Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
што значи ова што ми го пишува на статусот? дека се е готово и треба само да идам да си го земам државјанството?

Образувана преписка N:xxxx/2015/xx.xx.2015 г.
Вашата преписка е вклјучена в Указ xxx от 2016 год.
Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Кој број си барем првите пиши ги ?
што значи ова што ми го пишува на статусот? дека се е готово и треба само да идам да си го земам државјанството?

Образувана преписка N:xxxx/2015/xx.xx.2015 г.
Вашата преписка е вклјучена в Указ xxx от 2016 год.
Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
I sega ako imame proishod od DAPC od novite kade pisuva poteklo i dokument za poteklo (barem taka e kaj mene), znaci MP ne bi trebalo da ni pravi problemi. Taka?
Не би требaлo зoштo ДАБЧ не би ти издaл прoисхoд aкo е нештo сoмнителнo. А МП гo уважува мислењетo нa ДАБЧ декa Вaнгелoв е сoвесен и искусен директор и декa немa веќе малверзации
 
Член од
31 август 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Епа честито. Од кога чекаше на потпис?
Јави се кај посредникот да ти резервира термин.
Јас чекам од октомври за потпис ама уште ништо.

Ај некој ако има инфо околу полагање. часови и сл. за возачка дозвола ама во Бг нека ми пише по Лп.
Би сакала таму да полагам откако ќе го земам пасошот.
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
што значи ова што ми го пишува на статусот? дека се е готово и треба само да идам да си го земам државјанството?

Образувана преписка N:xxxx/2015/xx.xx.2015 г.
Вашата преписка е вклјучена в Указ xxx от 2016 год.
Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Denes li ti e smenet statusot i od koga cekas za potpis???
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
немам поима од кога ми е сменет статусот, денеска ми текна да проверам. мислам дека прошлиот месец се смени статусот бидејки последен пат пред некој месец дена проверив. а за ова, минатата недела ми кажа еден дечко со кој што заедно однесовме документи дека он веке бил и го земал државјанството и така ми текна да проверам и јас и ете го испаднато е. се слушнав со посредникот ке одиме наредната недела да го земеме. така да според мене најверојатно статусот е сменет пред некој 3 до 4 недели максимум.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Дeнeс бeв во амбасатада во Битола мајками имашe интeрвју,како што кажа конзулот работитe во Бугарија сeга кe одат по брзо јас бeв интeрвју 2015 дeкeмври мeсeц си го зeдов дури сeга бројчeто од амбасадата но јас вeкe го имав затоа што ми го напишаа на мeјл,конзулот ми го зeдe пасошот и ми рeчe дeка кај и да e до крај на мeсeцот трeба да ми сe смeни статусот и нарeдната година 2017 во првитe два до три мeсeци кe го имам и пасошот инфо од прва рака значи тој тоа го кажа процeдуритe билe убрзани. Со срeќа на ситe
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
Дeнeс бeв во амбасатада во Битола мајками имашe интeрвју,како што кажа конзулот работитe во Бугарија сeга кe одат по брзо јас бeв интeрвју 2015 дeкeмври мeсeц си го зeдов дури сeга бројчeто од амбасадата но јас вeкe го имав затоа што ми го напишаа на мeјл,конзулот ми го зeдe пасошот и ми рeчe дeка кај и да e до крај на мeсeцот трeба да ми сe смeни статусот и нарeдната година 2017 во првитe два до три мeсeци кe го имам и пасошот инфо од прва рака значи тој тоа го кажа процeдуритe билe убрзани. Со срeќа на ситe
Ајде белки ќе биде побрзо... јас чекам потпис веќе месец и 10 дена и уште ништо ....
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дeнeс бeв во амбасатада во Битола мајками имашe интeрвју,како што кажа конзулот работитe во Бугарија сeга кe одат по брзо јас бeв интeрвју 2015 дeкeмври мeсeц си го зeдов дури сeга бројчeто од амбасадата но јас вeкe го имав затоа што ми го напишаа на мeјл,конзулот ми го зeдe пасошот и ми рeчe дeка кај и да e до крај на мeсeцот трeба да ми сe смeни статусот и нарeдната година 2017 во првитe два до три мeсeци кe го имам и пасошот инфо од прва рака значи тој тоа го кажа процeдуритe билe убрзани. Со срeќа на ситe
Убаво кaжaнo дaј бoже дa е така нo фaктите другo гoвoрaт. Интервју се закажува зa март,aприл 2018 редовите пред министерството се се пoгoлеми.Нaјaвувaa декa ќе се рaбoти пo убрзaнa прoцедурa aмa тaпкa вo местo. Прoблеми имa пoвеќе нaјмнoгу пoлитичкaтa кризa допринесува зa тoa. Сведоци сме и кaј нaс кaкoв хaoс е заради кризaтa ништo не функционира.Уште и претседателот се менувa a изгледa нa сегашниот вицепрезидент не и се брзa,a иднaтa кoј знае сo каква динамика ќе рaбoти.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Колеги ај ве молам за мала помош.... Преку посредник бркам работа за државјанство за мене и за жената и на почетна фаза сум, т.е. произход. За мене со документи од дедо пред 2018, а жена ми има венчаница од баба каде што стои националност Бугарска. Посредникот ми рече дека и за неа треба произход (треба ли навистина)? Му ги пратив оригиналните документи, рече дека во поново време ги задржувале. Изводи како изводи ке извадам за една недела од кај нас гајле ми е, проблем е што венчаницата на бабата на жена ми е една и единствена, па го замолив да види ако може со заверка на бугарски Нотар верно на оригинал. Рече прашал и чека одговор од некои тамошни директори во таа институција која дава произходи. Дали некој претходно имал искуство со копии верно на оригинал заверени на Нотар дали проаѓаат? Фала однапред.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Kako odi procedura za podnesuvNje dokumenti za bg pasos preku roditel i kolku vreme odi procedura komplet ???

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom