Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
https://www.actualno.com/society/vmro-skandalni-promeni-shte-ogranichat-davaneto-na-bylgarsko-grajdanstvo-news_598159.html

Вмро влегува во офанзива и ги напаѓа рестриктивните мерки на правосдието :icon_mrgr: не ми се верува се радувам на партија што се вика вмро :pos:
Тоа ВМРО што нас ни одговара, ќе влезе во наредната Влада на Бугарија, без разлика кој и да победи (ГЕРБ или БСП). Бар јас така мислам. Трета политичка сила се моментално таму, и тоа не многу позади двете најголеми (тие околу 25-27%, ВМРО 15%).

И така. :)

И не ми се верува дека во рок од 3 месеца им го научив секое може инфо на Бугарите, со цел да добијам пасош на крајот. Ех Македонијо, ќе си останеш циркус.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Broj 18xx/2014 se vidov so posrednikot i mu vikam do kogaaaa a on mene ladnokrvno mi vika uste 1.5-2 meseci najkasno ke sum bil so pasos vo raka :tapp::facepalm:
Јас сум број 97хх/2014 и ако го слушав мојот посредник веќе требаше да имам пасош од лани летото :pos:
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дечки некој што е поупатен во работиве. Треба да подадам дополнителни документи до дедо, при што ќе легализирам 2 оригинални извода на дедо ми и татко ми, и прашањето ми е дали треба пак да дадам MOJ оригинален извод или не, зашто не се сеќавам дали оригинал извод имам предадено при закажување на интервјуто? Ова ми стои на листот што ми го дадоа кога закажав интервју. Фала
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дечки некој што е поупатен во работиве. Треба да подадам дополнителни документи до дедо, при што ќе легализирам 2 оригинални извода на дедо ми и татко ми, и прашањето ми е дали треба пак да дадам MOJ оригинален извод или не, зашто не се сеќавам дали оригинал извод имам предадено при закажување на интервјуто? Ова ми стои на листот што ми го дадоа кога закажав интервју. Фала
Акo дoстaвувaш дoпoлнителни дoкументи пoсле интервју не треба твoј извoд туку сaмo изводи oд дедo и татко преведени и легализирaни и оригиналниот документ дaли е тoa свидетелствo или крштеницa или вoенa книшкa. И не се секирaј зa твoј извoд дaли си дaл зaтoa штo без негo не би те пуштиле нa интервју
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дечки некој што е поупатен во работиве. Треба да подадам дополнителни документи до дедо, при што ќе легализирам 2 оригинални извода на дедо ми и татко ми, и прашањето ми е дали треба пак да дадам MOJ оригинален извод или не, зашто не се сеќавам дали оригинал извод имам предадено при закажување на интервјуто? Ова ми стои на листот што ми го дадоа кога закажав интервју. Фала
200 денари (или помалку) е нов твој извод од родени да си извадиш. И легализација ти е до 10 евра. Подобро мирна глава него многу размислување.

А, инаку, листава всушност ти вика што си предал во Правда на закажување интервју...и, си предал и извод. Но, нејсе...

И благодарам за сликава, ќе ми треба. :)
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Акo дoстaвувaш дoпoлнителни дoкументи пoсле интервју не треба твoј извoд туку сaмo изводи oд дедo и татко преведени и легализирaни и оригиналниот документ дaли е тoa свидетелствo или крштеницa или вoенa книшкa.
Интервјуто ми е закажано за во Декември, имам уште време. Процедурата до моментов ми е само со Потрврда од Mак-БГ Пријатество. Најдов стара крштеница од дедо ми, и податоците од неа се совпаѓаат со податоците на новиве изводи, па решив да подадам дополнителни. А инаку не планирам да го дадам оригиналот, не заради што мислам дека ќе го изгубат, туку заради тоа што 3-4 души во исто време сакаме да ја искористиме за пасош, па не е фер еден да ја заглави 3 години кај себе. Би било тоа голем проблем? Ваљда признаваат легализиран препис од крштеница + нотарски заверени копии од неа, па ако треба и испринтана слика во висока резулуција во боја.


200 денари (или помалку) е нов твој извод од родени да си извадиш. И легализација ти е до 10 евра. Подобро мирна глава него многу размислување.

А, инаку, листава всушност ти вика што си предал во Правда на закажување интервју...и, си предал и извод. Но, нејсе...

И благодарам за сликава, ќе ми треба. :)
Проблемот е што не памтам дали дадов оригинал или заверена копија од мојот извод, па сепак ќе одам со нов мој оригинал, што е сигурно сигурно е. Кое е вашето мислење за тоа да дадам легализирана копија и се погоре напишано во врска со крштеницата, наместо самиот оригинал? Признаваат така? Ваљда им веруваат на сопствените институции / нотари и сл.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Интервјуто ми е закажано за во Декември, имам уште време. Процедурата до моментов ми е само со Потрврда од Mак-БГ Пријатество. Најдов стара крштеница од дедо ми, и податоците од неа се совпаѓаат со податоците на новиве изводи, па решив да подадам дополнителни. А инаку не планирам да го дадам оригиналот, не заради што мислам дека ќе го изгубат, туку заради тоа што 3-4 души во исто време сакаме да ја искористиме за пасош, па не е фер еден да ја заглави 3 години кај себе. Би било тоа голем проблем? Ваљда признаваат легализиран препис од крштеница + нотарски заверени копии од неа, па ако треба и испринтана слика во висока резулуција во боја.




Проблемот е што не памтам дали дадов оригинал или заверена копија од мојот извод, па сепак ќе одам со нов мој оригинал, што е сигурно сигурно е. Кое е вашето мислење за тоа да дадам легализирана копија и се погоре напишано во врска со крштеницата, наместо самиот оригинал? Признаваат така? Ваљда им веруваат на сопствените институции / нотари и сл.
Тогаш на интервју ќе ти требаат сите изводи и пожелно е да го дадеш оригиналот. Јас кога поднесував стари документи во министерството после интервју пробав со копија заверена на бг нотар не ми уважија. Иако не ми бараа дополнителни документи јас ги доставив за секој случај. Да не те обесхрабрат овие работи така стојат работите гледаш секој ден измислуваат нешто
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Интервјуто ми е закажано за во Декември, имам уште време. Процедурата до моментов ми е само со Потрврда од Mак-БГ Пријатество. Најдов стара крштеница од дедо ми, и податоците од неа се совпаѓаат со податоците на новиве изводи, па решив да подадам дополнителни. А инаку не планирам да го дадам оригиналот, не заради што мислам дека ќе го изгубат, туку заради тоа што 3-4 души во исто време сакаме да ја искористиме за пасош, па не е фер еден да ја заглави 3 години кај себе. Би било тоа голем проблем? Ваљда признаваат легализиран препис од крштеница + нотарски заверени копии од неа, па ако треба и испринтана слика во висока резулуција во боја.




Проблемот е што не памтам дали дадов оригинал или заверена копија од мојот извод, па сепак ќе одам со нов мој оригинал, што е сигурно сигурно е. Кое е вашето мислење за тоа да дадам легализирана копија и се погоре напишано во врска со крштеницата, наместо самиот оригинал? Признаваат така? Ваљда им веруваат на сопствените институции / нотари и сл.
Мислам дека за ова, најдобро би било да прашаш во амбасада, делот со поднесување документи. Без да го бараш одговорот наоколу. Некаде низ форумов прочитав дека оригинал се бара/поднесува, па на крај ти ги враќаат документите, но сигурно другите дека нема тебе да чекаат.

Јас би направил копија на нотар, судски преведена и легализирана и плус на еден А4 формат скенирана со додаден watermark дека е скениран оригинал. И исто би напрaвиле сите што би подале документи од овој извор. Ова јас.

Туку, кажи ми, во автобиографијата спомна мајка, татко, брат, сестра или само usual CV?[DOUBLEPOST=1489018061][/DOUBLEPOST]
Тогаш на интервју ќе ти требаат сите изводи и пожелно е да го дадеш оригиналот. Јас кога поднесував стари документи во министерството после интервју пробав со копија заверена на бг нотар не ми уважија. Иако не ми бараа дополнителни документи јас ги доставив за секој случај. Да не те обесхрабрат овие работи така стојат работите гледаш секој ден измислуваат нешто
И ова држи вода.
 
Член од
9 март 2017
Мислења
68
Поени од реакции
95
Zdravo jas sum nov na forumov iako go sledam podolgo vreme, pa bi prasal dali nekoi ima potvrdeno od sovetot po grazdanstvo, veke odredeno vreme sum na finalna, na interevju bev 18.02.2016
92**/2015

Pozdrav
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
17
Zdravo drugarcina.. Na dopolnitelna sum godina i tri-cetiri meseci so odneseni dokumenti od vujko brat na majka mi so brojce 70**/2014 preku konzulat vo bt, pred edna nedela bev vo konzulat i mi rekoja da dostavam molba do kaj e so e rabotava vo konzulat i tie preku mail ce gi pratat vo bugarija. Ne znam kolku ce pomogni no molbata ja dostaviv i da vidime so ce kazat. Dali nekoj ima dostaveno vakva molba i dali mozi da pomogni da se prefatat barem dokumentite da se pomrdnat nesto da se sluci ili se ostanuva da se ceka..pozz
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Некој да оди за Софија во Април, да делиме трошоци, или да договориме превоз?
Одобрено ми е државјанство, па треба да си резервирам термин, па прашувам за датум кога требате да одите за да пробам на истиот да закажам..
 
Член од
6 март 2017
Мислења
19
Поени од реакции
17
Jas sum so takvi dokumenti preku Konzulatot vo BT bez posrednik. Cekam skoro 2 god od zapocnuvanje na postapkata eve uste sum na zadolzitelna.
I jas isto sum preku Konzulatot vo BT i uste sum na zadolzitelna, skoro 2 god od zapocnuvanje na postepkata. 11 meseci brojceto go cekav :uzi: Izgleda nie so sme preku ambasada ke si cekame , najbavno odi kaj nas.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
I jas isto sum preku Konzulatot vo BT i uste sum na zadolzitelna, skoro 2 god od zapocnuvanje na postepkata. 11 meseci brojceto go cekav :uzi: Izgleda nie so sme preku ambasada ke si cekame , najbavno odi kaj nas.
Isto e. Oni preku Sofija cekaat tolku za intervju, nie odma go pravime intervjuto a cekame za brojce. Taka da isto e. Ke bide ;)
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Дали со влегување на ВМРО во парламентот побргу ке се издаваат пасошите? барем таква најава оди од сите страни. Колку од прилика оди процедурата сега моментално? како поминуваат потврдите од струмица?.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Se zaeba neshto rabotava kakov neviden zastoj, ne sum slusnal poslednite 10 dena promenet status od finalna
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom