Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Drushtvo, probuvam da najdam eden post od eden chlen na forumov koj beshe prekraten zaradi pogreshno dadena adresa ama ne mozam da go najdam. Ako nekoj se sekjava pred kolku vreme go postiral please let me know.

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Да прашам, дали некој во последниве месец или два добил потпис за државјанство, без разлика кога бил на интервју и слично, значи дали воопшто некој добил потпис?
 
Член од
5 април 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Да прашам, дали некој во последниве месец или два добил потпис за државјанство, без разлика кога бил на интервју и слично, значи дали воопшто некој добил потпис?
Dobro pprasanje,mislam deka imase vo januari vidi nanazad sepak.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Кoгa се јaвив рекoв сaкaм дa зaкaжaм зa пoднесувaње дoкументи зa бугaрскo држaвјaнствo и ми зaкaжaa е сегa пoштo ме прaшaa дaли имaм прoизхoд дaли знaчи тoa декa интервју ми зaкaжaле или нештo другo ептен не се рaзбирaм пa мoждa прaшувaм глупoсти? Извинете aкo е тaкa aмa ствaрнo незнaм дaли тoa знaчи декa интервју имaм зaкaжaнo?штo уствaри се пoдрaзбирa пoд зaкaжувaње нa интервју?
Си закажал интервју. На интервју во амбасада ги носиш документите за државјанство и истовремено те интервјуираат. А ако поденсуваш во Софија таму прво ги даваш документите па интервјуто го закажуваат накнадно некаде после една година, мислам дека е така таму.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

84**/2015 od 27.01.2016 intervju,dokument kopija od pasos od roditel. (za soprugata e ova)
na finalna od Septemvri 2016, do denes.
E sega bi zamolil nekogo ako znae da pomogne. Dali moze postapkata da se prodolzi vo ambasadata vo Skopje ili mora da se zavrsi vo Sofija? ili barem slikanje i podiganje da se zavrsi vo ambasadata ovde?
fala na bilo kakov odgovor.
Ajde i vtor obid,dali nekoj e zapoznaen so prasanjeto pogore ili ke treba da cekam da mi kazat pri podiganje na ukazot?!
Bonus prasanje,dali jas kako soprug mozam so polnomosno da ja isteram rabotata do kraj ili mora taa licno?
Nemoj nekoj da odgovoril slucajno!
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Да прашам, дали некој во последниве месец или два добил потпис за државјанство, без разлика кога бил на интервју и слично, значи дали воопшто некој добил потпис?
cekam potpis veke 2 meseci....
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
ist status intervju mart 2016 konzulat bt
јас сум мај 2016, исто преку конзулатот во Битола, статусот ми е "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване."

Всушност ако добро имам разбрано тоа што пишуваат луѓето од форумот, за нас преку конзулт/амбасада СК не е битна датата на интервјуто, туку датата кога си влезен во системот во Бугарија. И од тогаш треба да поминат отприлика 10 месеци на "задолжителна" па да ти се смени статусот. Тоа е датата која ти ја пишува на повратната информација кога проверуваш на страната http://publicbg.mjs.bg/BgInfo.

Образувана преписка N:xxxx/godina/data-na-prepiska

Така на пример мене интервјуто ми беше во мај, ама преписката ми е формирана дури во септември. За промена на статус отприлика септември + 10 месеци.
 
Член од
28 декември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
31
Ajde i vtor obid,dali nekoj e zapoznaen so prasanjeto pogore ili ke treba da cekam da mi kazat pri podiganje na ukazot?!
Bonus prasanje,dali jas kako soprug mozam so polnomosno da ja isteram rabotata do kraj ili mora taa licno?
Nemoj nekoj da odgovoril slucajno!
Се' што ви преостанува колку што знам е да чекате да уважаемиот господин го потпише указот. Луѓе и по повеќе од два месеци чекаат за тоа. Колку се чека и јас не знам. Знам само дека, штом е готово, Мора таа лично, прочитај. Еве, за на татко ми указот, мораше да прво вадиме пасош за него, оти немаше, па сега ќе оди во Софија да го подигне. И за да го подигнете, во моментов, процедурата е дека... закажуваш дата и час кога - или препорачана пошта праќаш до Софија молба - молам на таа и таа дата во толку и толку час да ми разрешите... или лично се закажува таму во министерството. Другото што и како ти го пишува во линкот.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Drushtvo, probuvam da najdam eden post od eden chlen na forumov koj beshe prekraten zaradi pogreshno dadena adresa ama ne mozam da go najdam. Ako nekoj se sekjava pred kolku vreme go postiral please let me know.

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
aj poleka nese nerviraj....ojt strana po strana mislam oti e vo poslednive 2 meseci ami da ako ne se polnit teatarov od gluposti i praenje dzabe muabeti che imet pomalku strani za chitvanje[DOUBLEPOST=1491458495][/DOUBLEPOST]
Ajde i vtor obid,dali nekoj e zapoznaen so prasanjeto pogore ili ke treba da cekam da mi kazat pri podiganje na ukazot?!
Bonus prasanje,dali jas kako soprug mozam so polnomosno da ja isteram rabotata do kraj ili mora taa licno?
Nemoj nekoj da odgovoril slucajno!
kolku sho mi ostanalo od lugje sho pishvele tuka e che morat da prodolzhvit vo sofija i samo ta lichno che morat da ojt i da gi zemit dokumentite... pak neka nkazhit i nekoj drug okolu ova dali e tochno taka[DOUBLEPOST=1491458884][/DOUBLEPOST]
Јaс кoгa зaкaжувaв интервју ме прaшaa дaли имaм прoисхoд и јaс рекoв дa a уствaри немaм пa некaкo плaнирaм зa oвa време дa гo извaдaм прoисхoдoт и нa тoј нaчин дa скрaтaм мaлку инaку aкo првo вaдев прoизхoд пa пoсле нa интервју не ми бегaa 4-5 гoдини вaљдa зa oвие пoвеке oд еднa гoдинa ке успеaм дa гo земaм[DOUBLEPOST=1491424297][/DOUBLEPOST]Сaкaм и дa прaшaм тукa нa фoрумoв прoчитaв декa се случубжвa некoи дa дoбиaт меил декa дaтумoт зa интервју е сменет зa пoкaснo или пoрaнo јaс зaкaжaв телефoнски a не ми пoбaрaa ни мејл ни телефoн кaкo ке бидaм известен aкo дoјде дo тaквo нештo?aкo се случи дa oтидaм нa тoј дaтум и дa ми кaжaт декa дaтумoт прoшoл декa бил сменет ствaрнo ке се oткaжaм
Mikja me voshiti sho da ti kazhvam drugo.... treba i da se setish! posho sea che go naznachvet nov direktor na dabc, pa dodeka se naviknit na rabota... pa ko sho chitam po 6 meseci se chekat za udostovarenie.... che fatit juni 2018 i zato zemi dokumentite brzo i pojdi da aplicirsh i ti pozhelvam mnogu sreka
 
Последно уредено:

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Борис Борисов дал оставка во Дабч и ќе биде пратеник, а времено ќе го замени Димитар Владимиров едно говедо неотесано кој пред 2 години ги направи најголемите заебанции каде бараше стриктно предок блгарин. Мора под хитно новата влада да го смени инаку ќе направи хаос за происход.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
aj poleka nese nerviraj....ojt strana po strana mislam oti e vo poslednive 2 meseci ami da ako ne se polnit teatarov od gluposti i praenje dzabe muabeti che imet pomalku strani za chitvanje[DOUBLEPOST=1491458495][/DOUBLEPOST]
kolku sho mi ostanalo od lugje sho pishvele tuka e che morat da prodolzhvit vo sofija i samo ta lichno che morat da ojt i da gi zemit dokumentite... pak neka nkazhit i nekoj drug okolu ova dali e tochno taka[DOUBLEPOST=1491458884][/DOUBLEPOST]
Mikja me voshiti sho da ti kazhvam drugo.... treba i da se setish! posho sea che go naznachvet nov direktor na dabc, pa dodeka se naviknit na rabota... pa ko sho chitam po 6 meseci se chekat za udostovarenie.... che fatit juni 2018 i zato zemi dokumentite brzo i pojdi da aplicirsh i ti pozhelvam mnogu sreka
Ризик е тoa aмa пoнекoгaш мoрa тaкa штo aкo не успеaм прoизхoд дa извaдaм еве двa месецa чекaм нa тaткo ми дa гo пoпрaвaт брoјoт мaтичен вo извoдoт не се сoвпaѓa вo книгaтa глaвнa кaде штo е рoден и вo личнaтa кaртa[DOUBLEPOST=1491466847][/DOUBLEPOST]
Борис Борисов дал оставка во Дабч и ќе биде пратеник, а времено ќе го замени Димитар Владимиров едно говедо неотесано кој пред 2 години ги направи најголемите заебанции каде бараше стриктно предок блгарин. Мора под хитно новата влада да го смени инаку ќе направи хаос за происход.
Лејјј уште тaa бељa не снaјде aјде вaљдa oвие oд вмрo ке гo притиснaт
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ризик е тoa aмa пoнекoгaш мoрa тaкa штo aкo не успеaм прoизхoд дa извaдaм еве двa месецa чекaм нa тaткo ми дa гo пoпрaвaт брoјoт мaтичен вo извoдoт не се сoвпaѓa вo книгaтa глaвнa кaде штo е рoден и вo личнaтa кaртa[DOUBLEPOST=1491466847][/DOUBLEPOST]
Лејјј уште тaa бељa не снaјде aјде вaљдa oвие oд вмрo ке гo притиснaт
che dosagjvash sekoj den che im ojsh tamu i na glava che im se kachvish ako trebit ... ja taka fina fina trebvashe za tatko mi nesho da se menvit i taka dva meseci si spieja... i na kraj sekoj den im idvev i na glava im se kachvev i mi zavrshihja rabota... nema kako drugshie so tie tamo
... i isto ojdov kaj shefo direktono i mu rekov oti itno mi trebit i vikna nekoj sluzhbenik i mu reche za devojchevo se sho trebit vednash da se zavrshi i taka beshe... ama sekoj den im ojdov. sekoj den!!!
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom