, ама јас внатрешно во мене сум смирен и сум убеден дека ќе добијам и дека трпението ќе ми се исплати.
брату за месец ипол сум и јас на интервју не заборавај да ми пишеш што и како на интер. ке поминеш.поз.среќно
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
не заборавај да ми пишеш што ке те прашуваат оти за месец ипол сум и јас на интервју,поз.сречно
ti koga si na intervju brate[DOUBLEPOST=1491516111][/DOUBLEPOST]
Да споделам дека денес се видов со Лазар Младенов и го прашав зошто се враќаат преписки на дополнителна и ми рече дека ги враќаат на дополнителна оние што немаат документ од взходјашт блгарин, за во иднина голема е веројатноста тие што се со документи од тетки/1ви братучеди/чичко/вујко да ги враќаат на дополнителна и најдобра варијанта им е да си извадат потврда од здружението се разбира доколку ги исполнуваат условите за да им се издаде таква.Му напоменав дека сега се враќаат на дополнителна и оние со стари документи од егзархија од баба,дедо и рече дека се ќе се среди за скоро време,напомена и дека најверојатно Екатерина Захариева пак ќе биде министер на правосдието и дека чекаат да се формира владата за да одржат средба со неа.Исто спомена дека и за произход работите ќе се убрзаат..... е сега останува само да се надеваме да се врати стариот принцип на работа на Правосдието и ДАБЧ што поскоро.
dosta be so vakvi rekla kazala LAZAR MLADENOV E PROFITER SAMO VRSKA NEMA NEKA NE VE LAZA SE NAPUNI PARI I NORMALNO SAKA USE DA LAPA
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Извини aкo ти пoстaвувaм личнo прaшaње oднoснo привaтнo вo бугaријa се селиш зa пoлеснo држaвјaнствo дa дoбиеш или ти е пoубaвo зa живеење?
Од моја гледна точка - животот во БГ од економска перспектива е сличен на МКД (ОК, Софија е по-ОК него Скопје во одредени параметри), но до добивањето пасош е таман ако сакаш да уживаш во животот vs. она што го имаш во Скопје и Македонија, и сеопштата депресија и извртеност на работите тука. И етеј, нова средина, ко trial пред др странство.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
јас сум мај 2016, исто преку конзулатот во Битола, статусот ми е "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване."

Всушност ако добро имам разбрано тоа што пишуваат луѓето од форумот, за нас преку конзулт/амбасада СК не е битна датата на интервјуто, туку датата кога си влезен во системот во Бугарија. И од тогаш треба да поминат отприлика 10 месеци на "задолжителна" па да ти се смени статусот. Тоа е датата која ти ја пишува на повратната информација кога проверуваш на страната http://publicbg.mjs.bg/BgInfo.

Образувана преписка N:xxxx/godina/data-na-prepiska

Така на пример мене интервјуто ми беше во мај, ама преписката ми е формирана дури во септември. За промена на статус отприлика септември + 10 месеци.
da taka e
mene prepiskata mi e avgust Br 6***/2016
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom