Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Fakt e deka nema da moze lesno da se odi vo UK, no sigurno ke davaat nekakvi rabotni vizi za Evropski gragjani, sega pocnuvaat da go otvoraat clen 50 od nivniot ustav, pa kje glasaat i ke vidime.
Ova deka Bugarija kje izleze od EU, nema oti ne im se isplakja da izlezat od EU, sega se i tie pred izbori pa se i sesto se zboruva kako i kaj nas vi teknuva. Site kje DOBIEME pasoshi ! Toa e i vo nivna korist! ;)
Uf sto mi e ubavo vaka koga ke procitam optimisticki postovi,,,, daj boze site da zememe !!!!!
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
http://www.dnevnik.bg/sviat/2017/02/27/2925269_tereza_mei_gotvi_merki_za_da_ne_se_napulni/
Тереза Меј готви мерки, за да не се нап'лни Великобританија с б'лгари и рум'нци преди Брекзит

Британскијат премиер Тереза Меј, изглежда, се готви да отнеме на гражданите на Европејскија с'јуз правото на свободно движение, когато задејства член 50 иднија месец, заштото според правителствен източник в противен случај "половин Рум'нија и Б'лгарија" може да дојдат в'в Великобританија преди Брекзита, пише лондонскијат вестник "Индипенд'нт", цитиран от БТА. Неназованијат източник коментира, че това ште б'де направено заради сведенија, че Европејската комисија може да се опита да принуди Лондон да заштитава правата на всеки, којто влезе в страната, до момента на нејното излизане от ЕС.

Се очаква Меј да објави, че гражданите на ЕС, пристигнали около 15 март, нјама да имат право да живејат постојанно в Обединеното кралство. По силата на нејнија план обаче гражданите на ЕС, които вече са в'в Великобританија и набројават около 36 милиона души, както и онези, които ште дојдат преди тази дата, ште имат тези права, при условие че с'штијат принцип е в сила за британските граждани, живеешти в ЕС.


https://www.24chasa.bg/novini/article/6083256
Англија хлопва на 15 март вратите за наши мигранти? (ОБЗОР)



http://www.mediapool.bg/london-planira-da-spre-bezsrochniya-dostap-na-grazhdani-na-es-zaradi-balgarite-i-rumantsite-news260680.html
Британскијат премиер Тереза Меј планира да отнеме предсрочно правото на свободно придвижване на гражданите от страните от ЕС след 15 март, с'обштават в понеделник британските вестници.

Тереза Меј изглежда се готви да отнеме на гражданите на Европејскија с'јуз правото на свободно движение, когато задејства член 50 иднија месец, заштото според правителствен източник в противен случај "половин Рум'нија и Б'лгарија" може да дојдат в'в Великобританија преди Брекзита, пише лондонскијат "Индипенд'нт".

Според "Дејли телеграф" се очаква Меј да објави, че гражданите на ЕС, пристигнали след "гранична дата" - около 15 март, нјама да имат право да живејат постојанно в Обединеното кралство.



http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2017/02/27/2925627_velikobritaniia_iska_da_prekrati_svobodnoto_dvijenie/


http://www.novini.bg/news/409121-тереза-меј-готви-шокирашто-решение-за-б'лгари-и-рум'нци.html
Тереза Меј готви шокирашто решение за б'лгари и рум'нци
Британскијат премиер Тересза Меј готви крајна мјарка - отнемане на гражданите на Европејскија с'јуз правото на свободно движение. Това ште е в'зможно след влизането в сила на член 50 от Лисабонскија договор другија месец. По информација на британскија вестник "Индипенд'нт" решението е за това да се ограничи миграцијата от Рум'нија и Б'лгарија. Източник от правителството казал, че ако това не стане, половин Рум'нија и Б'лгарија може да дојдат в'в Великобританија преди Брекзита, с'обшти БНР. "Дејли телеграф" с'обшти, че гражданите на Еврос'јуза, пристигнали след граничната дата - около 15 март, нјама да могат да остават за постојанно в Обединеното кралство. Тези, обаче, които вече са там, ште имат това право, но само при условие, че с'штијат принцип остане в сила и за британските граждани, живеешти в ЕС.

Во однос на В. Британија, немаат никакво право да му кажат некому да не оди во Британија ПРЕД и ОФИЦИЈАЛНО да излезе Британија од ЕУ, а тоа ќе се случи ОТКАКО ќе го потпишат договорот дека ќе излезат од ЕУ, ако воопшто излезат, од 2019-та натаму.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
821
Поени од реакции
290
препорачувате постапка преку амбасадата во скопје без посредник (директни документи дека дедо ми е бугарин)?
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
препорачувате постапка преку амбасадата во скопје без посредник (директни документи дека дедо ми е бугарин)?
Jas sum so takvi dokumenti preku Konzulatot vo BT bez posrednik. Cekam skoro 2 god od zapocnuvanje na postapkata eve uste sum na zadolzitelna.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Patetiki aaaa zatoa pasivno ja sledev temata dolgo vreme. Ne e vazno koj ke pobedi na izbori tuku koj ke moze da sostavi vlada... aman veke so toa dosta so ulicno tolkuvanja na koj sto kazal! Posle 26 mart ke se znae
Точно нито БСП нито ГЕРБ нема да можат да состават влада ,се зависи кој от нив ке добие подкрепа на ВМРО .А штом ВМРО е во влада пасоши ке се дават!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Во однос на В. Британија, немаат никакво право да му кажат некому да не оди во Британија ПРЕД и ОФИЦИЈАЛНО да излезе Британија од ЕУ, а тоа ќе се случи ОТКАКО ќе го потпишат договорот дека ќе излезат од ЕУ, ако воопшто излезат, од 2019-та натаму.
така пишит бе мех не оти знам шо и како ќе бидит.... додека штурецо си лежит и си пејт во ливадине мравот си работи и си собират храна да имет за во зима.... да ојт луѓено и да гласат... ако сакат .... ако нејќат и така и вака нек се живи и здрави..... то ми беше муабетот
еве да си ја дополнам мислата.... поорно да се спречит одошто да се лечит.... од небо нишо не паѓа ако сам нешто не напраиш....
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Koga bese na intervju?
Pocetok na januari/2016, XX dvocivfreno brojce, dokument, voen-zlatna linija.[DOUBLEPOST=1488978345][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki!
Konecno i jas da napravam profil na forumov za direktno da se involviram vo diakusijata iako ja sledam temava poveke od 1 godina!
Brojceto mi e 866*/2015,veke ne pamtam kolku dolgo sum vo finalna,intervju 02.02.2016!
So dokumenti original na bugarski jazik otidov od dedo mi i baba mi izvod od vencanite pri bugarska egzarhija 1943 godina!
Ima li nekoj informacija do kaj e kako rabotava,nekoj od yoj period intervju ili brojceto blisku do moeto sto e da ima nekoja pozitivna promena??
Imam custvo deka pocnaa da ne glavat i deka ke staneme i nie kako tie od 2014[DOUBLEPOST=1488939634][/DOUBLEPOST]

И јас сум тука негде,ај уште 3 па да си дочекаме близнаци
Ај поарно да не, хахах

Од 1 мај 2017 прочитав Тереза Меј, рекла дека нема да даваат визи на Еу граѓаните за влез во УК, така да џабе оптимизам и јас бев оптимист и сигурна дека нема да искочи од ЕУ ама ете излегоа, и сеа го јадам со германскиов јазик....:tapp:
Пс- они излегоа број1 причина на тие што гласаа за излез од ЕУ им беше токму емиграцијата, нив им пречат милионите бугари и романци и останати, во нивната земја сакаат да се исчистат, така да бидете уверени дека ова најбрзо ќе го спроведат. пошто затоа и излегоа на прво место, а сега и ќе јадат добри економски последици ради тоа, така да чќе гледаат да им се исплати тоа што излегле бар во забрана за влез на еу граѓани, веќе економски кога на*баа



Они како народ се ксенофобични до максимум, и тие што веќе живеат таму не се прифатени добро од страна на Англичаните, они сакаат да се исчистат.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Pocetok na januari/2016, XX dvocivfreno brojce, dokument, voen-zlatna linija.[DOUBLEPOST=1488978345][/DOUBLEPOST]
Ај поарно да не, хахах

Од 1 мај 2017 прочитав Тереза Меј, рекла дека нема да даваат визи на Еу граѓаните за влез во УК, така да џабе оптимизам и јас бев оптимист и сигурна дека нема да искочи од ЕУ ама ете излегоа, и сеа го јадам со германскиов јазик....:tapp:
Пс- они излегоа број1 причина на тие што гласаа за излез од ЕУ им беше токму емиграцијата, нив им пречат милионите бугари и романци и останати, во нивната земја сакаат да се исчистат, така да бидете уверени дека ова најбрзо ќе го спроведат. пошто затоа и излегоа на прво место, а сега и ќе јадат добри економски последици ради тоа, така да чќе гледаат да им се исплати тоа што излегле бар во забрана за влез на еу граѓани, веќе економски кога на*баа



Они како народ се ксенофобични до максимум, и тие што веќе живеат таму не се прифатени добро од страна на Англичаните, они сакаат да се исчистат.
Da, nie im smetame, a ne im smetaat iljadnici indijci, pakistanci, tajvanci i sto uste ne. Ama da problemot sme nie. Se uste ne e gotovo, zavisi so ke se izglasa, ima nadez malkucka.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Da, nie im smetame, a ne im smetaat iljadnici indijci, pakistanci, tajvanci i sto uste ne. Ama da problemot sme nie. Se uste ne e gotovo, zavisi so ke se izglasa, ima nadez malkucka.
E ajde de znam, ama ete oni gi mrzat bugarite i romancite i poljacite i ostanatite epten se ksenofobicni, ama oni mislam i najmalce izbeglici primija.
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Тебе ти е одобрен,но не ти е потпишан.Јас кога поднесував,беше таму Борис Вангелов и ни кажа дека одкога ќе се смени статусот на нет,дека ти е издаден происход,одприлика уште два месеци му треба,додека да биде потпишан од негова страна,бидејќи имале многу гужва.Мене еве три месеци и кусур,а уште е со статус "обработва се".

Sent from my 5010X using Tapatalk
Meh,ќе може ли инфо кога ќе ти се смени статусот во ДАБЧ,или кога ќе го земеш происходот,пошто и мене вчера ми се смени статусот како твојот Одобрено зајавление. В процес на издаване.,а имам поднесено отприлика месец дена после тебе.
За да планирам временски.Ти идеш сам или преку посредник?

Sent from my 5010X using Tapatalk
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Pocetok na januari/2016, XX dvocivfreno brojce, dokument, voen-zlatna linija.[DOUBLEPOST=1488978345][/DOUBLEPOST]
Ај поарно да не, хахах

Од 1 мај 2017 прочитав Тереза Меј, рекла дека нема да даваат визи на Еу граѓаните за влез во УК, така да џабе оптимизам и јас бев оптимист и сигурна дека нема да искочи од ЕУ ама ете излегоа, и сеа го јадам со германскиов јазик....:tapp:
Пс- они излегоа број1 причина на тие што гласаа за излез од ЕУ им беше токму емиграцијата, нив им пречат милионите бугари и романци и останати, во нивната земја сакаат да се исчистат, така да бидете уверени дека ова најбрзо ќе го спроведат. пошто затоа и излегоа на прво место, а сега и ќе јадат добри економски последици ради тоа, така да чќе гледаат да им се исплати тоа што излегле бар во забрана за влез на еу граѓани, веќе економски кога на*баа



Они како народ се ксенофобични до максимум, и тие што веќе живеат таму не се прифатени добро од страна на Англичаните, они сакаат да се исчистат.
Официјално инфо е дека има 3.2 милиона луѓе од ЕУ во В.Британија. Од ЦЕЛА ЕУ. Тоа се некаде 5% од нивниот вкупен број на жители. И сите скоро од нив одат во ВБ да најдат работа и се во многу голем процент впрочем и вработени, па не користат социјална помош како што им беше и пропагандата на националистите за заминување од ЕУ. Освен таа лага, на националистите им потонаа и СИТЕ можни други лаги, па сега се вадат на "народот така одлучи". Звучи познато? :icon_lol:

Btw, и мене ми беше целта да одам во ВБ, но со последниве глупости, си барам нови опции. Дај кажете кај само со англиски се може да се помине, не ми се учи втор јазик. Не дека не сакам да учам, не ми е во приоритети.
:pos:

Meh,ќе може ли инфо кога ќе ти се смени статусот во ДАБЧ,или кога ќе го земеш происходот,пошто и мене вчера ми се смени статусот како твојот Одобрено зајавление. В процес на издаване.,а имам поднесено отприлика месец дена после тебе.
За да планирам временски.Ти идеш сам или преку посредник?

Sent from my 5010X using Tapatalk
Да, да, секако. Преку посредник.

Статусот "во процес" ми стои од 29.01.2017. Ако е така како што кажа еден член погоре, потпишан треба да го земам кон крајот на месецов или на почеток од другиот, па идам во Правда, чекор #2.[DOUBLEPOST=1488996811][/DOUBLEPOST]
еве да си ја дополнам мислата.... поорно да се спречит одошто да се лечит.... од небо нишо не паѓа ако сам нешто не напраиш....
Да си ми жив и здрав за ова. :)
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Broj 18xx/2014 se vidov so posrednikot i mu vikam do kogaaaa a on mene ladnokrvno mi vika uste 1.5-2 meseci najkasno ke sum bil so pasos vo raka :tapp::facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom